Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Księgi wojny i miłości” Tom I WANDA autorki Joanny Hempel

 

 

"Księgi wojny i miłości"

TOM  I "WANDA"

Autorka: Joanna Hempel 

Wydawnictwo: ZNAK 

Data premiery: 2022-06-29 

Przekład: Ewa Morycińska-Dzius


Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Księgi wojny i miłości” 

Tom I WANDA autorki Joanny Hempel

 

Autorka jest Australijką polskiego pochodzenia, zaliczaną do czołowych dramaturżek australijskich, a jej sztuki były wielokrotnie wystawiane na deskach teatrów.

Dostajemy do ręki pierwszy tom trylogii historycznej, w którym pisarka pochyla się nad tematem niezbyt szeroko obecnym w literaturze obyczajowej, mianowicie okres przed pierwszą wojną światową oraz pierwsza wojna światowa. O tym traktuje  właśnie  część pierwsza pt. „Wanda”.

 W książce pojawia się plejada różnych postaci historycznych między innymi  Józef Piłsudski, Ola Szczerbińska tajna kurierka w Warszawie podczas I wojny światowej, Aleksander Lednicki, Feliks Dzierżyński i kilka innych równie ważnych w historii Polski postaci.

Autorka kreśli nam atmosferę tamtych czasów, przypomina o pochodzeniu Piłsudskiego z rodu książąt litewskich, pokazuje jak i kiedy tworzył Legiony Polskie, jakie stosunki utrzymywał z ówczesnym  gubernatorem Beselerem i jak przeciwstawiając się warunkom gubernatora został skazany na więzienie w twierdzy madgeburskiej.   

Klimat tamtych czasów wprowadzony z niezwykle mocną  intensywnością uczuć.  Okres historyczny przedstawiony niczym film w zwolnionym tempie. Klatka po klatce przechodzimy przez lata od lipca  1913 do 1918 roku. Praca nad przygotowaniem reserchu do książki zajęła pisarce kilka lat życia, a w poukładaniu obszernego materiału w całość z pewnością brało udział wiele osób. To widać na każdej stronie tej niezwykle barwnej powieści historycznej.

Z niezwykłą wręcz precyzją  Joanna Hempel oddaje atmosferę i nastroje frontu wschodniego w okresie I wojny światowej i  tych momentów POTEM, kiedy Polska się odradzała, w roku 1918.

Głównymi bohaterami powieści są dziadkowie autorki: Wanda i Jerzy. To właśnie między innymi  z tą dwójką bohaterów  odbywamy podróż z Polski na Litwę, z Litwy do Rosji, a potem z powrotem do Polski. 

Poznajemy Żmudź i miejscowość Wodżigary, codzienność egzystencji  ziemian i zmieniającą się ich rolę w życiu ówczesnego społeczeństwa;  Petersburg i rodzącą się anarchię, brutalność i bolszewizm; momentami śledzimy życie w Nowym Jorku, Warszawie i  Wilnie, by już po chwili mknąć przez kraj, który był niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Polski i Litwy. 

Tak, przez wieki zmieniały się granice, warto więc pamiętać i przekazywać przyszłym pokoleniom historię granic Polski przed laty. Historię o tym jak kształtowały się granice Polski kiedyś przed laty, kiedy to za czasów panowania Iwana Groźnego Rzeczpospolita Obojgu Narodów, Polski i Litwy, była największym państwem Europy, które rozciągało się od Morza Bałtyckiego niemal do Morza Czarnego.

Pisarka  zwraca uwagę na prawdziwe  przeznaczenie szlachty polskiej, a więc jej  powinność służenia  społeczeństwu polskiemu i dziedzictwu narodowemu. Powinność. Bo jak było,  niestety wiemy wszyscy.

Niełatwe zadanie w tamtych czasach, kiedy zdecydowanie należało przecież uchronić i utrwalić litewskie dziedzictwo, podania ludowe, sztukę , folklor i język. Przez wiele lat funkcjonowały domy dwu kulturowe, w których  mieszały  się ze sobą i przenikały wszystkie te elementy, a ich mieszkańcy próbowali  żyć własnym życiem, własną sielanką, dopóki nie nastała era Lenina, wielu aresztowań, tortur w więzieniach, gwałtów – nastała era  brutalnych bolszewików.

Nadeszły  czasy zabierania własności ziemianom i to zarówno Polakom, Litwinom, Rosjanom jak i wielu innym narodowościom.  Zabierano kompletne plony, a w razie sprzeciwu konfiskowano całe mienie.  Armia rosyjska była bezlitosna, a  kolejne rozporządzenia nakazywały rekwizycję wszystkich koni, krów, świń i owiec na jej rzecz.

Nastał okres powołania do armii. Polski nie było na mapie, trwał czas zaborów, więc Polacy otrzymywali nakaz służenia w armii rosyjskiej, niemieckiej lub austriackiej.  W zależności od miejsca zamieszkania. Trudna służba w obcej armii sprawiała, że decyzje podejmowane przez żołnierzy nie były łatwe i niejednego przyprawiały o mieszane uczucia. Niełatwo było przetrwać i przeżyć w takim kłębowisku wyznawanych racji, kierunków politycznych oraz wyznań.

Niczym wiwisekcja, na kilku przykładach pisarka przenosi nas w ciemny i mroczny świat podejmowanych przez żołnierzy decyzji i ich  konsekwencji.

Bardzo spodobał mi się manewr, podzielenia powieści na rozdziały noszące imiona bohatera, który odgrywa w danym rozdziale dominującą rolę, sprawia, iż pomimo olbrzymiego nagromadzenia faktów i wydarzeń historycznych oraz wielu postaci i to znamiennych dla kompletnej fabuły, ani przez moment Czytelnik nie czuje się zagubiony w plątaninie dat, wydarzeń, miejscowości i imion i nazwisk bohaterów.

Dla dodatkowego ułatwienia autorka zamieściła na początku dwa spisy:

- spis postaci występujących w powieści

- spis znanych postaci historycznych

Przyznam się, że nie jeden raz korzystałam z tych spisów.

Oczywiście  w powieści nie brak i wątków miłosnych, wielkich uczuć i namiętności. Wielka miłość Jerzego i Wandy, nie raz i nie dwa spowodowała mocniejsze bicie mojego serca.

A wątek miłosny Broni i Leona? Jakże nieprzewidywalny, jakże zaskakujący i nieszablonowy. Ale o tym musicie przeczytać sami. Spojlerów nie będzie.

A jaki kierunek obrała Europa w tamtych czasach? Wszyscy przecież pragnęli zmian i zgadzali się co do tego, że Rosja musi przekształcić swój ustrój z monarchicznego w demokratyczny. Ten zdetronizowany kolos na glinianych nogach, długo czekał na przewrót. Zmurszały system władzy, małostkowość urzędników, tajni agenci, chciwość nieskuteczność, pogardliwy stosunek do mniejszości narodowych – to wszystko wymagało odrzucenia.  

Recenzję zakończę cytatem z tej przepięknej opowieści o podążaniu Polski do wolności, o powrocie na mapę świata:

„Jeżeli umysł ludzki jest spętany kajdanami – zaczął – nie może się wysoko wzbić. Nie może też tworzyć od wewnątrz ani wyrażać emocji i myśli z naszej najskrytszej jaźni – owego antropologicznego źródła mądrości, której Bóg oczekuje od każdego z nas i która go raduje. Jeżeli myślącemu człowiekowi mówi się, co ma myśleć i mówić, staje się on najwyżej papugą. Jeżeli człowiek myślący zmienia się w konformistę, to często ze strachu. A strach nie może być twórczy, ponieważ pod jego wpływem człowiek nie może być szczery”.

 

Autorce serdecznie dziękuję za wybitną powieść, niech się niesie w świat opowieść o Polskiej wolności i bohaterstwie Polaków, a Wydawnictwu ZNAK dziękuję za przepiękną przesyłkę, w której była ta niezwykła książka.

 

P.S. Z niecierpliwością czekam na kolejne, zapowiadane, dwa tomy.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...