Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown


 

 

"Będę tobą" 

Janelle Brown 

Wydawnictwo Agora 

Premiera: 2022-09-28

Przekład: 


                  Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown

 

Po przeczytaniu kultowej ,,Oszustki" z chęcią podjęłam się przeczytania kolejnej powieści Janelle Brown. Oczywiście i tym razem całkowicie zatraciłam się w świecie bohaterek.

Jest to historia dwóch bliźniaczek Elli oraz Sam, które z wyglądu są niemalże identyczne, jednak ich charaktery są całkowitymi przeciwieństwami. Sam jest porywczą buntowniczką, która lubi być w centrum uwagi i nie boi się powiedzieć głośno swojego zdania niezależnie od sytuacji. Elli zaś jest spokojna, wyważona i woli raczej nie zwracać na siebie uwagi.

Jako małe dziewczynki, siostry  dostały propozycję zagrania w serialu i przyjęły ją, poparte przez swoją mamę. Wtedy jeszcze żadna z nich nie spodziewała się,  jaki  decyzja ta będzie mieć wpływ na całe ich dalsze losy. Ich życie już nigdy nie było zwykłym życiem młodych dziewczynek, a później nastolatek. Stały się młodocianymi  gwiazdami w TV. Każda z nich z biegiem lat zmieniała się na swój sposób. Od najmłodszych lat dziewczynki, choć bardzo różniły się od siebie, zawsze były nierozłączne. Jednak z czasem, im bardziej były starsze, tym bardziej oddalały się od siebie.

Sam zaczęła stwarzać problemy. Była bardzo poddatna na używki, które w świecie showbiznesu były łatwo dostępne dla nastolatki. Elli zupełnie do tego nie ciągnęło, dlatego nić porozumienia między nimi w końcu się zerwała.

 

Ich młodzieńcza kariera telewizyjna nie trwała długo, jednak w dorosłym życiu nie dało się ukryć jaki ślad pozostawiła na obydwu dorosłych już kobietach.

 

Sam uzależniła się od narkotyków i alkoholu, straciła kontrolę nad swoim życiem, jednak wciąż próbowała wyjść z nałogu i za każdym razem wracała na odwyk, w czym zawsze wspierała ją kochająca siostra.  Można odnieść wrażenie, że Sam wpadła w dołek, z którego bardzo ciężko jest wyjść i nie udało jej się w dorosłym życiu zbyt wiele osiągnąć, podczas gdy Elli wiedzie spokojne życie ze swoim mężem i niedawno zaadoptowaną córeczką, mieszka w pięknym domu i prowadzi mały biznes - kwiaciarnię, w którą wkłada całe swoje serce.

 

Jednak życie potrafi zaskakiwać,  o czym przekonujemy się w tej historii... :)

Jedna z kobiet (nie zdradzę która), wpakuje się w niezłe tarapaty i jest tylko jedna osoba na świecie, która będzie potrafiła ją z tego wyciągnąć -jej identyczna do złudzenia siostra.

 

Ta opowieść to dowód na to, że siostrzana miłość jest bezwarunkowa, potrafi wybaczyć wiele, a silne więzi łączą ze sobą rodzeństwo na zawsze, choćby kontakt był zerwany na wiele miesięcy lub lat.

 

Książka jest wzruszająca, intrygująca i porusza bardzo ważne tematy, między innymi wpływ naszego dzieciństwa na całe nasze dorosłe życie.  Dziękuję wydawnictwu Agora za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Pokój motyli" Lucinda Riley

"Pokój motyli" Autorka: Lucinda Riley Wydawnictwo: Albatros Data premiery: 2019-11-13  Przekład: Anna Esden-Tempska  Fragmenty: "To doświadczenie nauczyło ją pokory - do tej chwili nie rozumiała, czym jest depresja, uważała ją za słabość, ale w tym okropnym miesiącu po wyjeździe Nicka musiała przyznać, że to nie jest coś, z czego człowiek może się po prostu otrząsnąć, jak zawsze sądziła. Zdała sobie sprawę, że musi się czymś zająć, by nie myśleć stale o tym, jak bardzo tęskni za synami." "Tego dnia wchodziłam na górę i zjeżdżałam nieskończoną ilość razy. I to było najwspanialsze wspomnienie z mojego dzieciństwa, oczywiście nie licząc wypraw na motyle z tatą, ale o tym nie mogłam już myśleć, bo od razu zbierało mi się na płacz. "  " - Kiedy jest mi smutno - powiedziała, wręczając mi ten prezent - zaczynam kopać w ziemi i myślę, jakie cuda ona rodzi. To zawsze poprawia mi humor. Mam nadzieję, że z tobą będzie podobnie."  "Trag