Przejdź do głównej zawartości


 "Wołyń '43" 

Autor: Grzegorz Motyka 

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 2016-10-06 

 

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. "Wołyń '43" to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

"Wołyń ’43" to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń".

"Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce".
prof. Andrzej Paczkowski, historyk


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Fragmenty: 

" Jedna z ocalałych Sabina Czapiga, siostra kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, w rozmowie z Witoldem Szabłowskim wspominała: "najważniejsze marzenie miałam tylko raz, wtedy, jak biegłyśmy razem z Anią (...). Marzyłam, żeby umrzeć od kuli, a nie od siekiery. Pamiętam to dobrze. Ojciec nas uczył - nie dajcie się złapać. Biegnijcie. Nie kłaść się, nie zatrzymywać. Kto się zatrzyma, będę go torturować".

"Swąd palących się ciał ludzkich i zwierząt przy całym ogromie zniszczenia robił tak straszne wrażenie, że trudno opisać (...). Parafianie moi i ja wraz z nimi wybraliśmy się do pobliskiego miasta Brodów. (...) Tak wykończono Parafian w Rudzie Brodzkiej. Zostało po napadzie kilkunastu starych Polaków, których do dnia 20 lutego wykończono kompletnie". 

 "Inne dwie tragiczne karty polskiej historii, które należy w tym miejscu przywołać to zbrodnia katyńska z 1940 r. (ponad 20 tysięcy rozstrzelanych) oraz rzeź Woli i Ochoty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego (około 50 tysięcy zamordowanych). "

"Od dwóch i pół lat  prowadzą Niemcy od dawna przygotowaną, systematyczną planową akcję wyniszczenia Narodu Polskiego jako naturalnej zapory w ich odwiecznym pochodzie na Wschód.(...) Szaleńcza ta akcja przybrała w ostatnich tygodniach tak wielkie rozmiary, że dalsze jej trwanie grozi górnej warstwie Narodu Polskiego całkowitą zagładą." 


"Najprostszą receptą pojednania wydawało się przejęcie wzoru z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym po raz pierwszy zastosowano formułę "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie". List ten, jak wiadomo,  wywarł ogromny wpływ na kształt dialogu polsko - niemieckiego i chciano podobne rozwiązanie zastosować w relacjach z Ukrainą." 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw