Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Znak "Sztuka sięgania gwiazd" Chiary Parenti"Sztuka sięgania gwiazd"
Autor: Chiara Parenti
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Data premiery: 2020-04-15
Przekład:

Recenzja dla Wydawnictwa Znak „Sztuka sięgania gwiazd” Chiary Parenti

 

Ciepła, nostalgiczna powieść o miłości, rozczarowaniach i lękach, jakie mogą trapić każdego z nas.

Główna bohaterka, młoda Sole i jej wierna przyjaciółka Stella, przyjaźnią się od wielu lat, pomimo olbrzymiej  różnorodności  charakterów. Porównać je można do ognia i wody. Spokoju i burzy.

Ale czy Sole, ta spokojna, będzie sobie umiała poradzić z wszystkimi lękami jakie towarzyszą jej w codziennym życiu? Czy uda się jej pogodzić z ogromną stratą, jakiej dozna już na początku powieści?

Autorka w sposób trafiający prosto w serce Czytelnika od pierwszych zdań stwarza atmosferę napięcia i niewiadomej.

Krok po kroku ukazuje nam po kolei różne lęki trapiące główną bohaterkę, wplecione w codzienność jej zwykłego życia: młodziutkiej ekspedientki sklepowej.

Będziemy jej towarzyszyć w ciekawej drodze pokonywania, a tak naprawdę UCZENIA się pokonywania najprzeróżniejszych strachów, od tych najbardziej trywialnych typu: zapalenie papierosa, przez te wymagające od człowieka niebywałej odwagi typu: skok ze spadochronem, aż po jeden łączący całą długą listę … ale to musicie już przeczytać sami.

Ciekawy portret psychologicznej przemiany głównej bohaterki, zmierzający w efekcie końcowym do nauki życia pełną parą. A przecież taki stan może ona  osiągnąć  jedynie po zweryfikowaniu wszystkich wartości stanowiących dla niej „w poprzedniej wersji jej życia” priorytety, sprawy wielkiej wagi i ogromnego  znaczenia.

Aby tak się stało, musi się wydarzyć w jej życiu coś, co sama nazwała:

„Gdy świat się kończy, nic już nie czuję.”

Będzie zmuszona przewartościować całe swoje dotychczasowe życie i zmierzyć z każdym ze swoich lęków i go pokonać. Tak, bo tak sobie życzy jej najdroższa przyjaciółka Stella.

A tych lęków wystarczy na zapełnienie wszystkich kart tej cudownej powieści.

Sytuacji nie ułatwia matka Sole. Kobieta, która żyje w panicznym strachu  o życie i zdrowie ukochanej córki. Cała sytuacja niejednokrotnie zakrawa na paranoję. Ale poznając jej historię, trudno będzie się dziwić kobiecie, która w wieku 40 lat, kiedy straciła już nadzieję na potomstwo, nagle dowiaduje się, że TEN test ciążowy jest pozytywny.

Rodzice Sole opowiadali o jej narodzinach niczym o niezwykłym cudzie.

Obserwując wycinki  z życia Sole, trudno się więc dziwić, że otoczona jest strachem przed dosłownie wszystkim co jest wkoło niej.

 Będziemy naocznym świadkiem jej zmieniających  się relacji w pracy, powoli rodzącej  się bliskości  z młodą Samantą i zmiany w sposobie postępowania z matką Samanty. 

Autorka ukaże nam kolejny psychologiczny aspekt swojej powieści: wsparcie młodych, którego oczekują w domu rodzinnym. Pełna akceptacja i pomoc rodziców bez ograniczania wolności, ale z równoczesnym zdrowo rozsądkowym postępowaniem. Jeżeli tego zabraknie … no właśnie, ten temat porusza autorka, i to na kilku przykładach.

Relacje Sole i jej matki oraz Serena  , jej koleżanka z pracy i jej relacje z własną córką Samantą – to najlepszy przykład zaburzonych relacji rodzicielskich. Kierowani uprzedzeniami i oczami strachu rodzice, powodują powstawanie niewłaściwych zachowań dzieci. Dopóki obydwie strony nie przepracują problemu, a przede wszystkim nie zidentyfikują źródła jego powstania, tak długo  relacje wzajemne będą zaburzone. 

Od matki oczekujemy miłości bezwarunkowej, takiej niezależnej od wszystkiego, takiej która nie wymaga zasług, ani spełniania jakichkolwiek  życzeń czy oczekiwań.

Na kartach tej barwnej, letniej powieści zaskakuje nas wiele sytuacji. Zdradzę Wam, że nawet przez kilka dni oddychamy atmosferą Paryża. Tak.

Wpleciony w fabułę wątek młodzieńczej, skrywanej i romantycznej  miłości Sole do Massimo, brata przyjaciółki, nabiera w pewnym momencie barw i nawet okupiony zostaje łzami goryczy i rozczarowania. Ale cóż miłość nie wybiera, a jej drogi są bardzo kręte. Jak pokazuje nam wspaniale autorka tej powieści i zaskakuje samym zakończeniem opowiedzianej historii.

Czytając byłam poruszona i razem z bohaterami przeżywałam ich miłości, wzloty i upadki, próby zdobywania serc,  a problemy nastolatków były na wyciągnięcie dłoni.  

Wspaniałe kreacje bohaterów, bardzo dobry, lekki styl pióra i trzymająca  w napięciu opowieść to zdecydowane atrybuty tej powieści.

Książka skłania nas do przemyśleń i zweryfikowania własnej postawy życiowej. No chyba, że nie trapią nas jakiekolwiek lęki i obawy przed czyhającym za rogiem „złym potworem”.

Ale myślę, że każdy z nas, miał kiedyś taki dzień, kiedy pragnął sięgnąć gwiazd, a książka ta pokaże mu jak opanować tę niezwykłą i wcale nie łatwą sztukę.

Cytat na zakończenie:

„Moje lęki są owocem nieugaszonego poczucia winy, zawieszonej w czasie udręki, która powtarza się w nieskończoność.

Zrodziły się z gniewu na szyderczy los, który roztrzaskał zbyt szybko ogromną miłość.

(…) Teraz wiem, skąd pochodzą wszystkie moje lęki.

Teraz wiem, kim jestem. „

Wydawnictwu Znak dziękuję za przekazanie książki do recenzji.

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw