Przejdź do głównej zawartości

"O pisaniu na chłodno" Remigiusz Mróz






"O pisaniu na chłodno"
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
Premiera: 2018-11-28
Fragmenty:


"Zostawię więc tylko przykład tego, jak wiele można zrobić za pomocą trzech krótkich zdań. W dodatku pozwalając sobie na powtórzenia.
      "Są takie oczy, nie pozna pan po nich, że płakały. Wystarczy je otrzeć. A są takie, że płacz długo           w nich stoi, nawet gdy dawno nie płakały".  "

"Był jeszcze jeden wymiar, emocjonalny. Kiedy odkładałem pisanie na jakiś czas, zmuszony zająć się innymi rzeczami, byłem całkowicie przybity. W niczym nie widziałem sensu, nic nie sprawiało mi przyjemności, snułem się jak widmo i nie byłem zbyt przyjemny dla ludzi w moim otoczeniu.
Kiedy tylko znikały inne obowiązki, a ja wracałem do pisania,  wszystko zmieniało się o sto osiemdziesiąt stopni."

"Możemy czerpać z doświadczenia innych, przenosić na grunt swojego pisarstwa rozwiązania dające dobre efekty u autorów, których cenimy, ale ostatecznie po prostu musimy wypracować własny zbiór  reguł i zasad, który się u nas sprawdza. "

"Prawda jest taka, że w świecie wydawniczym pracują przede wszystkim porządni i uczciwi ludzie. Jasne, są wyjątki jak wszędzie. Ale wydaje mi się, że u nas jedynie potwierdzają one regułę - znacznie bardziej niż w innych segmentach rynku."

"Koniec końców najlepiej płynąć z nurtem, który narzuca nam własna opowieść. Już na początku wyzbyć się złudnego poczucia kontroli i przede wszystkim nie zastanawiać  się nad tym jaki nadać jej rytm. Odnajdzie się sam, a wówczas uświadomimy sobie, że tak naprawdę to nie my trzymamy batutę.
  Kto zatem to robi? Nie wiem. Nikt tego nie wie. "



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw