Przejdź do głównej zawartości

"O pisaniu na chłodno" Remigiusz Mróz






"O pisaniu na chłodno"
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
Premiera: 2018-11-28
Fragmenty:


"Zostawię więc tylko przykład tego, jak wiele można zrobić za pomocą trzech krótkich zdań. W dodatku pozwalając sobie na powtórzenia.
      "Są takie oczy, nie pozna pan po nich, że płakały. Wystarczy je otrzeć. A są takie, że płacz długo           w nich stoi, nawet gdy dawno nie płakały".  "

"Był jeszcze jeden wymiar, emocjonalny. Kiedy odkładałem pisanie na jakiś czas, zmuszony zająć się innymi rzeczami, byłem całkowicie przybity. W niczym nie widziałem sensu, nic nie sprawiało mi przyjemności, snułem się jak widmo i nie byłem zbyt przyjemny dla ludzi w moim otoczeniu.
Kiedy tylko znikały inne obowiązki, a ja wracałem do pisania,  wszystko zmieniało się o sto osiemdziesiąt stopni."

"Możemy czerpać z doświadczenia innych, przenosić na grunt swojego pisarstwa rozwiązania dające dobre efekty u autorów, których cenimy, ale ostatecznie po prostu musimy wypracować własny zbiór  reguł i zasad, który się u nas sprawdza. "

"Prawda jest taka, że w świecie wydawniczym pracują przede wszystkim porządni i uczciwi ludzie. Jasne, są wyjątki jak wszędzie. Ale wydaje mi się, że u nas jedynie potwierdzają one regułę - znacznie bardziej niż w innych segmentach rynku."

"Koniec końców najlepiej płynąć z nurtem, który narzuca nam własna opowieść. Już na początku wyzbyć się złudnego poczucia kontroli i przede wszystkim nie zastanawiać  się nad tym jaki nadać jej rytm. Odnajdzie się sam, a wówczas uświadomimy sobie, że tak naprawdę to nie my trzymamy batutę.
  Kto zatem to robi? Nie wiem. Nikt tego nie wie. "



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag