Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Niewolnicy III Rzeszy z literą P - Polacy na robotach przymusowych w latach 1939 - 1945" Arno Giese"Niewolnicy III Rzeszy z literą P
  Polacy na robotach przymusowych w latach 1939 - 1945"
Autor: Arno Giese
Wydawnictwo: Psychoskok
 Data premiery: 2019-05-15 


Arno Giese zaliczany jest do autorów, którym spuścizna narodowa, kultura i tradycja nie są obojętne.  Za swoją pracę publicystyczną, działalność charytatywną oraz pracę na rzecz niemiecko – polskiego pojednania  otrzymał wyróżnienie  Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2007,   a w roku 2009  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Bogusław Zdrojewski uhonorował Arno Giese odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Każdy kto przeżył II wojnę światową, by zostać później skonfrontowany z jej dramatycznymi skutkami, nosi w sobie głębokie rany. Rany, które już nigdy się nie zagoją.
Arno Giese przekazuje nam nie tylko szacunek dla skromnych bohaterów. On przekazuje nam również brzemienną prawdę dotyczącą samego przebaczenia i jego istoty. 

W okresie II wojny światowej fala wylanego na świecie zła, była tak ogromna, że nie ma sposobu ani pocieszenia, ani odnalezienia ukojenia w zapomnieniu. Nie można, ponieważ tego nie sposób zapomnieć. Tak, pokolenie, które przeżyło te okrutne lata, nigdy nie zapomni, a tematy te należą do najtrudniejszych na świecie. 

Żadna inna wojna nie pochłonęła tylu istnień ludzkich, a Arno Giese autor książki  „Niewolnicy III Rzeszy z literą P” niesie światu przesłanie, aby historia II wojny światowej potraktowana była jako memento i ostrzeżenie. Z wielką pokorą stara się budować mosty pomiędzy ludźmi, pomiędzy narodami.

Sam autor rozpoczyna tę książkę słowami:

„Szanowny Czytelniku!
To nie jest łatwa książka. To chyba jedna z najtrudniejszych książek, jakie w ogóle postanowiłem napisać.” 

W książce zgromadził i opracował obszerny materiał historyczny, tłumacząc niektóre dokumenty samodzielnie lub przedstawiając je w formie już przetłumaczonej, bez ingerencji w tłumaczenie, chcąc zachować oryginalny kontekst. 
Niektóre z tych jakże ważnych dla historii dokumentów, wykorzystywane były dla różnych celów i instytucji; między innymi dla Trybunału Wojskowego w Norymberdze.
Mnogość suchych faktów przedstawiona  jest w sposób skrupulatny, dokładny i precyzyjny. W swojej ocenie autor pozostaje surowy, pozostawiając Czytelnika z pytaniem: co mówią na to nasze sumienia? Jak rozliczymy miniony czas? 

Zapoznając się z prawdziwymi i autentycznymi relacjami i wspomnieniami z pierwszej ręki, konfrontujemy się z historiami  ludzi, których życiorysy ukształtowane zostały przez okrutny los wojny i straszliwej okupacji.
Poznajemy fakty nieznane i szokujące, które nikomu, kto tę książkę weźmie do ręki nie pozwolą na obojętność wobec tamtych czasów, tamtych wydarzeń.
Żadna inna wojna na świecie nie była przyczyną powstania dramatów ludzkich na taką skalę, jak to uczyniła ta wojna: II wojna światowa, która zaangażowała w konflikt tyle krajów na świecie, tyle potencjału ludzkiego i tyle sprzętu wojskowego, jak żadna inna.   

Żadna inna wojna nie pochłonęła tyle istnień ludzkich.

Przedstawienie  wydarzeń i faktów  sprzed 60 lat w sposób przerażający i odrażający, to prawda o wojnie. Pamięć o tamtych tragicznych i ciemnych kartach w historii, jesteśmy winni ofiarom – tym żyjącym i tym, którzy już od nas odeszli i nigdy już nie przemówią. To im należy się nasza pamięć, o tym co musieli przeżyć w latach 1939-1945. 

Myślę, że zamysł całej publikacji wspaniale oddają słowa prof. Karola Mariana Pospieszalskiego, na samym wstępie.  
  
Oto krótki wycinek:

„Przekazanie źródeł historycznych potomności jest sprawą świętą, historia jest bowiem akumulatorem narodowego doświadczenia i energii. Nakłada to na nas, żyjących świadków największej wojny i najpotworniejszej okupacji, szczególne obowiązki.
Nie wolno dopuścić, by choćby cząstkę dziejów narodu polskiego pokryła niepamięć.” 

Za udostępnienie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw