Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton 


„Sabotażysta z Auschwitz”

Autor: Colin Rushton

Wydawnictwo BELLONA

Premiera: 2022-01-26

Przekład: Tadeusz Woźniak 

 

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton 

 

Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a  w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do  niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz).

Historia ukazana w książce Rushtona jest  kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, , ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku jesteśmy również naocznymi świadkami we współczesnym nam świecie.

Katorżnicza praca, do której zmuszano wszystkich więźniów w obozach zagłady, głodowe racje żywnościowe, jeżeli w ogóle takowe były, nieludzkie warunki, bestialstwo i okrucieństwo jakie sobie trudno wyobrazić, powodowały, że ludzie którzy trafili do tego miejsca zagłady tracili wszelką nadzieję. Trudno o niej mówić, spędziwszy kilka lat w miejscu, w którym upadło człowieczeństwo.

Już na zawsze w historii ludzkości obozy zagłady takie jak: Auschwitz, Majdanek, Dachau, Bełżec, Treblinka, Sobibór, Kraków-Płaszów, Stutthof i wiele innych obozów koncentracyjnych, pozostaną niemymi świadkami upadku człowieczeństwa.

Znany na całym świecie napis nad bramą Auschwitz „Arbeit macht frei”, a tak naprawdę dla tych, którzy tutaj trafili to jedynie śmierć była jedyną drogą do wolności.

Historia ukazująca potworność wieloletniej codzienności obozu zagłady. Opisy zwykłych czynności, które w tym miejscu potrafiły się przerodzić w momenty grozy wyjęte z najgorszych scenariuszy jakie może stworzyć wyobraźnia ludzka. Dla wielu z nas sytuacje, których nigdy nie zrozumiemy. Dla wielu z nas zachowania ludzkie, których nie potrafimy sobie wyobrazić. A jednak: to miało miejsce.

Te obozy istniały i to się naprawdę wydarzyło. Tak, takie okrucieństwo wyrządzili ludzie ludziom. To ludzie ludziom zgotowali taki los.

Wielokrotnie słyszymy głosy: „Gdzie był wtedy Bóg?”

Sama o to wiele razy w moim życiu pytałam i pytam.

Ale czy to Bóg wypowiada wojny?

Czy to Bóg opracowuje plany wojenny i strategię dotyczącą bitew, wgranych i przegranych oraz organizuje działania wojenne?

Czy to Bóg opracował strategię eksterminacji ludności żydowskiej?

Pytań możemy zadawać wiele. Ale chyba wszyscy znamy na nie odpowiedzi.

Arthur Dodd nie lekceważył szczęścia jakie było niezbędne do przetrwania okropności drugiej wojny światowej. W St.Valery, w Tobruku i przy wielu okazjach w Auschwitz nie wierzył, że przeżyje. Ale jego koszmarem, nie było to czego sam zaznał, lecz nieludzka brutalność, której był świadkiem. Wszystkie jego najgorsze wspomnienia koncentrowały się na tym,  co musiał oglądać, a nie na tym co sam musiał przeżywać.

Przez ponad trzy dekady po wojnie Arthur bardzo cierpiał z powodu powtarzających się koszmarów, migren i innych chorób związanych ze stresem.

Jak długo żył,  nie potrafił przestać myśleć o Auschwitz.

„Jeśli nie będziemy pamiętać o przeszłości, powtórzymy wszystkie jej błędy.”

Dziękuję Wydawnictwu BELLONA za przesłanie egzemplarza do recenzji.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag