Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Sonia Draga "Pokój wspaniałości" Juliena Sandrela
„Pokój wspaniałości”
Autor: Julien Sandrel
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera:  2020-01-29


                                       
              Recenzja dla Wydawnictwa Sonia Draga "Pokój wspaniałości" Juliena Sandrela Jak wielka potrafi być miłość matki do dziecka? Tego pytania nie trzeba zadawać żadnej matce, bo odpowiedź będzie zawsze jedna: bezgraniczna. 

Na podstawie jednej sytuacji, na podstawie jednego wydarzenia,  z takiego wydawałoby się normalnego życia, autor i to debiutant, stworzył opowieść poruszającą Czytelnika do głębi, wciągającą tak, że odłożyć nie można dopóki nie pozna się  końca tej wzruszającej historii.  

Thelma – matka Louisa żyje na wysokich obrotach. Pracuje od wielu lat dla pewnej korporacji;  poświęca jej  siebie i swoje życie. Samotnie wychowuje syna – Louisa. Dorastający nastolatek próbuje  jakoś się  odnaleźć w tym świecie, w którym matka nie ma dla niego czasu. Zajęta swoją karierą, nie zauważa problemów syna, nie zauważa tych prostych sygnałów wysyłanych przez jej dziecko, które przecież tyle znaczą. I to dla każdego z nas. 

Miłość. Prawdziwa i taka szczera. Taką miłością potrafią obdarzać tylko dzieci. 

Thelma ma zaburzone relacje z matką Odette, która wydawałoby się z postaci drugoplanowej staje się jedną z najważniejszych bohaterek   w tej poruszającej książce.
Chociaż z tymi bohaterami to tak nie do końca jest. Autor wprowadza nam krok po kroku galerię dopracowanych  postaci, powoduje stałe napięcie i chęć przeczytania kolejnej i kolejnej … strony. I tak aż do końca.
Nagłe zwroty akcji, zaskakujące sytuacje i mnóstwo miejsc, które możemy odwiedzić dzięki przygodzie z ta książką. 

Julien Sandrel stworzył świat obszerny i bardzo kolorowy, tak jak okładka tej książki. Dzięki niemu trafiłam w miejsca, które od zawsze chciałam odwiedzić. I zobaczyć je właśnie z tej, jakże interesującej i zaskakującej perspektywy. 

Jakże zaskakujące  są przemyślenia Thelmy dotyczące  matki, które przeczytamy w pierwszej połowie  opowieści i jakże długa droga  przed nimi, aby dojść do przemyśleń i uczuć na końcu. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dajcie się zaskoczyć.  Jestem pewna, że wiele osób odnajdzie w nich siebie.

 W pewnym momencie poczułam się jakby ten świat,  był na wyciągnięcie ręki. W dzisiejszych czasach większość rodziców zna Hello Kitty, Totoro, czy też Sailor Moon, a więc po raz kolejny poczułam, że bez względu na kraj pochodzenia dzisiejszy świat jest globalną wioską. Czy to Polska, Francja czy daleka Japonia, dzieci mają tych samych bohaterów, oglądają te same bajki i pragną wszędzie jednego: miłości rodziców.
Na szczególne uznanie zasługuje konstrukcja fabuły i wplatanie myśli i odczuć Louisa. Ten manewr podkręca całą akcje; powoduje jej przejrzystość oraz  gradację napięcia i tę ciekawość: a co teraz, co będzie dalej? 

Autor nie omija nazwania po imieniu najważniejszych kryteriów i aspektów wychowywania dzieci. Zwraca uwagę każdemu na wielką destrukcję, którą wprowadza w nasze życie niesamowite tempo, w którym przyszło żyć nie tylko bohaterom tej opowieści.

Wielu ludzi na całym świecie nie radzi sobie z tym globalnym pędem. Co zrobić aby zapobiec i nie dać się zwariować?  Kilka wskazówek i rozwiązań  autor podsuwa Czytelnikowi  jak  na dłoni.
Wystarczy chcieć i wystarczy się  odważyć; tak jak to zrobiła Thelma. 

Książka  „Pokój wspaniałości”  Juliena Sandrela to dla mnie wielki  manifest  miłości matek do dzieci. O sile kobiety, kochającej własne dziecko, zdolnej posunąć się do wszystkiego.
Książka ta to jeszcze jedno: wspaniała powieść debiutancka, która powinna wynieść tego autora na sam szczyt. Mam nadzieję, że napisze kolejne.
Ma to coś. 


 Wydawnictwu Sonia Draga dziękuję za przesłanie tej poruszającej książki do recenzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja książki "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku"
Autor: Joanna Pawłowska
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 2019-07-05 
Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine)
Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa Znak "Motyl i skrzypce" Kristy Cambron

"Motyl i skrzypce"
Autor: Kristy Cambron
Wydawnictwo: ZNAK
Data premiery: 2020-02-12 
Przekład: Marcin Sieduszewski