Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa WAB „Wszystkie moje domy” autorki Grażyny Jagielskiej


 

"Wszystkie moje domy" 

Autorka: Grażyna Jagielska 

Wydawnictwo: WAB 

Premiera:  2021-05-05

 

 

                          Recenzja dla Wydawnictwa WAB „Wszystkie moje domy”  

                                                 autorki Grażyny Jagielskiej

 

Lubię książki Grażyny Jagielskiej za ich metaforę, głęboki przekaz i tematykę, którą w każdej z nich porusza. Za każdym razem czuję jak dotyka głęboko ukrytych strun w duszy Czytelnika, w mojej również. Podobnie było i tym razem.

Niezbyt długa opowieść zabrała mnie w miejsca odległe i pozwoliła momentami myśleć i zastanowić się wnikliwie nad krętymi drogami duszy ludzkiej, które tak naprawdę pokonuje każdy z nas. Każdy inaczej, każdy gdzie indziej, ale bez wyjątku, każdy na swój własny, indywidualny sposób.

Wydaje mi się, że właśnie na tę „pokręconą” indywidualność, ale równocześnie jakże powtarzalny model zachowań i reakcji ludzkich autorka chciała nam zwrócić uwagę. Może tak, może nie. I tak osiągnęła cel.

Obojętne kto z nas sięgnie po tę powieść i lubi takie metaforyczne i głębokie przekazy, ten zostanie wprowadzony we własny stan duszy, pomimo, że przechodzić będzie przez kolejne domy bohaterki powieści.

Kryzys wieku średniego, opuszczanie domu rodziców przez dzieci i pustka, która pozostaje po tylu latach rodzicielstwa wypełnionego po brzegi obowiązkami - wykonywanymi z miłością - i obawami o najbliższych, nieprzespanymi nocami i chęcią niesienia pomocy dzień i noc naszym milusińskim.To tylko, niektóre z tematów, na które pragnie zwrócić naszą uwagę autorka.

I ten dzień, kiedy się nagle budzimy i już nic nie jest takie jakie było przez ostatnich dwadzieścia, a może nawet dwadzieścia pięć  lat. I ta pustka, wyłaniająca się z każdego miejsca w domu.

Brakuje nam wszystkiego. Ich głosu, ich problemów, ich spraw, którymi przez tyle lat żyliśmy, po prostu ich obecności w naszym życiu.

Są w nim i zawsze będą, ale już inaczej i już nigdy tak intensywnie. Któż z rodziców dorosłych pociech nie zna tego uczucia?

Do tego najczęściej zdarza się to  w okresie, kiedy i my sami z partnerem, czytaj ojcem dzieci, przeżyliśmy już wiele wspólnych lat.

Nie ma się co czarować, że miłość łączy i spaja, ale ileż naszych uniesień i chęci, tak przede wszystkim chęci do nich, pozostaje w nas po piętnastu, może osiemnastu, a może i dwudziestu latach pożycia? 

Ileż zrozumienia i inności trzeba w sobie wykrzesać, aby to wszystko chcieć zaakceptować i zrozumieć.   

Jak pisze autorka:

„Wiedziałam, że muzyka dodatkowo poprawi mi wygląd, Vivaldi odszuka we mnie prawie dorżniętą namiętność, nielotne, bezimienne truchło pod kocykiem przytulasem; powinno starczyć na tę noc”.

 Jakież to prawdziwe.

Bohaterka jest matką dwójki dorosłych synów, żoną pilota z pasją wykonującego swój zawód przez wiele lat małżeństwa.

Dzieci wyszły z domu, mąż już nie pracuje zawodowo, a ona usilnie stara się udowodnić światu, że wyciśnie jeszcze soki z tego co pozostało.

Czy im się uda? Czy zdołają odnaleźć radość życia w tym wszystkim co pozostało z ich dawnego życia? Teraz, kiedy każde na swój sposób stara się zapełnić tę pustkę i na swój własny sposób i w samotności poszukuje sensu życia.

Za każdym razem Grażyna Jagielska zachwyca mnie ulotnością myśli, które przeplatają się na stronach jej opowieści i tym górnolotnym i zarazem symbolicznym i charakterystycznym dla jej stylu pisania, sposobem wyrazu. U mnie powoduje on głęboką retrospekcję własnych przeżyć i uczuć.

Ciekawa jestem jak Wy odbierzecie tę powieść? W jaki świat Was zaprowadzi autorka?

Poczytajcie sami, jak i w ilu miejscach na ziemi, bohaterowie tej niecodziennej powieści poszukują wspólnej drogi i wspólnego bycia razem.

Bo najważniejsze, aby na końcu być szczęśliwym razem.

Dziękuję Wydawnictwu WAB za egzemplarz recenzencki.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag