Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Zapomniany" Adriana Bednarka


 

"Zapomniany"

Autor:  Adrian Bednarek

Wydawnictwo Zaczytani

Premiera: 2021-10-27

 

          Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Zapomniany" 

Adriana Bednarka 

 

Mroczna, makabryczna i niesamowicie wciągająca – właśnie tak określiłabym tę powieść.

Zacznę od tego, że nie jestem fanką thrillerów i zazwyczaj nie sięgam po książki tego gatunku.

Jednak tym razem postanowiłam przeczytać coś zupełnie innego niż do tej pory.

Muszę przyznać, że ta historia tak mnie zaintrygowała, że z niecierpliwością przewracałam kolejne kartki książki, by poznać dalsze losy głównego bohatera Patryka (Zapomnianego).

Patryk opisuje swoje wspomnienia z burzliwych czasów młodości, kiedy ze swoim  przyjacielem Jędrkiem wpadli na dość odbiegający od normalności pomysł spędzania wolnego czasu.

W wolne dni podróżowali po polskich miastach i zaczepiali niewinne nastolatki, podając się za zamożnych poszukiwaczy talentów. W ten sposób oszukali oraz wykorzystali wiele młodych, łatwowiernych dziewczyn, które za każdym razem dawały się nabrać na rzekome rozpoczęcie wielkiej przygody z show-biznesem. Dziewczęta podpisywały z nimi kontrakt, który miałby otworzyć im drzwi do kariery, w zamian za to dawały się wykorzystywać w wynajętych pokojach hotelowych. Po wszystkim Jędrek i Patryk znikali bez śladu. Swoje wyskoki nazywali Łowami.

Z biegiem czasu Patrykowi łowy przestały sprawiać przyjemność, w przeciwieństwie do Jędrka, który posuwał się do coraz bardziej ekstremalnych czynów na młodych dziewczynach i ciągle namawiał swojego przyjaciela aby wybrali się wspólnie na kolejną wyprawę.

Niespodziewanie w powieści dochodzi do szokującego zwrotu akcji: Patryk budzi się w ciemnym lochu i zupełnie nie wie, kto i w jakim celu go tam uwięził. Chłopak spędza w ciemnym, brudnym i zimnym pomieszczeniu długie dni, miesiące a w końcu lata. Co kilka dni odwiedza go tajemnicza postać,  nazwana przez niego Duchem. Z każdą wizytą przynosi do lochu jedzenie (za każdym razem to samo), nigdy się przy tym nie odzywa i nie pokazuje swojej twarzy. Patryk po pewnym czasie spędzonym w ciemności popadł w obłęd.

Barbarzyńskie warunki: brak światła oraz wody, codzienny widok jedynie czterech ceglanych ścian sprawiły, że Patryk przestawał czuć się jak człowiek. W pewnym momencie jego zachowania stały się iście zwierzęce.

Przez długie lata przy życiu trzymała go chęć poznania prawdy o tym, kim jest Duch, który go więził. Nie mógł także zapomnieć o swojej miłości z dawnego życia, Hani, która była siostrą Patryka.  Jednak z biegiem czasu wspomnienia zamazały się w głowie Patryka. Zapominał o twarzach i wydarzeniach z dawnych lat. Zaczął wtedy tworzyć  w głowie wymyślone historie, co było jego głównym zajęciem w ciemnym lochu. Wyobrażał sobie, kim mógłby być, gdyby nie odebrano mu wolności oraz, jak mogłoby wyglądać teraz jego życie z ukochaną Hanią.

Kolejnym niespodziewanym zwrotem akcji w powieści jest nagłe uwolnienie Patryka. Następne wydarzenia są równie zaskakujące i sprawiają, że z wielką ciekawością przezywamy razem z głównym bohaterem jego dalsze losy związane z odkrywaniem prawdy o tajemniczym porwaniu sprzed lat.

Historia jest niesamowicie intrygująca, momentami mrożąca krew w żyłach. Jeszcze bardziej podkreśla to bezpośredni oraz rzeczowy sposób pisania autora.

Z pewnością nie jest to ostatni thriller, po który sięgnęłam. Dzięki tej lekturze bardzo przekonałam się do tego rodzaju literatury.

Dziękuję wydawnictwu Zaczytani za możliwość zrecenzowania książki.

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag