Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?" Anki Mrówczyńskiej


"Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?"
Autor: Anka Mrówczyńska
Wydawnictwo: Psychoskok
Data premiery: 2018-12-05
A GDYBY TO SPOTKAŁO CIEBIE?


    Recenzja książki Anki Mrówczyńskiej  „Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?” – Wydawnictwo Psychoskok


Anka Mrówczyńska jest autorką książki „Psychiatryk”, która została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychiatryczno – pedagogiczne oraz cyklu „Młody Bóg z pętlą na szyi”.
Jej najnowsza książka jest z gatunku thriller psychologiczny i swoją konstrukcją oraz usytuowaniem akcji w kilku różnych płaszczyznach rzeczywistości, idealnie wkomponowała się właśnie w ten gatunek powieści.
Spójna fabuła, podzielona na rozdziały, tak jakby stanowiła oddzielne  opowieści o poszczególnych bohaterach, już po kilku stronach spina się w całość i prowadzi czytelnika przez gąszcz sytuacji zarówno bolesnych jak i dramatycznych. 
Dokładna analiza czarnego charakteru prokuratora Tadeusza Bromskiego  przeraża i nie pozostawia złudzenia: zło i nienawiść nie mają jakichkolwiek skrupułów i wszędzie znajdą się ludzie, którzy z takich czy też innych powodów będą podążać  po trupach do celu. 
Dosłownie i w przenośni.
Historię  Andrzeja, nad którą  pochyli się każdy czytelnik, poznając jego rodzinę i ogromną miłość do matki i siostry  oraz intryga, którą przez lata knuje i z pełną konsekwencją wprowadza w życie niepokonany prokurator, Anka Mrówczyńska opowiada w sposób przejmujący do szpiku kości. Ale na tym nie koniec. Swoją opowieścią i zgrabnym prowadzeniem akcji, autorka  prowokuje  nas do głębokiej analizy psychologicznej czarnego charakteru  Bromskiego oraz zachowań samego Andrzeja.  I to  w różnych sytuacjach na przestrzeni  mijającego czasu i informacji, które docierają do bohaterów z kilku źródeł.
Autorka ani na moment nie zwalnia tempa akcji, które od początku aż do samego końca jest zawrotne, nie pozostawia nam czasu na oddech, a książkę odłożysz dopiero wtedy kiedy dowiesz się:  dlaczego?
Zagadkowa postać Majki, młodej dziewczyny wzbudzającej naszą troskę i nieodzowną chęć niesienia jej pomocy w tych wszystkich trudnych sytuacjach, na które napotyka, sprawiła, że w pewnym momencie pomyślałam czy to nie za dużo jak na tę niezbyt obszerną powieść?
Ale był to jeden króciutki moment i już brnęłam dalej, by poznać kolejną bohaterkę, którą jest młoda córka polityka Rylskiego, Jagoda. I tu kolejny bardzo ciekawy wątek, który łączy się idealnie z poprzednimi.
A kiedy w pewnym momencie pomyślałam: nie, to ja już nie wiem, kto jest … już po kilku słowach zrozumiałam …
Więcej Wam nie mogę zdradzić, ponieważ książka zaskakuje zakończeniem a kiedy już skończycie ją czytać, zastanowicie się, tak jak i ja, nad wyjątkowo dobrą akcją i zadacie sobie fundamentalne pytanie: a co by było, gdyby to mnie spotkało?
Książkę mogę polecić jako bardzo dobrą i mocną powieść psychologiczną z gatunku thrillerów, której nie można odłożyć, nie dowiedziawszy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Sobie pisani" Jolanty Kosowskiej

    Jolanta Kosowska   "Sobie pisani"  Wydawnictwo ZACZYTANI  Premiera: 2023-02-10   ,,Sobie pisani'' to opowieść napisana lekkim piórem i z zaskakującą fabułą. Chętnie sięgałam po nią nawet po ciężkim dniu, ponieważ czytanie jej było bardzo odprężające, dlatego książkę przeczytałam jednym tchem. Uważam, że autorka włożyła wiele serca w tę historię i dzięki temu jest ona tak ujmująca a zarazem kojąca.   Opowiada historię młodej kobiety, która została bardzo mocno zraniona przez swojego partnera i przeżywa chwile pełne smutku i tęsknoty za swoim ukochanym. Nowa codzienność jest dla Marty bardzo trudna ale w ciężkich chwilach wspiera ją przyjaciółka oraz sąsiadka, które bardzo się o nią troszczą.   Na początku sytuacja Marty wydaje się jasna - została zdradzona i musi poukładać całe swoje życie na nowo. Jednak z czasem dowiadujemy się, że nie wszytko jest czarne albo białe. Okazuje się bowiem, że ktoś postanowił zawładnąć losem dwóch kochających się os