Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Albus „Trzecia płeć świata” autor Waldemar Kuligowski


 "Trzecia płeć świata" 

Autor Waldemar Kuligowski

Wydawnictwo: Albus

Data premiery: 2020-10-07

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Albus „Trzecia płeć świata” autor Waldemar Kuligowski

 

Wybitny polski antropolog kulturowy, wyróżniony niejedną nagrodą, między innymi w 2015 roku honorową odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Mowa o profesorze nauk humanistycznych, eseiście i redaktorze Waldemarze Kuligowskim i jego książce „Trzecia płeć świata”. Książce jakże na czasie, zwłaszcza w Polsce.

Tematykę porusza znawca i ceniony autorytet w dziedzinie antropologii i kulturoznawstwa. Członek trzech Komitetów Polskiej Akademii Nauk, od lat  zasiadający w wielu gremiach zajmujących się badaniem zmian kulturowych na świecie. Kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną. Od lat związany  również z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Znany w środowisku akademickim z odważnych i nierzadko kontrowersyjnych poglądów.

Ta książka to zbiór krótkich form opisujących różnorodne kultury występujące od prawieków na całym świecie. Znajdziemy tutaj Kuna Yala, 365 wysp rozrzuconych wzdłuż wybrzeża karaibskiego, po wschodniej stronie Kanału Panamskiego, przez Tajlandię, aż po Czejenów z Ameryki Północnej.

A wszystko ozdobione pięknymi ilustracjami Marianny Sztyma. Książka nietuzinkowa. Wskazująca różnice kulturowe na wszystkich kontynentach jak świat długi i szeroki. W dobie ogólnej globalizacji, to bardzo ważny aspekt rozwoju każdego współcześnie żyjącego człowieka. Brak akceptacji poglądów innych ludzi, wynikający z niewiedzy to równie zatrważający problem w naszym społeczeństwie, jak ten wynikający z akceptacji jedynie poglądów własnych.

Profesor Kuligowski zwraca naszą uwagę na równość płci i na ważność każdej istoty ludzkiej. Bez podziałów na lepszych czy gorszych. Wszystkie istoty są tak samo ważne i równe sobie. Książka porusza, zachwyca swoją różnorodnością i skłania do myślenia. Budzi w nas marzenia o harmonii i równości wszystkich ludzi tego świata.  Prowadzi Czytelnika przez barwny świat  innych kultur, ukazując przegląd ich tradycji, kultów i wierzeń. Jakże innych od naszych. Tak. Ale czy dlatego, że innych to od razu gorszych? Nie. Ciekawych. Kolorowych. Czasami bardzo egzotycznych.

Książka wskazuje  nam ponadczasową, ponadkulturową i pozakontynentalną wędrówkę słów, a tym samym  globalną wędrówkę idei i wartości.  Jest to niestandardowa wędrówka po świecie, w którym każdy rozdział opowiada o innym makrokosmosie, o innym poglądzie, jakże różniącym się od naszego.

 A więc uszanujmy tę inność, potraktujmy ją jako ciekawostkę i kolejny krok w rozwoju naszej wiedzy o innych krajach, innych kontynentach. Czasami bardzo odległych i bardzo egzotycznych.

Świat się rozwija, a my razem z nim. Nie ma najmniejszego powodu aby kogokolwiek ośmieszać, poniżać, lekceważyć lub ranić. Liczy się przecież to, w jaki sposób działasz na rzecz swojej społeczności, w której żyjesz. I to właśnie dzięki temu człowiek jest akceptowany.

Lub nie.

 

I o tym jest ta książka. 

 

Wydawnictwu Albus, dziękuję za egzemplarz recenzencki. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Sobie pisani" Jolanty Kosowskiej

    Jolanta Kosowska   "Sobie pisani"  Wydawnictwo ZACZYTANI  Premiera: 2023-02-10   ,,Sobie pisani'' to opowieść napisana lekkim piórem i z zaskakującą fabułą. Chętnie sięgałam po nią nawet po ciężkim dniu, ponieważ czytanie jej było bardzo odprężające, dlatego książkę przeczytałam jednym tchem. Uważam, że autorka włożyła wiele serca w tę historię i dzięki temu jest ona tak ujmująca a zarazem kojąca.   Opowiada historię młodej kobiety, która została bardzo mocno zraniona przez swojego partnera i przeżywa chwile pełne smutku i tęsknoty za swoim ukochanym. Nowa codzienność jest dla Marty bardzo trudna ale w ciężkich chwilach wspiera ją przyjaciółka oraz sąsiadka, które bardzo się o nią troszczą.   Na początku sytuacja Marty wydaje się jasna - została zdradzona i musi poukładać całe swoje życie na nowo. Jednak z czasem dowiadujemy się, że nie wszytko jest czarne albo białe. Okazuje się bowiem, że ktoś postanowił zawładnąć losem dwóch kochających się os