Przejdź do głównej zawartości

"Kroniki z życia ptaków i ludzi" Aida Amer






"Kroniki z życia ptaków i ludzi"
Autor: Aida Amer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data premiery:2017-06-14
Fragmenty:

"Walczył z komunistami. Tu na Podlasiu. Oj, tak panie redaktorze, to było jeszcze trudniejsze niż powstanie. Lasy, ziemianki, głód, zimno i żarłoczne wszy i ciągły strach. O siebie, o kolegów, i o cywilów, którzy pomagali. Nikt przecież nie chciał, by za niego ktoś umierał."

"Tak, wiem, że pan zapewne wolałby historie o wojnie, strzelaniu i partyzanckim życiu, ale proszę sobie wyobrazić, że Anatol wolał opowiadać o ptakach niż o wojnie. "

"Raz opowiadał o kopciuszkach. To takie małe ptaszki spokrewnione z wróblami. Mają szare piórka i rudawy ogonek. Żadne tam cuda, ale w tych główkach mają dużo rozumu, a w maleńkich ciałkach - wielkie serca."

"Kto by bez namysłu podjął decyzję o zamieszkaniu w kraju, gdzie straszliwe wojny przetaczały się z łoskotem tam i z powrotem z częstotliwością jakiej nie spotykało się  w żadnej innej części świata. "

"W kraju, w którym jeśli nawet nie toczyła się żadna wojna, to wciąż trwały wewnętrzne swady i kłótnie. W kraju pięknym lecz groźnym."  

"Postanowiłem wrócić do korzeni i zacząć życie od nowa. Posypać głowę popiołem i odkupić grzechy. Pracowałem to tu, to tam,  a piętnaście lat temu trafiłem do Sztulmowskiego. On się znakomicie nadawał, żeby odbyć u niego pokutę, nawet za masowy mord na niewiniątkach. Na jednego perfumowanego Francuzika powinno starczyć. Piętnaście lat u Sztulmowskiego! To porządna pokuta. "

" Trzej mężczyźni w pałacu Potockich w Liwadii na Krymie prowadzili ponurą grę. Łamali wcześniejsze porządki i ustalali nowe. Z wdziękiem zawiązywali przymierza , z lekkością zdradzali starych sojuszników, z entuzjazmem szukali nowych. Wrogów zmieniali w przyjaciół, przyjaciół - w niechętnie widzianych ubogich krewnych. Przeliczali, dodawali, odejmowali. Sprzedawali i kupowali. Dobili targu. Było im ciepło i wygodnie. Nie widzieli ludzi wypędzonych z własnych domów, wsi, miast, krajów w środku zimy. Zabawa chorągiewkami dobiegła końca. "

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag