Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa MANDO „Rywalki” autorki Gill Paul


 "Rywalki" 

Autorka: Gill Paul 

Wydawnictwo: MANDO 

Data premiery: 2022-01-26

Przekład:  Anna Gralak

 

 

 Recenzja dla Wydawnictwa MANDO „Rywalki” autorki Gill Paul

 

Wyruszyłam w niezwykłą podróż z Jackie Kennedy i Marią Callas, a autorka Gill Paul  wprowadza nas z niezwykłym kunsztem w ich świat, do którego tak naprawdę tylko niewielu ma dostęp.

Wspaniała powieść, trzymająca w napięciu od pierwszych stron do samego końca. Malownicza sceneria, wspaniała psychologiczna gratka dla Czytelników lubiących zawikłane postaci  bohaterów, których raz lubimy, a za chwilę nienawidzimy za słowa i zachowania, które przed chwilą rozegrały się niemalże na naszych oczach.

Któż z nas nie słyszał o żonie prezydenta Ameryki Johna F. Kennedyego – Jackie Kennedy; najlepszej sopranistce świata Marie Callas czy o uchodzącego w tamtych czasach za jednego z najbogatszych ludzi świata Arie Onassisie?

Gill Paul swoją powieść stworzyła na kanwie ich burzliwego życia, kariery każdej z postaci z osobna i w połączeniu wzajemnego oddziaływania na siebie, otoczenie i opinię publiczną. Otrzymujemy powieść naszpikowaną uczuciami, emocjami, dramatami ludzkimi, niebywałymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej ale również i potyczkami, zwykłymi ludzkimi przywarami i niedociągnięciami.

Świat wbrew pozorom jest taki sami tam na górze, jak i tu na dole. Mamy do czynienia z tymi samymi problemami, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje nam się, iż jesteśmy tacy inni.

Nie każda z nas może być Jakie Kennedy albo Marią Callas, a i nie każdy mężczyzna posiada stan konta na miarę Onassisa. Ale przecież nie o to chodzi. Problemy nas wszystkich są takie same i w przypadku sprowadzenia życia każdego człowieka do tych najważniejszych wartości i choćby na chwilę zapominając o wszechogarniającej nas konsumpcji, to tak naprawdę problemy egzystencjalne ludzi są identyczne: pragnienie miłości, szczęścia, spełnienia, wiary w drugiego człowieka, zaufanie lub jego brak, zdrady, dzieci lub ich brak, utrata bliskiej osoby, którą kochamy bez granic, przyjaźń na dobre i na zła, relacje damsko – męskie, relacje między ludzkie.

Historia miłości i życia Jackie Kennedy z najbardziej wpływowym człowiekiem Ameryki, jej nieustanna walka o miłość męża, akceptacja jego licznych zdrad dla dobra kraju i wewnętrzna walka z samą sobą. Czy to łatwe? Czy możemy sobie wyobrazić, że musiałybyśmy tak żyć?

Dzień zamachu na życie jej męża i śmierć Johna F. Kennedyego już na zawsze odmieni jej życie, do którego dołączy nowe uczucie: przemożny strach o życie jej dzieci i o własną i ich egzystencję.

Do jakich kroków i działań ten splot wydarzeń popchnę tę silną i nietuzinkową postać?

A Maria Callas, zapisana na zawsze w dziejach świata jako grecka  Diva operowa występująca na najlepszych scenach operowych kuli ziemskiej. Była primadonną w Mediolańskiej La Scali i w Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Obdarzona sopranem dramatycznym, którym zadziwiała świat i miłośników opery.  Potrafiła ująć głębią i autentycznością przekazywanych na scenie uczuć i emocji.

Wszystko to przeplatane rozwojem jej  kariery, mąż będący równocześnie jej managerem, miłość do Onasisa i niemożność urodzenia dziecka, znajomość z Jackie Kennedy, jak czas pokaże jej rywalką, sprawia, że powieść jest niezmiernie dynamiczna, pełna zwrotów wydarzeń i emocji wstrząsających każdego Czytelnika.

Rozpoczynając tę podróż nie będziecie chcieli oderwać się bez poznania jej zakończenia, przy którym uroniłam łzę wzruszenia i smutku, tego bardzo głębokiego i refleksyjnego.

Nasze życie jest splotem wielu wydarzeń, uczuć i emocji, przeżyjmy je tak, aby nie żałować żadnej decyzji i żadnej chwili.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu MANDO.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw