Przejdź do głównej zawartości

"Deutsche nasz" Reportaże berlińskie Ewa Wanat








"Deutsche nasz. Reportaże berlińskie " 
Autor: Ewa Wanat 
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Świat Książki 
Data premiera: 2018-05-09
Fragmenty: 

" Przyglądając się,  jak funkcjonuje dziś niemieckie państwo i niemieckie społeczeństwo, śledząc, co Niemcy mówią i piszą, mam wrażenie, że wielu z nich uważa, że życie z Innym może ocalić ich od tego, czego się sami w sobie przestraszyli. Że otwartość na inność jest próbą zadośćuczynienia."

"Widać tu prawidłowość, którą my Polacy również znamy - im mniej obcych, tym większy przed nimi lęk. Im mniej wiemy, tym bardziej się boimy."  

"Tamara przygląda się światu i myśli o tym, że nie może sama uratować całego. Ale może pomóc niektórym ludziom. Denerwuje ją egoizm i szalona konsumpcja." 

" Wśród setki ludzi zawsze znajdzie się idiota - mówi Tamara. - Ale to nie powód, żeby zamykać drzwi dla tysięcy, którzy przeżyli straszne rzeczy, stracili dzieci, najbliższych, domy, wszystko. "

"Nieprawda, że Niemcy wpadli w amok i postanowili zaszkodzić własnemu państwu. To był ten moment, kiedy mogli pokazać swoją wielkość jako społeczeństwo, powiedzieć - nie odwracamy wzroku. Paragrafy, takie jak protokoły dublińskie, nie są najważniejsze, ważniejsi są ludzie, którzy potrzebują pomocy." 

"Jestem terapeutą i uważam, że prawie wszystko można wyleczyć. Rany się zasklepiają, zostają blizny, one należą do mnie i do mojej biografii.To jest część mnie. Blizny czasami czynią ludzi piękniejszymi. 
Ale na razie nikt się leczeniem nie zajmuje. Na razie rany muszą się goić same. " 

"To konsekwencja naszej historii - podkreśla Christoph. - Byliśmy sprawcami prześladowań, nie bez przyczyny prawo azylu jest częścią niemieckiej konstytucji.  Jeżeli czyjeś zdrowie i życie jest zagrożone, musimy go chronić. To nasz obowiązek jako Niemców. "

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Boski chór" Dzieło zbiorowe Autorów ( publikacja wierszy wybranych Mariola Sternahl )

"Boski Chór" Księga Eroica Boski dramat Tom 16  Autor: Dzieło Zbiorowe Autorów Symfonii Poetów, Pisarzy i Artystów Premiera: 2019-11-28 Fragmenty: Wiersze z tomiku "Ogród" ( w opracowaniu - premiera w roku 2020 ) Autor: Mariola Sternahl