Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Albus „Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji” autor Iwona Wierzba

"Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji"

Autorka: Iwona Wierzba 

Wydawnictwo: Albus 

Data premiery: 2019-12-05
 

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Albus  „Jak sobie poczynamy. Historia różnych koncepcji i antykoncepcji” autor Iwona Wierzba


 

Tym razem recenzuje książkę, która swoją treścią z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji, ale to już kolejna z typu „tematów trudnych, dzielących ludzi”. Książkę jedni przyjmą z zainteresowaniem, bo dużo w niej wiedzy i historii podanej w sposób bardzo przystępny, na dodatek opatrzonej lekką dawką uśmiechu i ciekawą szatą graficzną.

Jednakże znajdą się również krytycy tego rodzaju tematów poruszanych na forach publicznych, czy też w pieleszach domowych.  Osobiście  jestem zdania, że nikomu nie zaszkodzi zdobycie wiedzy na temat naszej seksualności, będącej jednym z bardziej zawoalowanych tematów w naszym kraju.

Jakkolwiek popatrzymy na tę książkę, to trzeba przyznać, że autorka, aby napisać tę prawie 400 stronicową pozycję sama musiała przeczytać wiele tomów literatury w poruszanej tematyce i to z wielu wydawnictw i włożyła mnóstwo pracy w wydobycie dla Czytelnika tych informacji, które w skomasowany sposób podaje nam na kartach swojej książki.

Przeprowadza nas przez okres stworzenia świata postrzegany oczami różnych religii i światów; zadaje kilka razy pytanie, które od prawieków zadaje sobie każdy z nas: skąd pochodzi człowiek? Autorka szuka odpowiedzi w mrocznych czasach Średniowiecza, ukazując jak różne nowe epoki z reguły negowały spuściznę epoki poprzedniej, szukając nowych rozwiązań i nowych odpowiedzi.  Pokazuje przykłady rewolucji obyczajowych i społecznych w następujących po sobie epokach.

Przytacza osiągnięcia lekarzy medycyny, którzy pozostawili niemałą spuściznę w temacie edukacji seksualnej i rozwoju seksuologii, prezentując przy tym różne nurty uzależnione od wyznawanej religii, światopoglądu i uznawanych autorytetów.

W książce nie zabrakło oczywiście wzmianki o polskim lekarzu biologu, chemiku, filozofie Jędrzeju Śniadeckim oraz niezapomnianej i jedynej w swoim rodzaju Michalinie Wisłockiej.

Któż nie słyszał o popularnej polskiej lekarce, ginekologu i seksuologu? Jej bestsellerowa książka pt. „Sztuka kochania” osiągnęła nakład 7 milionów egzemplarzy.  Po raz pierwszy książka ukazała się w roku 1978 i to właśnie na tej pozycji wychowały się powojenne pokolenia młodzieży. Dziękujemy autorce za przypomnienie.

Książka Iwony Wierzby  naszpikowana jest wręcz nazwiskami znanych pisarzy, filozofów, myślicieli, lekarzy  i doktorów nauki, a cały czas zataczamy krąg wokół tematu: wiedza na temat ludzkiego ciała, jego fizjologii i prokreacji.

Dowiemy się z niej między innymi skąd wzięły się Walentynki,  w jakim miejscu na świecie znajduje się grób Świętego Walentego oraz poznamy wiele legend i mitów związanych z kobietą i rolą jaka przypada jej w społeczeństwie w zależności od epoki, kultury i wyznania.

Do dzisiaj trwają spory o antykoncepcję, a autorka wprowadza nas w jej zawiłe dzieje i to od początku istnienia człowieka, przez różnorodne i bardzo czasami egzotyczne metody funkcjonujące w innych krajach na kuli ziemskiej. Co kraj to obyczaj i o tym możemy się tutaj przekonać.

Zakończę moją recenzję obszernym fragmentem z książki:

„Jak ślepcy błądzimy pomiędzy tym, co wydaje się słuszne lub niesłuszne, skuteczne lub nieskuteczne, dobre lub złe, szlachetne lub podłe, nasłuchujemy podpowiedzi płynących z mediów, z lękiem, aby tylko nie popełnić błędu. A jednak wciąż błądzimy, drepcząc po śladach przodków. Może dlatego, że nie pamiętamy o tym, że jesteśmy tylko znikomą częścią świata przyrody i mikroelementem w świecie historii i podlegamy prawom rządzącym tym światem. To, z jaką uwagą będziemy obserwować, badać, poznawać, a w konsekwencji rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, pozwoli nam dokonywać właściwych, mądrych wyborów. W przeciwnym wypadku staniemy w szeregu z barbarzyńcami, bezrozumnymi istotami, niezdolnymi do podejmowania racjonalnych działań, zmierzających do celowego kształtowania ludzkiego świata i życia.

Przyszłość zależy od nas, a nie od żadnej historycznej konieczności, pod warunkiem, ze będziemy uważni i świadomi swoich zachowań i będziemy potrafili wyciągnąć wnioski z błędów i osiągnięć naszych praojców. „

 

Dziękuję Wydawnictwu za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Sobie pisani" Jolanty Kosowskiej

    Jolanta Kosowska   "Sobie pisani"  Wydawnictwo ZACZYTANI  Premiera: 2023-02-10   ,,Sobie pisani'' to opowieść napisana lekkim piórem i z zaskakującą fabułą. Chętnie sięgałam po nią nawet po ciężkim dniu, ponieważ czytanie jej było bardzo odprężające, dlatego książkę przeczytałam jednym tchem. Uważam, że autorka włożyła wiele serca w tę historię i dzięki temu jest ona tak ujmująca a zarazem kojąca.   Opowiada historię młodej kobiety, która została bardzo mocno zraniona przez swojego partnera i przeżywa chwile pełne smutku i tęsknoty za swoim ukochanym. Nowa codzienność jest dla Marty bardzo trudna ale w ciężkich chwilach wspiera ją przyjaciółka oraz sąsiadka, które bardzo się o nią troszczą.   Na początku sytuacja Marty wydaje się jasna - została zdradzona i musi poukładać całe swoje życie na nowo. Jednak z czasem dowiadujemy się, że nie wszytko jest czarne albo białe. Okazuje się bowiem, że ktoś postanowił zawładnąć losem dwóch kochających się os