Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Blizna" Danuty Chlupovej "Blizna"
Autor: Danuta Chlupova
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 2017-10-25


Recenzja książki Danuty Chlupova pt. „Blizna”

Danuta Chlupova, z zawodu  dziennikarka,  pracuje w redakcji “Głosu” - gazety Polaków w Republice Czeskiej.

Książka „Blizna” to jej debiut literacki. 

Debiut dojrzały, odważny i bardzo profesjonalny. Czytałam tę książkę  podziwiając sposób narracji i obraną formę literacką. 
Połączenie czasów obecnych, przeplatane z ulokowaniem  fabuły  w latach II Wojny Światowej, powoduje, szybkie zwroty akcji, niezwykle ciekawą narrację i szybkie tempo w całej książce. 
Od początku historii do jej końca.

Przejmująca historia Anny, Józefa i Martusi, sprawi, że Czytelnikowi nie raz zakręci się łezka w oku, a może nawet i ją uroni.
Czytam i całą sobą jestem z Katarzyną i Marcinem w czeskiej Ostrawie; poznaję tamte klimaty czasów współczesnych  i jakiś dziwny smutek, który opisuje nam autorka tej książki.
Myślę, że osiągnęła swój zamysł literacki, bo smutek pozostał, a wraz  z nim dziwne uczucie, że tyle zła zostało tam wyrządzone. Tyle cierpienia związanego z tym miejscem, wiec jak  dzisiejsza codzienność ma się zakorzenić i  ludzie mają udawać, że wszystko jest w porządku? Że nic się nie stało?
Na każdej stronie daje się wyczuć udrękę tamtych czasów. Udrękę i ból, które przeniknęły i wręcz stopiły się z losami  bohaterów tej smutnej opowieści.
Skomplikowane perypetie ludzkie, zaskakujące sytuacje i poplątane drogi, to  nie tylko rzeczywistość życia każdego człowieka. To również życie bohaterów książki  pt. „Blizna” Danuty Chlupovej. 

Tragiczne sytuacje i  heroizm odważnych ludzi, którym przyszło żyć w dramatycznych czasach II Wojny Światowej i wzruszające rozważania o czynach wielkich bohaterów żyjących pośród nas, sprawia, że książka staje się bliska każdemu, kto ją czyta.
Emocje, napięcie, wartka i rewelacyjnie prowadzona akcja, a przede wszystkim  waga poruszanej w niej problematyki, sprawiają, że na długo pozostanie ona w pamięci każdego kto po nią sięgnął.   
  
Mogę jedynie polecić, a autorce podziękować za tę podróż w nieznane mi strony i miejsca, podróż do niepewności i skrywanych marzeń bohaterów, które nigdy się nie spełnią.
Na koniec nadmienię, iż nie jest moim zwyczajem ocena książki po okładce, ale w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem, godnym zwrócenia uwagi Czytelnika.
Wydawnictwo Novae Res i autorka: to jedna z najlepszych okładek jakie widziałam.
Wszystkich Czytelników proszę o baczne łączenie treści z okładką tej książki , ponieważ  tworzą harmonię idealną. 

Dziękuję za te momenty :) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag