Przejdź do głównej zawartości

Recenzja książki "Akuszerka" Katji Kettu


"Akuszerka"
Autor: Katja Kettu
Wydawnictwo: "Świat Książki"
Data premiery:2016-09-14
Przekład: Bożena Kojro

                         


                                            Recenzja książki "Akuszerka" Katji Kettu Polecono mi tę książkę, wiedząc, że zgłębiam tematykę II Wojny Światowej i całe życie poszukiwać będę faktów i nieodkrytych historii, które mogą naprowadzać na odpowiedź na pytanie:
„Dlaczego to się wydarzyło?”

Tym razem poznawałam smak i zapach wojny w Laponii. 

Książka napisana bardzo dosadnym i kontrowersyjnym językiem. 

Po jej przeczytaniu byłam jednego pewna: ta pozycja literacka będzie mieć tak samo dużo zwolenników jak i przeciwników. 

Realia wojenne przedstawione w sposób nie pozostawiający jakichkolwiek złudzeń. Obojętne gdzie i kiedy toczy się wojna, jest ona zimnym, wulgarnym i bezwzględnym narzędziem mordu, używanym przez dorosłych ludzi w celu osiągnięcia takich, a nie innych korzyści. 

Taki jest język, którego użyła autorka i taka jest forma przekazu, w tej książce. Wulgarna, bezwzględna i okrutna.
Sposób narracji  w jednych wzbudzi podziw i wiele wrażeń, a u innych wprowadzi zamieszanie i niezrozumienie  fabuły. 

Ale taka jest ta książka. Kontrowersyjna, a zarazem jakże prawdziwa. Wojna to przecież nie zabawa. To okrucieństwo, bestialstwo i barbarzyństwo  prowadzące do  zezwierzęcenia  gatunku ludzkiego.
Czy ktokolwiek może temu zaprzeczyć? 

Bohaterka trafia do obozu w Titowce, na własną prośbę. Tak, dobrze słyszycie. Zakochuje się w oficerze SS, młodym Johanessie Angelhurstcie,  który po drastycznych przeżyciach w Babim Jarze, na Ukrainie, próbuje znaleźć zapomnienie tu, na tym odludziu, blisko granicy z ZSRR. W zimnej, skutej lodem Finlandii.  
Ale czyż można zapomnieć  zbrodniczą eksterminację Żydów w Babim Jarze, w której osobiście brało się czynny udział?
Zobaczycie sami, na ile Johannes będzie w stanie zapomnieć ludobójstwo i na ile jego psychika mu na to  pozwoli.
Z nostalgią wspomnimy Marlenę Dietrich i jej słynną „Lili Marleen”  oraz Leni Riefenstahl, by już po chwili utonąć w potwornościach codziennego życia obozowego Titowki i prowadzonej tam Operacji Obora. Wgłębiając się w tę tematykę, pomyślimy o wszelkich innych okropnościach, które zgotowali ludzkości Hitler, Stalin i rzesze ich popleczników. 

Każda strona przepełniona jest  atmosferą grozy, przemocy i  bestialstwa.  Do tego wulgarny język i sceny aż ociekające  momentami od dzikiej żądzy i atawizmu, sprawią, że poczujemy się zagubieni w tym brutalnym i okrutnym świecie, gdzieś na krańcu ziemi, pośród  skumulowanych tam zwyrodnialców. 

Pozwolę sobie zacytować autorkę:
  Tutaj, na końcu świata, ma się często wrażenie, że nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Że wszyscy kłamią i wszyscy wierzą w te kłamstwa.”

Książkę rozpoczyna list ojca do córki. Wątek kontynuowany przez autorkę do samego końca. Mnie bardzo się podobał, jakkolwiek aby zrozumieć powiązania czasowe musiałam często sięgać po raz kolejny do poprzednich listów.

To zdecydowanie nie jest książka dla każdego, bo tak jak pisałam na początku, wyzwala skrajne emocje i z pewnością wzbudza wiele kontrowersji. Odradzam  ją osobom, które w literaturze poszukują wzniosłych i romantycznych scen, melancholii i uniesień.
Takich tu brak, pomimo, iż można powiedzieć, że to  książka o miłości głównej bohaterki do Johannesa Angelhursta. Ale to miłość specyficzna, jakże trudna i dla wielu z nas niezrozumiała. To miłość do oficera SS. Miłość do oprawcy i mordercy.
Ale to równocześnie opowieść o miłości człowieka do człowieka.
Taka zwyczajna opowieść; zdawałoby się na pierwszy rzut oka.
A taka zarazem nadzwyczajna w swoim przekazie.
Należę  do zwolenników takiej odważnej i zarazem brutalnej literatury, uznając, iż dzięki ekstremalnym emocjom poznajemy do czego zdolny jest człowiek i jak reaguje w sytuacjach ekstremalnych.
To właśnie książki takie jak „Akuszerka” Katji Kettu, powodują w nas zadumę nad sensem naszego istnienia, naszego podążania przed siebie i zgłębiania wartości ludzkich starych jak świat.
Burze, zawieruchy i wojny przeminą, a człowiek pozostanie i kochać będzie wiecznie i nieustannie.
Kto odważy się na przeczytanie tej książki z pewnością nie zapomni jej nigdy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."