Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?" Anki Mrówczyńskiej


"Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?"
Autor: Anka Mrówczyńska
Wydawnictwo: Psychoskok
Data premiery: 2018-12-05
A GDYBY TO SPOTKAŁO CIEBIE?


    Recenzja książki Anki Mrówczyńskiej  „Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?” – Wydawnictwo Psychoskok


Anka Mrówczyńska jest autorką książki „Psychiatryk”, która została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychiatryczno – pedagogiczne oraz cyklu „Młody Bóg z pętlą na szyi”.
Jej najnowsza książka jest z gatunku thriller psychologiczny i swoją konstrukcją oraz usytuowaniem akcji w kilku różnych płaszczyznach rzeczywistości, idealnie wkomponowała się właśnie w ten gatunek powieści.
Spójna fabuła, podzielona na rozdziały, tak jakby stanowiła oddzielne  opowieści o poszczególnych bohaterach, już po kilku stronach spina się w całość i prowadzi czytelnika przez gąszcz sytuacji zarówno bolesnych jak i dramatycznych. 
Dokładna analiza czarnego charakteru prokuratora Tadeusza Bromskiego  przeraża i nie pozostawia złudzenia: zło i nienawiść nie mają jakichkolwiek skrupułów i wszędzie znajdą się ludzie, którzy z takich czy też innych powodów będą podążać  po trupach do celu. 
Dosłownie i w przenośni.
Historię  Andrzeja, nad którą  pochyli się każdy czytelnik, poznając jego rodzinę i ogromną miłość do matki i siostry  oraz intryga, którą przez lata knuje i z pełną konsekwencją wprowadza w życie niepokonany prokurator, Anka Mrówczyńska opowiada w sposób przejmujący do szpiku kości. Ale na tym nie koniec. Swoją opowieścią i zgrabnym prowadzeniem akcji, autorka  prowokuje  nas do głębokiej analizy psychologicznej czarnego charakteru  Bromskiego oraz zachowań samego Andrzeja.  I to  w różnych sytuacjach na przestrzeni  mijającego czasu i informacji, które docierają do bohaterów z kilku źródeł.
Autorka ani na moment nie zwalnia tempa akcji, które od początku aż do samego końca jest zawrotne, nie pozostawia nam czasu na oddech, a książkę odłożysz dopiero wtedy kiedy dowiesz się:  dlaczego?
Zagadkowa postać Majki, młodej dziewczyny wzbudzającej naszą troskę i nieodzowną chęć niesienia jej pomocy w tych wszystkich trudnych sytuacjach, na które napotyka, sprawiła, że w pewnym momencie pomyślałam czy to nie za dużo jak na tę niezbyt obszerną powieść?
Ale był to jeden króciutki moment i już brnęłam dalej, by poznać kolejną bohaterkę, którą jest młoda córka polityka Rylskiego, Jagoda. I tu kolejny bardzo ciekawy wątek, który łączy się idealnie z poprzednimi.
A kiedy w pewnym momencie pomyślałam: nie, to ja już nie wiem, kto jest … już po kilku słowach zrozumiałam …
Więcej Wam nie mogę zdradzić, ponieważ książka zaskakuje zakończeniem a kiedy już skończycie ją czytać, zastanowicie się, tak jak i ja, nad wyjątkowo dobrą akcją i zadacie sobie fundamentalne pytanie: a co by było, gdyby to mnie spotkało?
Książkę mogę polecić jako bardzo dobrą i mocną powieść psychologiczną z gatunku thrillerów, której nie można odłożyć, nie dowiedziawszy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine)
Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Wszystko ma swój początek

Wszystko ma swój początek, nic nie pojawia się nagle, znienacka, z niczego. Książki zazwyczaj mają swój początek w pierwszym słowie, za nim pojawia się kolejne i kolejne. Układają się w całość, w ciąg myśli, idei, historie i opowieści. Poprzez słowa pisarz dzieli się z czytelnikiem swoją pasją twórczą, w każdej książce przekazuje cząstkę siebie.

Na moim blogu autorskim w zakładce Literatura ogólnie prezentuję Wam   pozycje literackie dostępne na rynkach wydawniczych całego świata. Pozycje znane mniej lub bardziej, aktualne jak i te niekiedy zapomniane. Oceniane lepiej lub gorzej, ale na tym blogu to bez znaczenia,  ponieważ nie to jest tutaj ważne. Informacje o książkach zamieszczam bez dokonywania jakiejkolwiek oceny, kategoryzowania i klasyfikowania. Jak sama nazwa wskazuje Manufaktura Szczęścia Twórczego – to miejsce dla miłośników czytania. Dla miłośników literatury różnego gatunku oraz  różnych nurtów literackich. Chciałabym skupiać ludzi, którzy nie krytykują i nie oceniają lec…