Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Blizna" Danuty Chlupovej "Blizna"
Autor: Danuta Chlupova
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 2017-10-25


Recenzja książki Danuty Chlupova pt. „Blizna”

Danuta Chlupova, z zawodu  dziennikarka,  pracuje w redakcji “Głosu” - gazety Polaków w Republice Czeskiej.

Książka „Blizna” to jej debiut literacki. 

Debiut dojrzały, odważny i bardzo profesjonalny. Czytałam tę książkę  podziwiając sposób narracji i obraną formę literacką. 
Połączenie czasów obecnych, przeplatane z ulokowaniem  fabuły  w latach II Wojny Światowej, powoduje, szybkie zwroty akcji, niezwykle ciekawą narrację i szybkie tempo w całej książce. 
Od początku historii do jej końca.

Przejmująca historia Anny, Józefa i Martusi, sprawi, że Czytelnikowi nie raz zakręci się łezka w oku, a może nawet i ją uroni.
Czytam i całą sobą jestem z Katarzyną i Marcinem w czeskiej Ostrawie; poznaję tamte klimaty czasów współczesnych  i jakiś dziwny smutek, który opisuje nam autorka tej książki.
Myślę, że osiągnęła swój zamysł literacki, bo smutek pozostał, a wraz  z nim dziwne uczucie, że tyle zła zostało tam wyrządzone. Tyle cierpienia związanego z tym miejscem, wiec jak  dzisiejsza codzienność ma się zakorzenić i  ludzie mają udawać, że wszystko jest w porządku? Że nic się nie stało?
Na każdej stronie daje się wyczuć udrękę tamtych czasów. Udrękę i ból, które przeniknęły i wręcz stopiły się z losami  bohaterów tej smutnej opowieści.
Skomplikowane perypetie ludzkie, zaskakujące sytuacje i poplątane drogi, to  nie tylko rzeczywistość życia każdego człowieka. To również życie bohaterów książki  pt. „Blizna” Danuty Chlupovej. 

Tragiczne sytuacje i  heroizm odważnych ludzi, którym przyszło żyć w dramatycznych czasach II Wojny Światowej i wzruszające rozważania o czynach wielkich bohaterów żyjących pośród nas, sprawia, że książka staje się bliska każdemu, kto ją czyta.
Emocje, napięcie, wartka i rewelacyjnie prowadzona akcja, a przede wszystkim  waga poruszanej w niej problematyki, sprawiają, że na długo pozostanie ona w pamięci każdego kto po nią sięgnął.   
  
Mogę jedynie polecić, a autorce podziękować za tę podróż w nieznane mi strony i miejsca, podróż do niepewności i skrywanych marzeń bohaterów, które nigdy się nie spełnią.
Na koniec nadmienię, iż nie jest moim zwyczajem ocena książki po okładce, ale w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem, godnym zwrócenia uwagi Czytelnika.
Wydawnictwo Novae Res i autorka: to jedna z najlepszych okładek jakie widziałam.
Wszystkich Czytelników proszę o baczne łączenie treści z okładką tej książki , ponieważ  tworzą harmonię idealną. 

Dziękuję za te momenty :) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw