Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Blizna" Danuty Chlupovej "Blizna"
Autor: Danuta Chlupova
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 2017-10-25


Recenzja książki Danuty Chlupova pt. „Blizna”

Danuta Chlupova, z zawodu  dziennikarka,  pracuje w redakcji “Głosu” - gazety Polaków w Republice Czeskiej.

Książka „Blizna” to jej debiut literacki. 

Debiut dojrzały, odważny i bardzo profesjonalny. Czytałam tę książkę  podziwiając sposób narracji i obraną formę literacką. 
Połączenie czasów obecnych, przeplatane z ulokowaniem  fabuły  w latach II Wojny Światowej, powoduje, szybkie zwroty akcji, niezwykle ciekawą narrację i szybkie tempo w całej książce. 
Od początku historii do jej końca.

Przejmująca historia Anny, Józefa i Martusi, sprawi, że Czytelnikowi nie raz zakręci się łezka w oku, a może nawet i ją uroni.
Czytam i całą sobą jestem z Katarzyną i Marcinem w czeskiej Ostrawie; poznaję tamte klimaty czasów współczesnych  i jakiś dziwny smutek, który opisuje nam autorka tej książki.
Myślę, że osiągnęła swój zamysł literacki, bo smutek pozostał, a wraz  z nim dziwne uczucie, że tyle zła zostało tam wyrządzone. Tyle cierpienia związanego z tym miejscem, wiec jak  dzisiejsza codzienność ma się zakorzenić i  ludzie mają udawać, że wszystko jest w porządku? Że nic się nie stało?
Na każdej stronie daje się wyczuć udrękę tamtych czasów. Udrękę i ból, które przeniknęły i wręcz stopiły się z losami  bohaterów tej smutnej opowieści.
Skomplikowane perypetie ludzkie, zaskakujące sytuacje i poplątane drogi, to  nie tylko rzeczywistość życia każdego człowieka. To również życie bohaterów książki  pt. „Blizna” Danuty Chlupovej. 

Tragiczne sytuacje i  heroizm odważnych ludzi, którym przyszło żyć w dramatycznych czasach II Wojny Światowej i wzruszające rozważania o czynach wielkich bohaterów żyjących pośród nas, sprawia, że książka staje się bliska każdemu, kto ją czyta.
Emocje, napięcie, wartka i rewelacyjnie prowadzona akcja, a przede wszystkim  waga poruszanej w niej problematyki, sprawiają, że na długo pozostanie ona w pamięci każdego kto po nią sięgnął.   
  
Mogę jedynie polecić, a autorce podziękować za tę podróż w nieznane mi strony i miejsca, podróż do niepewności i skrywanych marzeń bohaterów, które nigdy się nie spełnią.
Na koniec nadmienię, iż nie jest moim zwyczajem ocena książki po okładce, ale w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym majstersztykiem, godnym zwrócenia uwagi Czytelnika.
Wydawnictwo Novae Res i autorka: to jedna z najlepszych okładek jakie widziałam.
Wszystkich Czytelników proszę o baczne łączenie treści z okładką tej książki , ponieważ  tworzą harmonię idealną. 

Dziękuję za te momenty :) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."