Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown


 

 

"Będę tobą" 

Janelle Brown 

Wydawnictwo Agora 

Premiera: 2022-09-28

Przekład: 


                  Recenzja dla Wydawnictwa Agora "Będę tobą" Janelle Brown

 

Po przeczytaniu kultowej ,,Oszustki" z chęcią podjęłam się przeczytania kolejnej powieści Janelle Brown. Oczywiście i tym razem całkowicie zatraciłam się w świecie bohaterek.

Jest to historia dwóch bliźniaczek Elli oraz Sam, które z wyglądu są niemalże identyczne, jednak ich charaktery są całkowitymi przeciwieństwami. Sam jest porywczą buntowniczką, która lubi być w centrum uwagi i nie boi się powiedzieć głośno swojego zdania niezależnie od sytuacji. Elli zaś jest spokojna, wyważona i woli raczej nie zwracać na siebie uwagi.

Jako małe dziewczynki, siostry  dostały propozycję zagrania w serialu i przyjęły ją, poparte przez swoją mamę. Wtedy jeszcze żadna z nich nie spodziewała się,  jaki  decyzja ta będzie mieć wpływ na całe ich dalsze losy. Ich życie już nigdy nie było zwykłym życiem młodych dziewczynek, a później nastolatek. Stały się młodocianymi  gwiazdami w TV. Każda z nich z biegiem lat zmieniała się na swój sposób. Od najmłodszych lat dziewczynki, choć bardzo różniły się od siebie, zawsze były nierozłączne. Jednak z czasem, im bardziej były starsze, tym bardziej oddalały się od siebie.

Sam zaczęła stwarzać problemy. Była bardzo poddatna na używki, które w świecie showbiznesu były łatwo dostępne dla nastolatki. Elli zupełnie do tego nie ciągnęło, dlatego nić porozumienia między nimi w końcu się zerwała.

 

Ich młodzieńcza kariera telewizyjna nie trwała długo, jednak w dorosłym życiu nie dało się ukryć jaki ślad pozostawiła na obydwu dorosłych już kobietach.

 

Sam uzależniła się od narkotyków i alkoholu, straciła kontrolę nad swoim życiem, jednak wciąż próbowała wyjść z nałogu i za każdym razem wracała na odwyk, w czym zawsze wspierała ją kochająca siostra.  Można odnieść wrażenie, że Sam wpadła w dołek, z którego bardzo ciężko jest wyjść i nie udało jej się w dorosłym życiu zbyt wiele osiągnąć, podczas gdy Elli wiedzie spokojne życie ze swoim mężem i niedawno zaadoptowaną córeczką, mieszka w pięknym domu i prowadzi mały biznes - kwiaciarnię, w którą wkłada całe swoje serce.

 

Jednak życie potrafi zaskakiwać,  o czym przekonujemy się w tej historii... :)

Jedna z kobiet (nie zdradzę która), wpakuje się w niezłe tarapaty i jest tylko jedna osoba na świecie, która będzie potrafiła ją z tego wyciągnąć -jej identyczna do złudzenia siostra.

 

Ta opowieść to dowód na to, że siostrzana miłość jest bezwarunkowa, potrafi wybaczyć wiele, a silne więzi łączą ze sobą rodzeństwo na zawsze, choćby kontakt był zerwany na wiele miesięcy lub lat.

 

Książka jest wzruszająca, intrygująca i porusza bardzo ważne tematy, między innymi wpływ naszego dzieciństwa na całe nasze dorosłe życie.  Dziękuję wydawnictwu Agora za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej

"Za zielonymi drzwiami"  Autorka: Kamila Majewska  Wydawnictwo SZELEST  Data premiery:  2022-01-26 Recenzuje CLAUDIA  Recenzja dla Wydawnictwa SZELEST "Za zielonymi drzwiami" Kamili Majewskiej  Debiutancka powieść ,,Za zielonymi drzwiami ‘’ Kamili Majewskiej to lekka, ale bardzo wciągająca i dająca do myślenia   lektura. Książka ta porusza bardzo ważne aspekty życiowe takie, jak miłość, przyjaźń oraz wpływ wychowania rodziców na dorosłe życie dzieci.   Od głównej bohaterki Anny możemy się wiele nauczyć w kwestii przewartościowania swojego życia. Anna jest bardzo mądrą, pracowitą oraz ambitną kobietą sukcesu. Dzięki tym cechom udało jej się wspiąć wysoko po szczeblach kariery i stać się prawą ręką swojego szefa Kazimierza. Ich relacja oprócz kwestii zawodowych opiera się także na szczerej przyjaźni , przypomina nawet   nieco więzi ojca z córką. Anna żyła w   świecie, w którym najważniejsza była kariera, ale lubiła swoje życie w wielkomiejskim pędzie. Jednak nag