Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o blogu



Wszystko ma swój początek, nic nie pojawia się nagle, znienacka, z niczego. Książki zazwyczaj mają swój początek w pierwszym słowie, za nim pojawia się kolejne i kolejne. Układają się w całość, w ciąg myśli, idei, historie i opowieści. Poprzez słowa pisarz dzieli się z czytelnikiem swoją pasją twórczą, w każdej książce przekazuje cząstkę siebie. Potem pasja zagarnia całe jego życie i już przepadł, bo żyje tylko dla pisania i czytania - taka jest prawda. Nie można od tego uciec, to gorsze jak narkotyk, ale jakże piękne, jakże to kochamy. Tak, to miłość na całe życie, aż po grób. Książki, książki i jeszcze raz książki.

Na moim blogu autorskim w zakładce "Literatura ogólnie" prezentuję Wam  pozycje literackie dostępne na rynkach wydawniczych całego świata. Pozycje znane mniej lub bardziej, aktualne jak i te niekiedy zapomniane. Oceniane lepiej lub gorzej, ale na tym blogu to bez znaczenia,  ponieważ nie to jest tutaj ważne. W tej rubryce informacje, a raczej cytaty z prezentowanej  książki, zamieszczam bez dokonywania jakiejkolwiek oceny, kategoryzowania i klasyfikowania.
Jak sama nazwa wskazuje Manufaktura Szczęścia Twórczego – to miejsce dla miłośników tworzenia. Z racji mojej pasji, koncentruję się w mojej Manufakturze na  miłośnikach literatury różnego gatunku oraz  różnych nurtów literackich. Chciałabym skupiać ludzi, którzy nie krytykują i nie oceniają lecz tworzą i urzeczywistniają własne, w pełni autentyczne marzenia i cele, akceptując w całości odmienność poglądów i opinii innych ludzi z równoczesnym ich poszanowaniem.
Tutaj znajdziecie cytaty i fragmenty, które zwróciły moją uwagę, takie warte zapamiętania. W niektórych książkach jest ich tak wiele, że nie wiadomo, które Wam tutaj zamieścić i wybór jest bardzo trudny.  
Nie oceniam. Prezentuję i cytuję. Dzielę się tym co przeczytałam i przekazuję Wam fragmenty, wycinki, które zwróciły moją uwagę. Osoby zainteresowane będą mogły zakupić, pożyczyć lub w jakikolwiek inny dowolny sposób zapoznać się z całą książką i wydobyć może inne szczegóły z tekstu, który przeczytali. Zamieszczam książki, które przeczytałam i chcę się nimi z Wami podzielić.

W zakładce "Recenzje dla wydawnictw" znajdziecie nietuzinkowe pozycje w różnych gatunkach i możecie poczytać co na Was czeka :) 

W  zakładce "Literatura własna" dodawać będę w miarę czasu książki, które ukazały się na rynku będące albo moim przekładem, albo mojego autorstwa. Na rynku literackim zadebiutowałam przekładem książki "Sonderfuehrer w Warszawie" niemieckiego autora Dietmara Martina Apla. Wielowątkowa powieść historyczna, wydana nakładem Wydawnictwa BELLONA - trzy części powieści zebrane w jednym woluminie - 1088 stron dobrej literatury, opatrzonej wieloma informacjami historycznymi w postaci  przypisów autorstwa tłumacza i redaktora książki, Pani Grażyny Szaraniec. 
Książka miała swoją premierę na Targach Książki w Warszawie: 17.05.2018 roku. 
 
Mój dorobek literacki: 

Przekłady literackie:
„Sonderfuehrer w Warszawie” tom 1. Pt. „Powołanie”, rok wydania 2018,                     Wydawnictwo Historyczne BELLONA
> „Sonderfuehrer w Warszawie” tom 2. Pt. „Laboratorium”, rok wydania 2018,     Wydawnictwo Historyczne BELLONA
> „Sonderfuehrer w Warszawie” tom 3. Pt. „Powstanie”, rok wydania 2018 ,     Wydawnictwo Historyczne BELLONA
> „Moje myśli o Krakowie”, rok opracowania 2021, wiersze dla Muzeum      Kraszewskiego w Dreźnie w dwóch językach napisane na Wystawę Stowarzyszenia     Twórców POLART, zatytułowaną „Nostalgiczny Kraków w malarstwie i fotografii”
„Szampańska księżniczka”, rok wydania 2023 Wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA /      tytuł oryginału „Die Champagner Fuerstin” von Anette Fabiani Verlag GOLDMANN

Książki autorskie:
> "Ocean uczuć” tom 1. Pt. „I tak zaczęło się odkrywanie prawdy”, powieść    psychologiczno – obyczajowa, rok wydania 2020 Wydawnictwo Novae Res
> „Ocean uczuć” tom 2. Pt. ”Zaplątane drogi”, powieść psychologiczno – obyczajowa,        rok wydania 2022 Wydawnictwo Novae Res
> „W myśli ubrana” rok wydania 2023, tomik wierszy wybranych, Wydawnictwo            Stowarzyszenia POLART

Artykuły/ opowiadania do magazynów oraz czasopism:
– Dolina Kościeliska w twórczości artystów polskich / artykuł w Tatra Premium     Magazyn
– Rzecz o Morskim Oku / artykuł w Tatra Premium Magazyn
– Zakopiańskie szlaki ojca i syna Wietkiewiczów / artykuł w Tatra Premium Magazyn ;     zamieszczony również w piśmie artystyczno-literackim HYBRYDA )
– Angielski Park w Villa Reale / opowiadanie ukazało się w piśmie literacko-         artystycznym HYBRYDA ) 
 
Antologie: 
- Boski chór - tom 16 
Dzieło zbiorowe Autorów, Symfonii Poetów, Pisarzy i Artystów - rok wydania 2019
- Boski chór - tom 17  
Dzieło zbiorowe Autorów, Symfonii Poetów, Pisarzy i Artystów - rok wydania 2020

Zawodowo spełniam się  jako tłumacz  i przez wiele kolejnych lat zamierzam przetłumaczyć jeszcze kilka interesujących dzieł, które ( mam nadzieję ) sprawią wiele satysfakcji polskim czytelnikom na całym świecie. Poruszą wiele serc i wskażą odbiorcy problemy egzystencjalne postrzegane z wielu perspektyw, w celu ich głębokiego przemyślenia i rozważenia.

Mam nadzieję, że społeczność MST będzie się powiększać z roku na rok i tym samym stworzymy KLUB MST – klub miłośników i pasjonatów literatury na świecie.

Pozdrawiam serdecznie J i zapraszam J .

Mariola Sternahl
MST - Manufaktura Szczęścia Twórczego

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw