Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res „Kształt dźwięku” autorki Paula Er


 

"Kształt dźwięku" 

Autorka: Paula Er 

Wydawnictwo: Novae Res 

Data premiery: 2021-02-17 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res „Kształt dźwięku” autorki Paula Er

 

Jestem pod wrażeniem tej ciepłej i nostalgicznej powieści, która na długie wieczory wkradła się w moje serce i porwała opowieścią prosto z życia.

To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale z pewnością nie ostatnie.

Paula Er wykreowała bohaterkę silną, szczęśliwą, bogatą, w  scenerii spokojnego i sielankowego życia. Jedynym problemem Marii i Mateusza jest brak potomka, o którego usilnie się od dawna starają. Jak sama Maria mówi: wszystko było tak dobrze zaplanowane. Ślub, mieszkanie, wspólna firma i to dobrze prosperująca. Czego chcieć więcej?

Wnikając powoli w życie małżeństwa zaczynamy poznawać męża Marii. Człowieka funkcjonującego jak maszyna. On ma swoje życie, swoje pragnienia, swoje wyobrażenia o własnym szczęściu, lecz niestety brak tam miejsca na uczucia żony. Która tak naprawdę obok niego jest jedynie maszyną do wykonywania poleceń. Ważnych w jego świecie. A i owszem. Ale czy to jest na pewno świat Marii? Czy ona na pewno chce aby tak wyglądał jej świat?

Maria to kobieta czuła, delikatna i bardzo uczuciowa. Kochająca sztukę i muzykę,  i to właśnie muzyka zaprowadzi ją do prawdziwego szczęścia. Krok po kroku odkrywać będzie nową, inną drogę, a im bardziej poznawać będzie to na pozór inne i nowe dla niej otoczenie, inne i nieznane jej do tej pory problemy, tym bardziej drastyczne będzie się jej wydawać zachowanie męża.

W efekcie zachodzących w niej zmian przestanie akceptować wyczyny małżonka i nikt nie będzie jej mógł przekonać, że taka jest cena jaką musi  płacić  za spokojne i beztroskie  życie.

Autorka wplata w swoją powieść fragment historii Sali, Żydówki ukrywanej przed Niemcami podczas II Wojny Światowej. Skłania Czytelnika tym samym do głębokich przemyśleń i poszukiwania odpowiedzi na pytania: kim są nasi przodkowie? Jak wygląda nasze drzewo genealogiczne?

Jak się okaże w przypadku Jakuba – pianisty, historia jego rodziny, jego pochodzenia każe mu nieść ogromny bagaż bolesnych i smutnych doświadczeń życiowych, nie oszczędzając mu praktycznie niczego.

Historia miłości Marii i Jakuba wzrusza i porusza. Przypomina nam o pierwszej, czystej miłości młodzieńczej i całkowitym zatraceniu się w drugim człowieku, bez granic.

Wykreowany przez autorkę bohater Jakub to ten typ postaci  literackiej, która kradnie serce Czytelnika. Tak było w moim przypadku. W ten sam, ujmujący za serce sposób,  autorka prowadzi historię tego bohatera  do samego końca.

Na uwagę Czytelników zasługują plastyczne i bardzo barwne opisy, które nie nudzą, a sprawiają jedynie, że opowiadana historia staje się bardziej ekspresywna.

Moim zdaniem dzięki właśnie tym opisom odbieramy ją niczym łan zboża falujący pomiędzy klawiaturą fortepianu – obraz z okładki -, a Czytelnik pełni funkcję słuchacza zagłębionego w fotel, podczas kiedy opowieść płynie i porywa nas coraz mocniejszym nurtem i akordem. 

Polecam wszystkim miłośnikom współczesnych powieści obyczajowych, które dobrze się czyta. Mnie zapadła w pamięć na długo.

Dziękuję Wydawcy Novae Res za egzemplarz recenzencki.

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...