Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Motyl i skrzypce" Kristy Cambron"Motyl i skrzypce"
Autor: Kristy Cambron
Wydawnictwo: ZNAK
Data premiery: 2020-02-12 
Przekład: Marcin Sieduszewski 
Recenzja dla Wydawnictwa „ZNAK”

„Motyl i skrzypce” autorki Kristy Cambron potraktowałam jako kolejną mocną szkołę życia. 

Książka porusza wielkie pokłady emocji,  gromadzące się w każdym człowieku. I to bez względu na wiek, płeć, czy status zawodowy.  Również w tym przypadku natura pokazuje nam, naszą równość: wszyscy mamy uczucia, wszyscy drżymy na samą myśl, że komuś drugiemu dzieje się krzywda, dzieje się coś złego. 

Co porusza w nas rozpamiętywanie najbardziej okrutnych w dziejach historii czasów? 
Czasów masowej zagłady ludzkości i największego okrucieństwa  człowieka wobec drugiego człowieka?
Ileż razy ludzkość zastanawiała się: jak to w ogóle możliwe, że Holocaust się wydarzył? 
Dlaczego nikt nie przeciwdziałał? Gdzie był wtedy Bóg? 

Te i inne pytania zadają sobie miliony ludzi na całym świecie od wielu lat. Autorka tej wzruszającej powieści stara nam się tych odpowiedzi w kilku momentach udzielić. 

Sentymentalna i delikatna proza poruszająca najbardziej drażliwy z tematów jaki można próbować opisać: zesłanie do   miejsca masowej zagłady; do jednego z najstraszliwszych niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz – Birkenau.
Jeden z najtrudniejszych tematów;  na autora patrzą pokolenia. Jak ocenią? To się okaże.  

Historia miłości austriackiej skrzypaczki Adele, której rodzice cieszyli się wysoką pozycją w Trzeciej Rzeszy,  do wiolonczelisty z orkiestry, syna kupca. Tak, miłość, która wydaje się być skazaną na zagładę, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak się okaże, siła miłości prawdziwej, siła wiary żywej i tej pochodzącej od Boga, daje nam siłę na przetrwanie, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. 

Cześć i hołd oddany Żydom, którzy zostali bestialsko zamordowani podczas II wojny światowej, to jeden z motywów przewodnich tej książki. Jak  myśli sama Adele:

„ Adele obiecała sobie, że zagra dla zmarłych, Dla Elsy, swojej przyjaciółki. Dla jej męża, Abrama, i ich synka, Eitana. Uniesie skrzypce, przyłoży do nich smyczek i odegra zapadającą w pamięć melodię dla małej żydowskiej dziewczynki, Sophie, ukrytej przez Vladimira gdzieś w czeluściach mrocznego miasta. Zagra też dla wszystkich innych, obwieszczając erę utraconej niewinności i zimnej nienawiści, którą starała się przyćmić miłość zrodzona z Boga.
Zagra.”

Autorka poruszyła i opisała rolę orkiestry, tak dobrze znanej wszystkim zgłębiającym tematykę II wojny światowej i obozów masowej zagłady.  Najsmutniejszej  i najtragiczniejszej orkiestry w dziejach muzyki od początku zarania dziejów.
Czy to już sceneria utraconej nadziei?  Jedno jest pewne. W takiej scenerii musi codziennie grać orkiestra obozowa. I to przez wiele godzin. Bez względu na porę roku, i pogodę. Musi grać. To sposób na przeżycie tego najgorszego z możliwych koszmarów jaki spotkał ludzkość. 

To tam, w tym piekle żyje i walczy o przetrwanie każdego dnia, przez wiele miesięcy  Adele; główna bohaterka powieści. 

W fabułę i schemat akcji autorka wkomponowała drugi wątek. Współczesny.
Obawiałam się tego „manewru” , z prostego powodu: nie wszystkim się on udaje. 

A przecież w książkach, o tematyce opisanej powyżej, autor ponosi ogromną odpowiedzialność za przekazywane treści. Odpowiedzialność dziejową i historyczną. To my musimy dbać, aby pamięć o ofiarach tamtych tragicznych czasów nigdy nie umarła. Aby przyszłe pokolenia zawsze pamiętały!
Aby ta pamięć była na zawsze przestrogą  i ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na całym świecie. Podobny okres nie może się już nigdy powtórzyć,  i to my wszyscy obywatele tego świata jesteśmy za to odpowiedzialni.  Za przekazywanie relacji z tamtych czasów, pamięci o pomordowanych, ale w sposób wiarygodny,  rzetelny i prawdziwy.  

Wątek osadzonej w czasach współczesnych miłości Sery James, właścicielki galerii obrazów na Manhattanie i Williama oraz historia pewnego obrazu, który połączył ich drogi,  wplata się harmonijnie w całość fabuły. Owszem. Ale książka nawet w najmniejszym stopniu nie oddaje grozy tamtych czasów.
Fakty i materiały źródłowe  pochodzące  z obozów masowej zagłady ludzkości  oraz historia ludzi zesłanych do tego piekła, to materiały  drastyczne i brutalne, a o tym w książce Kristy Cambron, nie ma najmniejszej mowy. Tutaj brak jest tego cierpienia, tego bólu i tej pogardy człowieka dla człowieka, w wymiarze jaki tylko tam, w tym piekle można było przeżyć.
Ale przecież nie taki był chyba zamysł autorki, która stworzyła jedną z wielu powieści z tematyką obozową w tle. Powieść odkładam do mojej biblioteczki, na miejsce obok książki pt. „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris. Zmusza mnie do tego analogia okładek …
Zakończę moją recenzję fragmentem z książki „Motyl i skrzypce” , pytaniem, które brzmi:
- Dlaczego? Gdzie był Bóg? –  
…” W głosie Omary słychać było cień wzruszenia:
- Bo wierzę, że to wszystko zostanie wykorzystane przez Boga. Że w jakiś sposób pisana przez Niego historia znajdzie swój epilog.
- A w jaki sposób On opowiada swoją historię?
- Opowiada ją poprzez akt stworzenia. Przez każde życie,  które da się ocalić.”  

Dziękuję Wydawnictwu „Znak” za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag