Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?" Anki Mrówczyńskiej


"Uśpiona. Który to wymiar rzeczywistości?"
Autor: Anka Mrówczyńska
Wydawnictwo: Psychoskok
Data premiery: 2018-12-05
A GDYBY TO SPOTKAŁO CIEBIE?


    Recenzja książki Anki Mrówczyńskiej  „Uśpiona. Który to wariant rzeczywistości?” – Wydawnictwo Psychoskok


Anka Mrówczyńska jest autorką książki „Psychiatryk”, która została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko psychiatryczno – pedagogiczne oraz cyklu „Młody Bóg z pętlą na szyi”.
Jej najnowsza książka jest z gatunku thriller psychologiczny i swoją konstrukcją oraz usytuowaniem akcji w kilku różnych płaszczyznach rzeczywistości, idealnie wkomponowała się właśnie w ten gatunek powieści.
Spójna fabuła, podzielona na rozdziały, tak jakby stanowiła oddzielne  opowieści o poszczególnych bohaterach, już po kilku stronach spina się w całość i prowadzi czytelnika przez gąszcz sytuacji zarówno bolesnych jak i dramatycznych. 
Dokładna analiza czarnego charakteru prokuratora Tadeusza Bromskiego  przeraża i nie pozostawia złudzenia: zło i nienawiść nie mają jakichkolwiek skrupułów i wszędzie znajdą się ludzie, którzy z takich czy też innych powodów będą podążać  po trupach do celu. 
Dosłownie i w przenośni.
Historię  Andrzeja, nad którą  pochyli się każdy czytelnik, poznając jego rodzinę i ogromną miłość do matki i siostry  oraz intryga, którą przez lata knuje i z pełną konsekwencją wprowadza w życie niepokonany prokurator, Anka Mrówczyńska opowiada w sposób przejmujący do szpiku kości. Ale na tym nie koniec. Swoją opowieścią i zgrabnym prowadzeniem akcji, autorka  prowokuje  nas do głębokiej analizy psychologicznej czarnego charakteru  Bromskiego oraz zachowań samego Andrzeja.  I to  w różnych sytuacjach na przestrzeni  mijającego czasu i informacji, które docierają do bohaterów z kilku źródeł.
Autorka ani na moment nie zwalnia tempa akcji, które od początku aż do samego końca jest zawrotne, nie pozostawia nam czasu na oddech, a książkę odłożysz dopiero wtedy kiedy dowiesz się:  dlaczego?
Zagadkowa postać Majki, młodej dziewczyny wzbudzającej naszą troskę i nieodzowną chęć niesienia jej pomocy w tych wszystkich trudnych sytuacjach, na które napotyka, sprawiła, że w pewnym momencie pomyślałam czy to nie za dużo jak na tę niezbyt obszerną powieść?
Ale był to jeden króciutki moment i już brnęłam dalej, by poznać kolejną bohaterkę, którą jest młoda córka polityka Rylskiego, Jagoda. I tu kolejny bardzo ciekawy wątek, który łączy się idealnie z poprzednimi.
A kiedy w pewnym momencie pomyślałam: nie, to ja już nie wiem, kto jest … już po kilku słowach zrozumiałam …
Więcej Wam nie mogę zdradzić, ponieważ książka zaskakuje zakończeniem a kiedy już skończycie ją czytać, zastanowicie się, tak jak i ja, nad wyjątkowo dobrą akcją i zadacie sobie fundamentalne pytanie: a co by było, gdyby to mnie spotkało?
Książkę mogę polecić jako bardzo dobrą i mocną powieść psychologiczną z gatunku thrillerów, której nie można odłożyć, nie dowiedziawszy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."