Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Znak "Sztuka sięgania gwiazd" Chiary Parenti"Sztuka sięgania gwiazd"
Autor: Chiara Parenti
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Data premiery: 2020-04-15
Przekład:

Recenzja dla Wydawnictwa Znak „Sztuka sięgania gwiazd” Chiary Parenti

 

Ciepła, nostalgiczna powieść o miłości, rozczarowaniach i lękach, jakie mogą trapić każdego z nas.

Główna bohaterka, młoda Sole i jej wierna przyjaciółka Stella, przyjaźnią się od wielu lat, pomimo olbrzymiej  różnorodności  charakterów. Porównać je można do ognia i wody. Spokoju i burzy.

Ale czy Sole, ta spokojna, będzie sobie umiała poradzić z wszystkimi lękami jakie towarzyszą jej w codziennym życiu? Czy uda się jej pogodzić z ogromną stratą, jakiej dozna już na początku powieści?

Autorka w sposób trafiający prosto w serce Czytelnika od pierwszych zdań stwarza atmosferę napięcia i niewiadomej.

Krok po kroku ukazuje nam po kolei różne lęki trapiące główną bohaterkę, wplecione w codzienność jej zwykłego życia: młodziutkiej ekspedientki sklepowej.

Będziemy jej towarzyszyć w ciekawej drodze pokonywania, a tak naprawdę UCZENIA się pokonywania najprzeróżniejszych strachów, od tych najbardziej trywialnych typu: zapalenie papierosa, przez te wymagające od człowieka niebywałej odwagi typu: skok ze spadochronem, aż po jeden łączący całą długą listę … ale to musicie już przeczytać sami.

Ciekawy portret psychologicznej przemiany głównej bohaterki, zmierzający w efekcie końcowym do nauki życia pełną parą. A przecież taki stan może ona  osiągnąć  jedynie po zweryfikowaniu wszystkich wartości stanowiących dla niej „w poprzedniej wersji jej życia” priorytety, sprawy wielkiej wagi i ogromnego  znaczenia.

Aby tak się stało, musi się wydarzyć w jej życiu coś, co sama nazwała:

„Gdy świat się kończy, nic już nie czuję.”

Będzie zmuszona przewartościować całe swoje dotychczasowe życie i zmierzyć z każdym ze swoich lęków i go pokonać. Tak, bo tak sobie życzy jej najdroższa przyjaciółka Stella.

A tych lęków wystarczy na zapełnienie wszystkich kart tej cudownej powieści.

Sytuacji nie ułatwia matka Sole. Kobieta, która żyje w panicznym strachu  o życie i zdrowie ukochanej córki. Cała sytuacja niejednokrotnie zakrawa na paranoję. Ale poznając jej historię, trudno będzie się dziwić kobiecie, która w wieku 40 lat, kiedy straciła już nadzieję na potomstwo, nagle dowiaduje się, że TEN test ciążowy jest pozytywny.

Rodzice Sole opowiadali o jej narodzinach niczym o niezwykłym cudzie.

Obserwując wycinki  z życia Sole, trudno się więc dziwić, że otoczona jest strachem przed dosłownie wszystkim co jest wkoło niej.

 Będziemy naocznym świadkiem jej zmieniających  się relacji w pracy, powoli rodzącej  się bliskości  z młodą Samantą i zmiany w sposobie postępowania z matką Samanty. 

Autorka ukaże nam kolejny psychologiczny aspekt swojej powieści: wsparcie młodych, którego oczekują w domu rodzinnym. Pełna akceptacja i pomoc rodziców bez ograniczania wolności, ale z równoczesnym zdrowo rozsądkowym postępowaniem. Jeżeli tego zabraknie … no właśnie, ten temat porusza autorka, i to na kilku przykładach.

Relacje Sole i jej matki oraz Serena  , jej koleżanka z pracy i jej relacje z własną córką Samantą – to najlepszy przykład zaburzonych relacji rodzicielskich. Kierowani uprzedzeniami i oczami strachu rodzice, powodują powstawanie niewłaściwych zachowań dzieci. Dopóki obydwie strony nie przepracują problemu, a przede wszystkim nie zidentyfikują źródła jego powstania, tak długo  relacje wzajemne będą zaburzone. 

Od matki oczekujemy miłości bezwarunkowej, takiej niezależnej od wszystkiego, takiej która nie wymaga zasług, ani spełniania jakichkolwiek  życzeń czy oczekiwań.

Na kartach tej barwnej, letniej powieści zaskakuje nas wiele sytuacji. Zdradzę Wam, że nawet przez kilka dni oddychamy atmosferą Paryża. Tak.

Wpleciony w fabułę wątek młodzieńczej, skrywanej i romantycznej  miłości Sole do Massimo, brata przyjaciółki, nabiera w pewnym momencie barw i nawet okupiony zostaje łzami goryczy i rozczarowania. Ale cóż miłość nie wybiera, a jej drogi są bardzo kręte. Jak pokazuje nam wspaniale autorka tej powieści i zaskakuje samym zakończeniem opowiedzianej historii.

Czytając byłam poruszona i razem z bohaterami przeżywałam ich miłości, wzloty i upadki, próby zdobywania serc,  a problemy nastolatków były na wyciągnięcie dłoni.  

Wspaniałe kreacje bohaterów, bardzo dobry, lekki styl pióra i trzymająca  w napięciu opowieść to zdecydowane atrybuty tej powieści.

Książka skłania nas do przemyśleń i zweryfikowania własnej postawy życiowej. No chyba, że nie trapią nas jakiekolwiek lęki i obawy przed czyhającym za rogiem „złym potworem”.

Ale myślę, że każdy z nas, miał kiedyś taki dzień, kiedy pragnął sięgnąć gwiazd, a książka ta pokaże mu jak opanować tę niezwykłą i wcale nie łatwą sztukę.

Cytat na zakończenie:

„Moje lęki są owocem nieugaszonego poczucia winy, zawieszonej w czasie udręki, która powtarza się w nieskończoność.

Zrodziły się z gniewu na szyderczy los, który roztrzaskał zbyt szybko ogromną miłość.

(…) Teraz wiem, skąd pochodzą wszystkie moje lęki.

Teraz wiem, kim jestem. „

Wydawnictwu Znak dziękuję za przekazanie książki do recenzji.

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."