Przejdź do głównej zawartości

"Kult" Łukasz Orbitowski







"Kult"
Autor: Łukasz Orbitowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 2019-05-15

Fragmenty:

"Sama miłość nigdy nie wystarcza. O siebie nawzajem trzeba dbać, a dba się też przez budowanie małych momentów razem."

"Chłopcy się zachwycali i słusznie, bo lodołamacze są, proszę pana, wspaniałe. To wielka radość rodzica, gdy może nauczyć dzieci zachwycania się światem i lubią w pewnym momencie to samo: ojciec i s jego synowie. "

"Bo co my niesiemy w życie? No, kupę gnoju i te okruchy dobra, cośmy je dostali od innych, nawet jeśli brać trzeba po cichu, tak żeby nikt nie widział."

"Lubię popołudniowe słońce, wie pan? Takie jak teraz, przed wieczorem. Człowiek jak siedzi na słońcu, po prostu nie może się złościć. Odchodzą smutki. "

"Waldek próbował trzymać fason, co było trudne, bo przecież został z niczym. Dlatego ludzie powinni mieć dzieci. Brak dzieci zawsze się mści. Gdyby Waldek doczekał się choć jednego, poświęciłby mu się i odzyskał spokój. No, ale miał tylko starzejącą się żonę i bolesne wspomnienia dni, kiedy coś znaczył. "

"Panie Łukaszu, człowiekowi można zabrać niemal wszystko. Pieniądze, kobietę, dom. Wiem coś o tym. Ale nadziei zabrać nie wolno, bo to śmierć za życia. Najgorsi ludzie tak nie robią. Nadzieja jest w więzieniu i obozie koncentracyjnym, bo da się  w końcu wyjść z jednego i drugiego. "

"Upadek przypomina staczanie się po schodach, a nie bezbolesny zwał w ciemność. Za dobrze by było."

" - A niby do kogo mam przyjść? Do tych, co mają dobrze, co nie zawinili? Ja już stary jestem i nie mam życia do zmarnowania. "

"Oboje mamy swoje rany i żadne z nas nie robi z tego historii. Po latach myślę, że pod tym względem niewiele różnimy się od zwierząt. Niesiemy w sobie swoje tajemnice, życie nas przerasta, a jednak żyjemy. "

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw