Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Replika „Wnuczka Faberge. Kobiety Romanowów” autorki Monika Raspen


 "Wnuczka Faberge. Kobiety Romanowów"

Autorka: Monika Raspen 

Wydawnictwo Replika 

Data premiery: 2025-01-14

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Replika „Wnuczka Faberge. Kobiety Romanowów” 

autorki Monika Raspen 

 

 

Historyczna powieść Moniki Raspen przeniosła mnie w świat dawnej Rosji, na początek XX wieku, między innymi do Sankt Petersburga i Carskiego Sioła, ale pozwoliła również i na wizytę w Londynie, gdzie poznajemy kilka szczegółów dotyczących historii firmy Fabergé, a któż z nas nie słyszał o słynnych dziełach sztuki złotniczej - jajach Fabergé?  Zaskoczyła mnie również mnogością  postaci i jeszcze większej liczby intryg, powiązań, aż w pewnym momencie bałam się, że z powodu nadmiaru bohaterów pogubię się w tych wszystkich powiązaniach i koligacjach.

Niby wszystko wydaje się proste, taka historia o rządzących w tamtych czasach Rosją carze Mikołaju, jego małżonce Aleksandrze, czterech córkach z rodu Romanowów: Oldze, Tatianie, Marii i Anastazji. Rodzina carska oczekuje kolejnego potomka, który musi okazać się chłopcem, wszyscy czekają na następcę tronu.  

I już w tym momencie historia zaczyna się komplikować, a autorka z niezwykłą precyzją odmalowuje świat pełen przepychu, intryg i skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Główną bohaterką jest młoda ukraińska szlachcianka, Irina Dumina, która w sierpniu 1902 roku przybywa do Petersburga w poszukiwaniu ojca swojego dziecka. Jej losy splatają się z historią rodziny carskiej, zwłaszcza w kontekście oczekiwań na narodziny męskiego potomka przez cesarzową Aleksandrę. Raspen ukazuje nie tylko blaski życia na carskim dworze, ale także jego cienie, zwracając szczególną uwagę na niesprawiedliwość i ograniczenia, z jakimi musiały mierzyć się kobiety tamtych czasów.

Powieść  napisana z rozmachem i wnikliwością, ukazuje zarówno splendor dworu carskiego, jak i jego moralne zepsucie, a autorka zręcznie łączy fakty historyczne z fikcją literacką, tworząc fascynującą opowieść o miłości, zdradzie i walce o własne miejsce w świecie. Postacie są wielowymiarowe i autentyczne, a fabuła pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Monika Raspen z powodzeniem oddaje atmosferę tamtych lat, wplatając w narrację zarówno znane postacie historyczne, jak chociażby  Piotr Fabergé czy Oscar Wilde oraz  fikcyjnych bohaterów, co czyni opowieść jeszcze bardziej intrygującą. Powieść porusza również tematykę społeczną, ukazując nierówności i konwenanse, które determinowały życie kobiet w tamtym okresie.

„Wnuczka Fabergé. Kobiety Romanowów” to nie tylko doskonała lektura dla miłośników historii, ale także dla tych, którzy cenią sobie głębokie, wielowymiarowe opowieści o ludzkich losach. To książka, która na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad przemijaniem, rolą jednostki w historii oraz siłą kobiet w obliczu przeciwności losu.

Na uwagę zasługuje również szata graficzna, wspaniale dobrany papier oraz oczywiście zdobione brzegi powieści.

Autorce i Wydawnictwu dziękuję za wspaniałą podróż i z niecierpliwością czekam na tom drugi.  

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...