Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Powrót milionera” autorek: Izabella Frączyk i Jagna Rolska

"Powrót milionera" 

Autorki: Izabella Frączyk & Jagna Rolska 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data premiery: 2020-06-23
 

Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Powrót milionera” autorek:

Izabella Frączyk i Jagna Rolska

 

Patrząc na okładkę możemy sobie wyobrazić namiastkę tego co nas czeka w środku. W tym konkretnym przypadku, tak.  Chociaż nie powinniśmy oceniać książek po okładce. Przyznam, że czasami się tej zasady nie trzymam i jest jak jest.

Jeżeli jeszcze pamiętacie film „ Pretty woman” z Julią Roberts i Richardem Gere w rolach głównych, to ta opowieść jest takim przedsionkiem do tego filmu.

Opowieść o Kopciuszku XXI wieku, Dance Popiołek i milionerze Emilu Kastnerze. Jak bardzo ciśnie się na usta znane powiedzenie „jakie czasy, taka pretty woman”, ale nie do końca.  W tych obrazach i w tym przekazie jest faktycznie zbieżność z tamtym filmem.

Historia, którą opowiadają nam autorki, to klasyczna bajka dla dorosłych, przenosząca Czytelnika w świat tak bardzo dzisiaj modny i przez wielu poszukiwany: świat pseudocelebrytów, osób znanych z tego, że są znane, świat Facebookowych i Instagramowych „wzorców” i „ideałów”.

Tytułowa bohaterka Danka Popiołek, po przejściach w części pierwszej i drugiej, zdołała zrzucić zbędne kilogramy, które tak bardzo utrudniały jej szczęśliwe i spełnione życie, rozkochuje w sobie do szaleństwa milionera, a całość kończy się happy endem na miarę serialu z Hollywood.

To tak po krótce.

Gdyby to wszystko było takie proste, ale nie jest. Pomimo, że Danka ma utożsamiać nam się z jedną z wielu współcześnie żyjących kobiet, utożsamić się nam jest z nią bardzo trudno. Bądźmy szczere ze sobą: ile z nas spotkało księcia na białym koniu?

Szczęściary zdobyły faceta z jego wszystkimi wadami i zaletami, bo takie jest życie. My też mamy nasze wady. Żadna nie jest idealna. I to normalne spojrzenie.

W tej powieści wszystko jest inne.

Ile pośród nas jest kobiet, które wolą raczej zrezygnować z takich atrakcji jakie może i chce im zafundować bohater XXI wieku i wolą żyć samotnie? Albo szukają i szukają, ale nie znajdują.

Niestety bohaterowie poprzednich epok odeszli bezpowrotnie i nie powrócą. Możemy o nich poczytać na kartach klasycznych powieści, pooglądać stare romanse i to tyle.

Powtarzam, żeby Panowie się nie obrazili: szczęściary zdobyły swojego dinozaura, bo tak Was dzisiaj nazwać trzeba. Gatunek na wymarciu i uwierzcie mi, genetycznie nie do podrobienia. Wiem co mówię.

Współczesny świat oferuje nam inne atrakcje, z pewnością daleko odbiegające od romantycznych uniesień, kawalerów na białych koniach i gentelmanów pełną parą, jakich w XX wieku było jeszcze pełno.

Powracając do fabuły: główna bohaterka Danka nagle otrzymuje propozycję zagrania  w filmie, a zagrać ma samą siebie. Z dnia na dzień wpada ponownie w świat, który już uprzednio okazał się być dla niej interesującym i wzbogacającym jej życie doświadczeniem. Myślę jednak, że w końcu manifestuje jej  się jako totalne  rozczarowanie. Oceńcie sami, bo każdy z nas inaczej odbiera świat i to wszystko co się wokoło nas rozgrywa.

W opowieść włączony jest wątek kryminalny, w który nie będę wnikać, bo został on potraktowany po macoszemu, ale przecież powieść nie miała być kryminałem. Nie taki był zamysł autorek.

Z dużą dozą humoru i przebarwienia rzeczywistości autorki starają nam się ukazać opisywany świat i jego bohaterów. Czy tak jest naprawdę? Czy tak to życie tam wygląda? Trudno mi ocenić obiektywnie, znam życie raczej z tej jego normalnej strony. Tej bezpowrotnie przemijającej strony. I niech tak pozostanie.

Książkę czyta się szybko i tak jak oczekiwałam, jest idealna na letni wieczór i obecnie wszechpanujące upały. Lekka i przyjemna w odbiorze.

Wydawcy dziękuję za egzemplarz recenzencki.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Recenzja dla Wydawnictwa Novae Res "Pan Tadeusz w XXI wieku" Joanny Pawłowskiej

"Pan Tadeusz w XXI wieku" Autor: Joanna Pawłowska Wydawnictwo: Novae Res Data premiery: 2019-07-05  Recenzja książki „Pan Tadeusz w XXI wieku” Joanny Pawłowskiej Na wstępie kilka słów o autorce: absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych   na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – „Dramat, teatr, film XX wieku”.   Wybrane kierunki, rozwój kariery zawodowej, a także spełnienie najskrytszych marzeń doprowadziły do zrealizowania   bardzo odważnego zadania, mianowicie   powstania tej wyjątkowej książki.  Mało tego, że wyjątkowej, to uważam, że bardzo użytecznej na dzisiejsze i przyszłe czasy.  Ta romantyczna epopeja narodowa, została napisana przez Adama Mickiewicza w stylu sięgającym antyku,   znajdując wzorce   w samym Homerze. Uwadze Czytelnika nie mogą przecież umknąć obszerne homeryckie opisy i rozbudowane porównania, będące nie raz i nie dwa   powodem do wzruszeń naszego serca i duszy.  O

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Siedmiopiętrowa góra" Thomas Merton

"Siedmiopiętrowa góra" Autor: Thomas Merton Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Premiera: pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1972 roku Przekład: Maria Morstin-Górska Fragmenty: "...Byliśmy w takim położeniu, w jakim znajduje się dziś większość świata - w położeniu ludzi pozbawionych wiary w obliczu wojny, choroby, bólu, głodu, cierpienia, zarazy, bombardowania, śmierci. Trzeba to było jedynie  przyjąć, jak nieme zwierzę..." "...On też, jak wierzę, dał mu światło do zrozumienia i wykorzystania swoich cierpień dla swego dobra i udoskonalenia swojej duszy. Była to bowiem wielka dusza, otwarta i pełna wrodzonej miłości. Ojciec był człowiekiem wyjątkowej uczciwości intelektualnej, szczerości i czystości umysłu..." "...Dusze są jak atleci - potrzebują godnych siebie przeciwników, jeśli mają  być wypróbowane, doprowadzone i popchnięte do pełnego użycia wszystkich swoich sił i nagrodzone według swoich możliwości...."