Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa MANDO „Rywalki” autorki Gill Paul


 "Rywalki" 

Autorka: Gill Paul 

Wydawnictwo: MANDO 

Data premiery: 2022-01-26

Przekład:  Anna Gralak

 

 

 Recenzja dla Wydawnictwa MANDO „Rywalki” autorki Gill Paul

 

Wyruszyłam w niezwykłą podróż z Jackie Kennedy i Marią Callas, a autorka Gill Paul  wprowadza nas z niezwykłym kunsztem w ich świat, do którego tak naprawdę tylko niewielu ma dostęp.

Wspaniała powieść, trzymająca w napięciu od pierwszych stron do samego końca. Malownicza sceneria, wspaniała psychologiczna gratka dla Czytelników lubiących zawikłane postaci  bohaterów, których raz lubimy, a za chwilę nienawidzimy za słowa i zachowania, które przed chwilą rozegrały się niemalże na naszych oczach.

Któż z nas nie słyszał o żonie prezydenta Ameryki Johna F. Kennedyego – Jackie Kennedy; najlepszej sopranistce świata Marie Callas czy o uchodzącego w tamtych czasach za jednego z najbogatszych ludzi świata Arie Onassisie?

Gill Paul swoją powieść stworzyła na kanwie ich burzliwego życia, kariery każdej z postaci z osobna i w połączeniu wzajemnego oddziaływania na siebie, otoczenie i opinię publiczną. Otrzymujemy powieść naszpikowaną uczuciami, emocjami, dramatami ludzkimi, niebywałymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej ale również i potyczkami, zwykłymi ludzkimi przywarami i niedociągnięciami.

Świat wbrew pozorom jest taki sami tam na górze, jak i tu na dole. Mamy do czynienia z tymi samymi problemami, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje nam się, iż jesteśmy tacy inni.

Nie każda z nas może być Jakie Kennedy albo Marią Callas, a i nie każdy mężczyzna posiada stan konta na miarę Onassisa. Ale przecież nie o to chodzi. Problemy nas wszystkich są takie same i w przypadku sprowadzenia życia każdego człowieka do tych najważniejszych wartości i choćby na chwilę zapominając o wszechogarniającej nas konsumpcji, to tak naprawdę problemy egzystencjalne ludzi są identyczne: pragnienie miłości, szczęścia, spełnienia, wiary w drugiego człowieka, zaufanie lub jego brak, zdrady, dzieci lub ich brak, utrata bliskiej osoby, którą kochamy bez granic, przyjaźń na dobre i na zła, relacje damsko – męskie, relacje między ludzkie.

Historia miłości i życia Jackie Kennedy z najbardziej wpływowym człowiekiem Ameryki, jej nieustanna walka o miłość męża, akceptacja jego licznych zdrad dla dobra kraju i wewnętrzna walka z samą sobą. Czy to łatwe? Czy możemy sobie wyobrazić, że musiałybyśmy tak żyć?

Dzień zamachu na życie jej męża i śmierć Johna F. Kennedyego już na zawsze odmieni jej życie, do którego dołączy nowe uczucie: przemożny strach o życie jej dzieci i o własną i ich egzystencję.

Do jakich kroków i działań ten splot wydarzeń popchnę tę silną i nietuzinkową postać?

A Maria Callas, zapisana na zawsze w dziejach świata jako grecka  Diva operowa występująca na najlepszych scenach operowych kuli ziemskiej. Była primadonną w Mediolańskiej La Scali i w Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Obdarzona sopranem dramatycznym, którym zadziwiała świat i miłośników opery.  Potrafiła ująć głębią i autentycznością przekazywanych na scenie uczuć i emocji.

Wszystko to przeplatane rozwojem jej  kariery, mąż będący równocześnie jej managerem, miłość do Onasisa i niemożność urodzenia dziecka, znajomość z Jackie Kennedy, jak czas pokaże jej rywalką, sprawia, że powieść jest niezmiernie dynamiczna, pełna zwrotów wydarzeń i emocji wstrząsających każdego Czytelnika.

Rozpoczynając tę podróż nie będziecie chcieli oderwać się bez poznania jej zakończenia, przy którym uroniłam łzę wzruszenia i smutku, tego bardzo głębokiego i refleksyjnego.

Nasze życie jest splotem wielu wydarzeń, uczuć i emocji, przeżyjmy je tak, aby nie żałować żadnej decyzji i żadnej chwili.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MANDO.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag