Przejdź do głównej zawartości

"Deutsche nasz" Reportaże berlińskie Ewa Wanat








"Deutsche nasz. Reportaże berlińskie " 
Autor: Ewa Wanat 
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Świat Książki 
Data premiera: 2018-05-09
Fragmenty: 

" Przyglądając się,  jak funkcjonuje dziś niemieckie państwo i niemieckie społeczeństwo, śledząc, co Niemcy mówią i piszą, mam wrażenie, że wielu z nich uważa, że życie z Innym może ocalić ich od tego, czego się sami w sobie przestraszyli. Że otwartość na inność jest próbą zadośćuczynienia."

"Widać tu prawidłowość, którą my Polacy również znamy - im mniej obcych, tym większy przed nimi lęk. Im mniej wiemy, tym bardziej się boimy."  

"Tamara przygląda się światu i myśli o tym, że nie może sama uratować całego. Ale może pomóc niektórym ludziom. Denerwuje ją egoizm i szalona konsumpcja." 

" Wśród setki ludzi zawsze znajdzie się idiota - mówi Tamara. - Ale to nie powód, żeby zamykać drzwi dla tysięcy, którzy przeżyli straszne rzeczy, stracili dzieci, najbliższych, domy, wszystko. "

"Nieprawda, że Niemcy wpadli w amok i postanowili zaszkodzić własnemu państwu. To był ten moment, kiedy mogli pokazać swoją wielkość jako społeczeństwo, powiedzieć - nie odwracamy wzroku. Paragrafy, takie jak protokoły dublińskie, nie są najważniejsze, ważniejsi są ludzie, którzy potrzebują pomocy." 

"Jestem terapeutą i uważam, że prawie wszystko można wyleczyć. Rany się zasklepiają, zostają blizny, one należą do mnie i do mojej biografii.To jest część mnie. Blizny czasami czynią ludzi piękniejszymi. 
Ale na razie nikt się leczeniem nie zajmuje. Na razie rany muszą się goić same. " 

"To konsekwencja naszej historii - podkreśla Christoph. - Byliśmy sprawcami prześladowań, nie bez przyczyny prawo azylu jest częścią niemieckiej konstytucji.  Jeżeli czyjeś zdrowie i życie jest zagrożone, musimy go chronić. To nasz obowiązek jako Niemców. "

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag