Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Albus „Trzecia płeć świata” autor Waldemar Kuligowski


 "Trzecia płeć świata" 

Autor Waldemar Kuligowski

Wydawnictwo: Albus

Data premiery: 2020-10-07

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Albus „Trzecia płeć świata” autor Waldemar Kuligowski

 

Wybitny polski antropolog kulturowy, wyróżniony niejedną nagrodą, między innymi w 2015 roku honorową odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Mowa o profesorze nauk humanistycznych, eseiście i redaktorze Waldemarze Kuligowskim i jego książce „Trzecia płeć świata”. Książce jakże na czasie, zwłaszcza w Polsce.

Tematykę porusza znawca i ceniony autorytet w dziedzinie antropologii i kulturoznawstwa. Członek trzech Komitetów Polskiej Akademii Nauk, od lat  zasiadający w wielu gremiach zajmujących się badaniem zmian kulturowych na świecie. Kierownik Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną. Od lat związany  również z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Znany w środowisku akademickim z odważnych i nierzadko kontrowersyjnych poglądów.

Ta książka to zbiór krótkich form opisujących różnorodne kultury występujące od prawieków na całym świecie. Znajdziemy tutaj Kuna Yala, 365 wysp rozrzuconych wzdłuż wybrzeża karaibskiego, po wschodniej stronie Kanału Panamskiego, przez Tajlandię, aż po Czejenów z Ameryki Północnej.

A wszystko ozdobione pięknymi ilustracjami Marianny Sztyma. Książka nietuzinkowa. Wskazująca różnice kulturowe na wszystkich kontynentach jak świat długi i szeroki. W dobie ogólnej globalizacji, to bardzo ważny aspekt rozwoju każdego współcześnie żyjącego człowieka. Brak akceptacji poglądów innych ludzi, wynikający z niewiedzy to równie zatrważający problem w naszym społeczeństwie, jak ten wynikający z akceptacji jedynie poglądów własnych.

Profesor Kuligowski zwraca naszą uwagę na równość płci i na ważność każdej istoty ludzkiej. Bez podziałów na lepszych czy gorszych. Wszystkie istoty są tak samo ważne i równe sobie. Książka porusza, zachwyca swoją różnorodnością i skłania do myślenia. Budzi w nas marzenia o harmonii i równości wszystkich ludzi tego świata.  Prowadzi Czytelnika przez barwny świat  innych kultur, ukazując przegląd ich tradycji, kultów i wierzeń. Jakże innych od naszych. Tak. Ale czy dlatego, że innych to od razu gorszych? Nie. Ciekawych. Kolorowych. Czasami bardzo egzotycznych.

Książka wskazuje  nam ponadczasową, ponadkulturową i pozakontynentalną wędrówkę słów, a tym samym  globalną wędrówkę idei i wartości.  Jest to niestandardowa wędrówka po świecie, w którym każdy rozdział opowiada o innym makrokosmosie, o innym poglądzie, jakże różniącym się od naszego.

 A więc uszanujmy tę inność, potraktujmy ją jako ciekawostkę i kolejny krok w rozwoju naszej wiedzy o innych krajach, innych kontynentach. Czasami bardzo odległych i bardzo egzotycznych.

Świat się rozwija, a my razem z nim. Nie ma najmniejszego powodu aby kogokolwiek ośmieszać, poniżać, lekceważyć lub ranić. Liczy się przecież to, w jaki sposób działasz na rzecz swojej społeczności, w której żyjesz. I to właśnie dzięki temu człowiek jest akceptowany.

Lub nie.

 

I o tym jest ta książka. 

 

Wydawnictwu Albus, dziękuję za egzemplarz recenzencki. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."