Przejdź do głównej zawartości

"List z powstania" Anna Klejzerowicz






"List z powstania"
Autor: Anna Klejzerowicz
Wydawnictwo: Replika
Premiera: 2018-07-24
Fragmenty:

"Oni wszyscy mogli żyć - ciągnęła Majka. Teraz nie mogła już milczeć.  - Bardziej by się przysłużyli temu krajowi, żyjąc. A tak powystrzelali ich wszystkich jak kaczki i zostali tu prawie sami idioci ..."

"- On już jest po tamtej stronie, już nie cierpi ...Stoi przy takim moście z tęczy i macha do Ciebie. Widzisz...? Będziecie się razem bawić. Tam zaczekasz na mamusię, dobrze? Przyjdę po ciebie, pamiętaj."

"Do niedawna sama jeszcze spotykałam się regularnie z niektórymi z nich, wciąż tak samo żyjącymi przeszłością, choć z czasem wykruszyli się - zestarzeli, wymarli... Dziś zostali już tylko nieliczni... ostatni powstańcy."

"W czasie walk zburzonych zostało ok. 25 procent zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35 procent, tak więc pod koniec wojny niemal całe miasto leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny."

"Rozmawiając z nim, szlifowałam przynajmniej żywy język, bo na co dzień takich możliwości nie miałam: z braku lepszych ofert podjęłam pracę w szkole średniej jako nauczycielka języka angielskiego. Marzyłam wprawdzie o tłumaczeniu literatury pięknej, lecz na to byłam wtedy zbyt cienki bolek."

"Jednak przez ostatnie dwa lata sporo się w jej życiu zmieniło. Nauczanie zamieniła wreszcie na wymarzoną pracę tłumaczki. Związała się z trzema różnymi wydawnictwami... " 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw