Przejdź do głównej zawartości


 "Wołyń '43" 

Autor: Grzegorz Motyka 

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 2016-10-06 

 

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. "Wołyń '43" to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

"Wołyń ’43" to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń".

"Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce".
prof. Andrzej Paczkowski, historyk


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Fragmenty: 

" Jedna z ocalałych Sabina Czapiga, siostra kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, w rozmowie z Witoldem Szabłowskim wspominała: "najważniejsze marzenie miałam tylko raz, wtedy, jak biegłyśmy razem z Anią (...). Marzyłam, żeby umrzeć od kuli, a nie od siekiery. Pamiętam to dobrze. Ojciec nas uczył - nie dajcie się złapać. Biegnijcie. Nie kłaść się, nie zatrzymywać. Kto się zatrzyma, będę go torturować".

"Swąd palących się ciał ludzkich i zwierząt przy całym ogromie zniszczenia robił tak straszne wrażenie, że trudno opisać (...). Parafianie moi i ja wraz z nimi wybraliśmy się do pobliskiego miasta Brodów. (...) Tak wykończono Parafian w Rudzie Brodzkiej. Zostało po napadzie kilkunastu starych Polaków, których do dnia 20 lutego wykończono kompletnie". 

 "Inne dwie tragiczne karty polskiej historii, które należy w tym miejscu przywołać to zbrodnia katyńska z 1940 r. (ponad 20 tysięcy rozstrzelanych) oraz rzeź Woli i Ochoty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego (około 50 tysięcy zamordowanych). "

"Od dwóch i pół lat  prowadzą Niemcy od dawna przygotowaną, systematyczną planową akcję wyniszczenia Narodu Polskiego jako naturalnej zapory w ich odwiecznym pochodzie na Wschód.(...) Szaleńcza ta akcja przybrała w ostatnich tygodniach tak wielkie rozmiary, że dalsze jej trwanie grozi górnej warstwie Narodu Polskiego całkowitą zagładą." 


"Najprostszą receptą pojednania wydawało się przejęcie wzoru z listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym po raz pierwszy zastosowano formułę "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie". List ten, jak wiadomo,  wywarł ogromny wpływ na kształt dialogu polsko - niemieckiego i chciano podobne rozwiązanie zastosować w relacjach z Ukrainą." 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...