Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Dlaczego mnie zabiłaś" Andrzej Marek Grabowski


 "Dlaczego mnie zabiłaś"

Autor: Andrzej Marek Grabowski 

Wydawnictwo SZELEST 

Data premiery: 2022-08-03


Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Dlaczego mnie zabiłeś" 

Andrzeja Marka Grabowskiego 

Czy można po śmierci uczestniczyć w śledztwie dotyczącym własnego morderstwa?

 

Marcela Mącka wychodząc tego feralnego dnia do pracy nawet nie przypuszczała, że za kilka godzin będzie uczestniczyć w śledztwie dotyczącym morderstwa… jej własnego morderstwa! Ktokolwiek teraz myśli, że coś ze mną jest nie tak, nie czytał zapewne książki Andrzeja Marka Grabowskiego: „Dlaczego mnie zabiłaś?”

W życiu przebrnęłam przez wiele pozycji z tego typu gatunków (kryminały, thrillery) i jak myślałam, że raczej ciężko będzie mnie zadziwić, tak tutaj poczułam naprawdę świeży powiew.

Choć powieść na pierwszy rzut oka zaczyna się powoli, są to tylko pozory, ponieważ akcja już po kilkunastu stronach nabiera tempa i nie zwalnia aż do końca. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie oraz z perspektywy denatki, która za punkt honoru podejmuje sobie odnalezienie własnego mordercy - zwłaszcza, że dzięki procedurom sądowym i przesunięciu się pochówku, ma trochę czasu nim trafi do raju.

Na pierwszy rzut oka całość prezentuje się niczym komedia kryminalna, jednak nie wiem czy było to zamysłem autora, czy po prostu ja zawsze doszukuję się drugiego dna, powieść porusza jakże delikatny temat życia, śmierci i „nieżycia” (jak nazywają swoją dalszą drogę zmarli w książce). Wizja życia pozagrobowego przedstawionego przez Andrzeja Grabowskiego jest zarazem piękna, smutna, a także okrutna. „Nieżycie” ma swoje zasady, od których nikt nie ucieknie, ale daje też wiele możliwości oraz możliwość zobaczenia tych, których nie ma już z nami, a których tak bardzo kochaliśmy. No i wstawka o 1984 i Orwellu - mistrzostwo!

Świetnie wykreowani bohaterowie, ich historie, oraz perypetie życiowe i nieżyciowe, sprawiły, że książkę wręcz pochłonęłam. Uroniłam też kilka razy łzy - np. czytając historię klasowej koleżanki Marceli - Marysi, która podobno zaginęła, a tak naprawdę została zamordowana, zaś jej ciało ukryte. Poruszający był także fragment o umarłych, zranionych przez najbliższych. Oczywiście w książce jest też dużo dobrego humoru, który sprawia, że cała historia nie jest tak przytłaczająca. A specjalne uznanie należy się Andrzejowi Grabowskiemu za wykreowanie postaci policjantów, tak różnych, ale jednocześnie tak realistycznych. Nie znajdziecie tutaj dwóch takich samych charakterów.

Czy zagadka morderstwa Marceli Mąckiej jest łatwa do rozwiązania? Zdecydowanie nie, miałam kilka swoich typów i niestety nie trafiłam zupełnie.

Jedyne do czego mam zastrzeżenia to chyba zakończenie, a raczej tempo z jakim na sam koniec została rozwiązana zagadka. Cała książka ma swój rytm, który czyta się bardzo dobrze, a koniec przychodzi trochę niespodziewanie. Jak na mój gust odrobinę za szybko. Uważam, też, że postać mordercy została potraktowana tak trochę na zasadzie - „ten zły”. Bez zbytniej analizy jego głębszej motywacji. Brakowało mi też takiego sprawiedliwego zakończenia wątku Marysi i Zosi, zwłaszcza, że sama końcówka książki to nie typowy „happy end” i przydałoby się, aby ktoś odnalazł ich ciała i tym samym dał szansę dostania się do raju.

Ale to tylko moje czepianie się, bo książka ze względu na całokształt jest pozycją obowiązkową dla miłośników kryminałów i też tych, którzy nie do końca w tym gatunku gustują. Jest to historia także o ludziach i ich codziennych dramatach: zdradzie, poszukiwaniu miłości, przyjaźni, rozczarowaniu i radości z ponownego spotkania.

Chętnie poczytałabym trochę więcej, o przygodach Marceli i komisarza Lipskiego.

Recenzje Darii :) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Pokój motyli" Lucinda Riley

"Pokój motyli" Autorka: Lucinda Riley Wydawnictwo: Albatros Data premiery: 2019-11-13  Przekład: Anna Esden-Tempska  Fragmenty: "To doświadczenie nauczyło ją pokory - do tej chwili nie rozumiała, czym jest depresja, uważała ją za słabość, ale w tym okropnym miesiącu po wyjeździe Nicka musiała przyznać, że to nie jest coś, z czego człowiek może się po prostu otrząsnąć, jak zawsze sądziła. Zdała sobie sprawę, że musi się czymś zająć, by nie myśleć stale o tym, jak bardzo tęskni za synami." "Tego dnia wchodziłam na górę i zjeżdżałam nieskończoną ilość razy. I to było najwspanialsze wspomnienie z mojego dzieciństwa, oczywiście nie licząc wypraw na motyle z tatą, ale o tym nie mogłam już myśleć, bo od razu zbierało mi się na płacz. "  " - Kiedy jest mi smutno - powiedziała, wręczając mi ten prezent - zaczynam kopać w ziemi i myślę, jakie cuda ona rodzi. To zawsze poprawia mi humor. Mam nadzieję, że z tobą będzie podobnie."  "Trag