Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown


 

 

"Będę tobą" 

Janelle Brown 

Wydawnictwo Agora 

Premiera: 2022-09-28

Przekład: 


                  Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown

 

Po przeczytaniu kultowej ,,Oszustki" z chęcią podjęłam się przeczytania kolejnej powieści Janelle Brown. Oczywiście i tym razem całkowicie zatraciłam się w świecie bohaterek.

Jest to historia dwóch bliźniaczek Elli oraz Sam, które z wyglądu są niemalże identyczne, jednak ich charaktery są całkowitymi przeciwieństwami. Sam jest porywczą buntowniczką, która lubi być w centrum uwagi i nie boi się powiedzieć głośno swojego zdania niezależnie od sytuacji. Elli zaś jest spokojna, wyważona i woli raczej nie zwracać na siebie uwagi.

Jako małe dziewczynki, siostry  dostały propozycję zagrania w serialu i przyjęły ją, poparte przez swoją mamę. Wtedy jeszcze żadna z nich nie spodziewała się,  jaki  decyzja ta będzie mieć wpływ na całe ich dalsze losy. Ich życie już nigdy nie było zwykłym życiem młodych dziewczynek, a później nastolatek. Stały się młodocianymi  gwiazdami w TV. Każda z nich z biegiem lat zmieniała się na swój sposób. Od najmłodszych lat dziewczynki, choć bardzo różniły się od siebie, zawsze były nierozłączne. Jednak z czasem, im bardziej były starsze, tym bardziej oddalały się od siebie.

Sam zaczęła stwarzać problemy. Była bardzo poddatna na używki, które w świecie showbiznesu były łatwo dostępne dla nastolatki. Elli zupełnie do tego nie ciągnęło, dlatego nić porozumienia między nimi w końcu się zerwała.

 

Ich młodzieńcza kariera telewizyjna nie trwała długo, jednak w dorosłym życiu nie dało się ukryć jaki ślad pozostawiła na obydwu dorosłych już kobietach.

 

Sam uzależniła się od narkotyków i alkoholu, straciła kontrolę nad swoim życiem, jednak wciąż próbowała wyjść z nałogu i za każdym razem wracała na odwyk, w czym zawsze wspierała ją kochająca siostra.  Można odnieść wrażenie, że Sam wpadła w dołek, z którego bardzo ciężko jest wyjść i nie udało jej się w dorosłym życiu zbyt wiele osiągnąć, podczas gdy Elli wiedzie spokojne życie ze swoim mężem i niedawno zaadoptowaną córeczką, mieszka w pięknym domu i prowadzi mały biznes - kwiaciarnię, w którą wkłada całe swoje serce.

 

Jednak życie potrafi zaskakiwać,  o czym przekonujemy się w tej historii... :)

Jedna z kobiet (nie zdradzę która), wpakuje się w niezłe tarapaty i jest tylko jedna osoba na świecie, która będzie potrafiła ją z tego wyciągnąć -jej identyczna do złudzenia siostra.

 

Ta opowieść to dowód na to, że siostrzana miłość jest bezwarunkowa, potrafi wybaczyć wiele, a silne więzi łączą ze sobą rodzeństwo na zawsze, choćby kontakt był zerwany na wiele miesięcy lub lat.

 

Książka jest wzruszająca, intrygująca i porusza bardzo ważne tematy, między innymi wpływ naszego dzieciństwa na całe nasze dorosłe życie.  Dziękuję wydawnictwu Agora za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw