Przejdź do głównej zawartości


 "Wołyń '43" 

Autor: Grzegorz Motyka 

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 2016-10-06 

 

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. "Wołyń '43" to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

"Wołyń ’43" to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń".

"Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce".
prof. Andrzej Paczkowski, historyk


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Fragmenty: 

" Jedna z ocalałych Sabina Czapiga, siostra kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, w rozmowie z Witoldem Szabłowskim wspominała: "najważniejsze marzenie miałam tylko raz, wtedy, jak biegłyśmy razem z Anią (...). Marzyłam, żeby umrzeć od kuli, a nie od siekiery. Pamiętam to dobrze. Ojciec nas uczył - nie dajcie się złapać. Biegnijcie. Nie kłaść się, nie zatrzymywać. Kto się zatrzyma, będę go torturować".

"Swąd palących się ciał ludzkich i zwierząt przy całym ogromie zniszczenia robił tak straszne wrażenie, że trudno opisać (...). Parafianie moi i ja wraz z nimi wybraliśmy się do pobliskiego miasta Brodów. (...) Tak wykończono Parafian w Rudzie Brodzkiej. Zostało po napadzie kilkunastu starych Polaków, których do dnia 20 lutego wykończono kompletnie". 

 "Inne dwie tragiczne karty polskiej historii, które należy w tym miejscu przywołać to zbrodnia katyńska z 1940 r. (ponad 20 tysięcy rozstrzelanych) oraz rzeź Woli i Ochoty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego (około 50 tysięcy zamordowanych). "

"Od dwóch i pół lat  prowadzą Niemcy od dawna przygotowaną, systematyczną planową akcję wyniszczenia Narodu Polskiego jako naturalnej zapory w ich odwiecznym pochodzie na Wschód.(...) Szaleńcza ta akcja przybrała w ostatnich tygodniach tak wielkie rozmiary, że dalsze jej trwanie grozi górnej warstwie Narodu Polskiego całkowitą zagładą." 


"Najprostszą receptą pojednania wydawało się przejęcie wzoru z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym po raz pierwszy zastosowano formułę "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie". List ten, jak wiadomo,  wywarł ogromny wpływ na kształt dialogu polsko - niemieckiego i chciano podobne rozwiązanie zastosować w relacjach z Ukrainą." 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag