Przejdź do głównej zawartości

"Ocean uczuć" tom 1. autor Mariola Sternahl"Ocean uczuć" tom 1.
pt. "I tak zaczęło się odkrywanie prawdy"
Autor: Mariola Sternahl
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 08.06.2020
Lead: Twoje przeznaczenie jest na wyciągnięcie ręki.

Kategoria: Literatura obyczajowa

Blurb:
W życiu Anny nie brakowało trudnych momentów. Najpierw straciła ojca, potem opuściła ją matka. Wychowana przez nieznoszącą sprzeciwu, kontrolującą wszystko babcię oraz dziadka alkoholika, nie doświadczyła prawdziwego, szczęśliwego dzieciństwa. Odtrącana i poniżana, wyrosła na osobę, której codzienność naznaczona jest ciągłym lękiem. Brak pewności siebie, smutek i rozgoryczenie towarzyszą jej na każdym kroku. Ale pewnego dnia w jej życiu pojawia się mężczyzna, który staje się dla niej kimś, o kim od tak dawna marzyła – przyjacielem, nauczycielem i ukochanym. Czy ten związek sprawi, że Anna uwolni się w końcu od widm przeszłości? Czy uda jej się stworzyć prawdziwą rodzinę, której tak bardzo pragnie?

Fragment:
Nigdy, przenigdy nie wolno nam zapomnieć, że po każdej burzy wychodzi słońce, wychodzi tęcza – dla tych, którzy chcą ją zauważyć. Każda wylana łza rodzi właśnie, w tym ciężkim momencie, porcję naszego szczęścia.
 

Portal "Menopauza.PL "  o pierwszej części "Oceanu uczuć"

Mariola Sternahl w swojej powieści Ocean uczuć nie boi się podejmować trudnych tematów. Choć w mediach nieustannie mówi się o tym, jak Polacy są rodzinnym narodem, a hasło dotyczące obrony polskiej rodziny stało się bardzo nośne w kampanii prezydenckiej, to niewiele mówi się o realnych problemach. A tych jest całe mnóstwo. Prawdziwe dramaty rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami mieszkań, nierzadko wśród osób dobrze sytuowanych. Ocean uczuć ukazuje niezwykle życiową historię.

Niekochane dziecko

Anna nigdy nie czuła się kochana. Po odejściu ojca zostaje porzucona przez matkę i skazana na wychowywanie w domu babki.  Ta okazuje się osobą niezwykle okrutną, stosującą przemoc psychiczną. Annie nie wolno nawet spotykać się ze znajomymi. Jej każdy krok jest kontrolowany i mocno krytykowany. Swoją cegiełkę do nieszczęścia Anny dokłada też ojciec alkoholik. Sytuacja młodej kobiety ulega poprawie, gdy poznaje Antona. Ten młody mężczyzna obdarza ją miłością. Czy jednak Anna po tak traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczyła, będzie potrafiła kochać drugiego człowieka?

Przemoc domowa – rak toczący polską rodzinę

Ocean uczuć to historia o rodzinnych dramatach. Choć trudno w to uwierzyć tym, co zagraża polskiej rodzinie wcale nie są pary LGBT, ale przemoc. Ta może przybierać rozmaite formy. Może wiązać się z naruszaniem nietykalności cielesnej i biciem. Jednak zazwyczaj jest bardziej zakamuflowana. Przybiera formę znęcania się psychicznego lub wykorzystywania przewagi materialnej.

Gdy opiekunowie nie zaspokajają potrzeb dziecka

Nie wszystkie dzieci wychowywane są w dobrych, kochających rodzinach, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i wszystkie niezbędne potrzeby życiowe. Często rodzic czy dziadek, czyli osoby, które powinny stanowić bezpieczną przystań, okazują się największymi wrogami. Osobami zdolnymi do największych podłości.

Alkoholizm w polskich rodzinach

Dużym problemem w polskich rodzinach jest alkoholizm. Nie dotyka on wyłącznie osób z nizin społecznych, lecz także dobrze sytuowanych członków naszego społeczeństwa. Po paru głębszych rodzic lub dziadek staje się agresywny i wyładowuje swoją złość na słabszych od siebie.

Rodzina dysfunkcyjna a psychika dziecka

Wychowywanie w dysfunkcyjnej rodzinie zawsze odbija się negatywnie na psychice dziecka, gdy to wkracza w dorosłe życie. Często ma problem z zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Choć nic mu już nie grozi, taki człowiek nieustannie odczuwa lęk i myśli o realizacji najgorszych scenariuszy. Ciężko stworzyć mu dobry, satysfakcjonujący związek. Gdy jest dobrze, czuje, że coś jest nie tak. Przecież taka osoba wychowała się w bardzo niepewnych warunkach. Jednego dnia dziadek był super, drugiego napił się i wyłącznie ranił.  Brak takiej emocjonalnej huśtawki w dobrym związku może sprawiać, że osoba z dysfunkcyjnej rodziny nic z tego nie rozumie.

Ocean uczuć, czyli lektura obowiązkowa

Ocean uczuć to książka, po którą powinien sięgnąć każdy odpowiedzialny człowiek, aby przekonać się, ile zła dzieje się dookoła nas. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, które pomogą ofiarom przemocy domowej. Mariola Sternahl stworzyła niezwykle dojrzałą książkę. Na niespełna 300 stronach zawarła to, co najważniejsze.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."