Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Agora „Stare kości” autorów Preston & Child

"Stare kości" 

Autorzy: Preston i Child 

Wydawnictwo: Agora 

Data premiery 1. wyd.pol.: 2022-03-09 

                        1.wyd. 2019-08-20

Przekład: Jan Kraśko

 

Recenzja dla Wydawnictwa Agora „Stare kości” autorów Preston & Child

 

Nowy i fascynujący cykl thrillerów twórców bestsellerowej serii o Pendergaście.

Do doświadczonej i świetnie wykształconej archeolożki dr Nory Kelly, któregoś dnia zgłasza się tajemniczy historyk Clive Benton. Proponuje jej zorganizowanie ekspedycji  śladami tragicznej wyprawy Donnera, jednego z najbardziej zagadkowych i przerażających przedsięwzięć w historii USA.

W połowie XIX wieku karawana pionierów wyruszyła ze  Środkowego Zachodu do Kalifornii, w poszukiwaniu lepszego życia. Na wskutek błędnie obranego kierunku utknęli zimą w górach Sierra Nevada i byli zmuszeni uciec się do wręcz niewyobrażalnych czynów.  Zanim doszło do mrożących krew w żyłach wydarzeń,  strona po stronie przechodzimy i wraz z bohaterami  przeżywamy liczne konflikty, rozterki, niejedną rozpacz, chwile grozy i powolną śmierć. Mroczne chwile i brak nadziei na cokolwiek doprowadziły, tych którzy przeżyli,  do kanibalizmu, do wynaturzenia przedstawionego w sposób tak namacalny, iż poczułam obok mnie zmrożony oddech przerażenia i niezrozumienia zarazem.   

Zaspy śniegu, posępne skały, totalna dzicz i uwięzieni w tej scenerii osadnicy, skupieni tylko na jednym: na przetrwaniu. Otaczał ich jedynie smak izolacji i wyobcowania. Trudne do wyobrażenia, a jednak wydarzyło się kiedyś naprawdę. Oczywiście jest to powieść beletrystyczna, ale na samym jej końcu, autorzy odsyłają Czytelników zainteresowanych losami  uczestników wyprawy Donnera do znakomitych pozycji dokumentalnych na ten temat. 

Mistrzowska fabuła, momenty grozy, z których twórcy uformowali unikatowy scenariusz tej powieści, to zdecydowanie aspekty wyróżniające spośród innych thrillerów.

Tymczasem drugi wątek wprowadza nas w początki kariery niedoświadczonej agentki FBI Corrie Swanson, która wpada na trop powiązanych ze sobą morderstw. Pomimo różnych miejsc świata, w których je popełniono łączy je jeden mianownik. Jaki i dlaczego? Co skrywa się za tajemniczym nazwiskiem i co łączy wszystkie ofiary?

Autorzy należą do grona najbardziej poczytnych twórców thrillerów i dzięki skrupulatnemu naukowemu researchowi  otrzymujemy do ręki powieść, której konstrukcja jest skomplikowana ale przejrzysta. Chcąc osiągnąć ten efekt, wybrany przez autorów   gatunek literacki powinien się wykazywać wyjątkową dyscypliną konstrukcyjną. I z takim przypadkiem  mamy tutaj do czynienia.

Czyta się drżąc z przerażenia co skrywają kolejne akapity oraz niemym oczekiwaniem, kto skrywa się za całą ta niewiarygodną historią.

Polecam wszystkim miłośnikom duetu Preston & Child, a  Wydawnictwu  AGORA dziękuję za egzemplarz recenzencki.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw