Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Czwarta powieść" tom 1 i 2 Agnieszka Janiszewska

„Czwarta powieść”

Autor: Agnieszka Janiszewska

Wydawnictwo: Novae Res

Premiera: 2020-09-16

 

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Czwarta powieść" tom 1 i 2 Agnieszka Janiszewska

 

To moja kolejna podróż z powieścią tej autorki. Podobnie jak ostatnio, mam przed sobą dwa tomy w pięknej szacie graficznej  i nostalgiczne okładki. Takie są powieści Agnieszki Janiszewskiej. Ciepłe, kobiece i nostalgiczne. I taka jest jej najnowsza powieść  pod tytułem „Czwarta powieść”.

Regina, główna bohaterka, pisarka, wydała trzy powieści i poszukuje tematu na czwartą.

 

Tak. To książka  Agnieszki Janiszewskiej w kalejdoskopowym skrócie.

Tymczasem autorka poprowadziła fabułę przez losy rodzin i koligacje sięgające dwa pokolenia wstecz. Akcja toczy się miarowo, spokojnie, ale trzyma w napięciu od samego początku do ostatniej strony.

Lubię ten spokojny i miarowy ton, którymi cechują się powieści tej autorki. Nie rozczarowała mnie i tym razem. Czytam i odpoczywam, analizuję i przekładam momenty z życia bohaterów na własne życie. Zastanawiam się czy i w naszej rodzinie skrywają się takie tajemnice?

 

W ręce bohaterki powieści wpada maszynopis, pisany wiele lat temu, nie rokujący zbyt wiele. Wymaga przeróbki, nadpisania i wielu zmian. Ówczesna autorka pisała wiersze przed wojną, a w pozostawionych przez nią materiałach, jej córka odnajduje ten właśnie rękopis.

Czytała poprzednie trzy książki  pisarki Reginy Nałęcz  i pewnego dnia wpada na pomysł przekazania jej niedokończonej powieści swojej  matki.

 

Zadziwiła mnie różnorodność przedstawionych bohaterów i szeroki wachlarz emocji, który zaprezentowała nam tutaj autorka.

Delikatną ręką przeprowadza nas  przez wspomnienia Reginy z czasów jej dzieciństwa. Spokojnego i bezpiecznego, bo zawsze była ona. Matka. A z drugiej strony dramaty rozgrywające się w domach, w których brak, takiej ostoi. Czy Regina potrafi to docenić?

Nie. Dopiero w miarę wgłębiania się w historię Jolanty Wołyńskiej, autorki rękopisu,  zaczyna tak naprawdę weryfikować ocenę Haliny Nałęcz – swojej matki.  

Mało tego, w miarę rozwoju akcji, Regina krok po kroku zapoznaje się z historią własnej rodziny.

Jakże inaczej będą teraz w jej ocenie wyglądać najbliższe jej osoby: matka, ojciec, babcia,  dziadek i ciotka Anka.

 

Autorka na kartach tej dwutomowej powieści kreśli nam problem „klasyfkowania” ludzi w czasach przedwojennych oraz powojennych, ale nie tylko.

Poprzez historię rodziny Nałęczów oraz samej Jolanty Wołyńskiej, poznajemy elementy manipulacji i nacisku używane przez ludzi z bezpieki.

Bardzo ważnym elementem w książce jest opis, jakże znamienny w dalszym losie Wołyńskiej,  mianowicie ocena przez otoczenie, w którym żyła i tworzyła. Okres II Wojny Światowej i ciągnąca się za nią historia po wojnie.

Ludzkie dramaty, dywagacje myśli, trudność podejmowania wyborów i późniejsza ich ocena przez historię, to tylko kilka tematów przewodnich tej książki.

Bowiem, jak łatwo oceniać innych i jak łatwo „przyszywać im łatkę” skazując ich tym samym już za życia.

To trudne sytuacje kształtowały życie bohaterów książki Agnieszki Janiszewskiej, skłaniając ich do podejmowania takich, a nie innych wyborów.

Czy trafnych? Czy słusznych?

Czy Regina będzie potrafiła zrozumieć wielką niechęć ciotki Anki do babci Krystyny i jej ugruntowane powody? Czy będą one wystarczające aby zrozumieć?

Na te pytania musicie sami znaleźć odpowiedź sięgając po „Czwartą powieść”. A uwierzcie mi, przedstawiłam Wam tylko kilka zagadek z kart tej powieści.

 

Na zakończenie przytoczę Wam cytat z książki:

 

„ Żałuję, że córka tej kobiety musiała spędzić kilkanaście lat swojego życia w sierocińcu. Wołyńskiej jako matce daleko było  do ideału, ale nawet taka matka lepsza niż dom dla sierot”.  

 

 

Autorce dziękuję za wspaniałą podróż w tamte czasy, Wydawnictwu „Novae Res” za udostępnienie książki do recenzji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag