Przejdź do głównej zawartości

"Ocean uczuć" tom 1. autor Mariola Sternahl"Ocean uczuć" tom 1.
pt. "I tak zaczęło się odkrywanie prawdy"
Autor: Mariola Sternahl
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 08.06.2020
Lead: Twoje przeznaczenie jest na wyciągnięcie ręki.

Kategoria: Literatura obyczajowa

Blurb:
W życiu Anny nie brakowało trudnych momentów. Najpierw straciła ojca, potem opuściła ją matka. Wychowana przez nieznoszącą sprzeciwu, kontrolującą wszystko babcię oraz dziadka alkoholika, nie doświadczyła prawdziwego, szczęśliwego dzieciństwa. Odtrącana i poniżana, wyrosła na osobę, której codzienność naznaczona jest ciągłym lękiem. Brak pewności siebie, smutek i rozgoryczenie towarzyszą jej na każdym kroku. Ale pewnego dnia w jej życiu pojawia się mężczyzna, który staje się dla niej kimś, o kim od tak dawna marzyła – przyjacielem, nauczycielem i ukochanym. Czy ten związek sprawi, że Anna uwolni się w końcu od widm przeszłości? Czy uda jej się stworzyć prawdziwą rodzinę, której tak bardzo pragnie?

Fragment:
Nigdy, przenigdy nie wolno nam zapomnieć, że po każdej burzy wychodzi słońce, wychodzi tęcza – dla tych, którzy chcą ją zauważyć. Każda wylana łza rodzi właśnie, w tym ciężkim momencie, porcję naszego szczęścia.
 

Portal "Menopauza.PL "  o pierwszej części "Oceanu uczuć"

Mariola Sternahl w swojej powieści Ocean uczuć nie boi się podejmować trudnych tematów. Choć w mediach nieustannie mówi się o tym, jak Polacy są rodzinnym narodem, a hasło dotyczące obrony polskiej rodziny stało się bardzo nośne w kampanii prezydenckiej, to niewiele mówi się o realnych problemach. A tych jest całe mnóstwo. Prawdziwe dramaty rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami mieszkań, nierzadko wśród osób dobrze sytuowanych. Ocean uczuć ukazuje niezwykle życiową historię.

Niekochane dziecko

Anna nigdy nie czuła się kochana. Po odejściu ojca zostaje porzucona przez matkę i skazana na wychowywanie w domu babki.  Ta okazuje się osobą niezwykle okrutną, stosującą przemoc psychiczną. Annie nie wolno nawet spotykać się ze znajomymi. Jej każdy krok jest kontrolowany i mocno krytykowany. Swoją cegiełkę do nieszczęścia Anny dokłada też ojciec alkoholik. Sytuacja młodej kobiety ulega poprawie, gdy poznaje Antona. Ten młody mężczyzna obdarza ją miłością. Czy jednak Anna po tak traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczyła, będzie potrafiła kochać drugiego człowieka?

Przemoc domowa – rak toczący polską rodzinę

Ocean uczuć to historia o rodzinnych dramatach. Choć trudno w to uwierzyć tym, co zagraża polskiej rodzinie wcale nie są pary LGBT, ale przemoc. Ta może przybierać rozmaite formy. Może wiązać się z naruszaniem nietykalności cielesnej i biciem. Jednak zazwyczaj jest bardziej zakamuflowana. Przybiera formę znęcania się psychicznego lub wykorzystywania przewagi materialnej.

Gdy opiekunowie nie zaspokajają potrzeb dziecka

Nie wszystkie dzieci wychowywane są w dobrych, kochających rodzinach, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i wszystkie niezbędne potrzeby życiowe. Często rodzic czy dziadek, czyli osoby, które powinny stanowić bezpieczną przystań, okazują się największymi wrogami. Osobami zdolnymi do największych podłości.

Alkoholizm w polskich rodzinach

Dużym problemem w polskich rodzinach jest alkoholizm. Nie dotyka on wyłącznie osób z nizin społecznych, lecz także dobrze sytuowanych członków naszego społeczeństwa. Po paru głębszych rodzic lub dziadek staje się agresywny i wyładowuje swoją złość na słabszych od siebie.

Rodzina dysfunkcyjna a psychika dziecka

Wychowywanie w dysfunkcyjnej rodzinie zawsze odbija się negatywnie na psychice dziecka, gdy to wkracza w dorosłe życie. Często ma problem z zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Choć nic mu już nie grozi, taki człowiek nieustannie odczuwa lęk i myśli o realizacji najgorszych scenariuszy. Ciężko stworzyć mu dobry, satysfakcjonujący związek. Gdy jest dobrze, czuje, że coś jest nie tak. Przecież taka osoba wychowała się w bardzo niepewnych warunkach. Jednego dnia dziadek był super, drugiego napił się i wyłącznie ranił.  Brak takiej emocjonalnej huśtawki w dobrym związku może sprawiać, że osoba z dysfunkcyjnej rodziny nic z tego nie rozumie.

Ocean uczuć, czyli lektura obowiązkowa

Ocean uczuć to książka, po którą powinien sięgnąć każdy odpowiedzialny człowiek, aby przekonać się, ile zła dzieje się dookoła nas. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, które pomogą ofiarom przemocy domowej. Mariola Sternahl stworzyła niezwykle dojrzałą książkę. Na niespełna 300 stronach zawarła to, co najważniejsze.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw