Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Opera na trzy śmierci" Sylwia Stano

 

 

"Opera na trzy śmierci"

Autorka: Sylwia Stano 

Wydawnictwo: ZNAK 

Data premiery: 2022  

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Opera na trzy śmierci"  Sylwia Stano


 

Poruszająca powieść, której akcja rozgrywa się w powojennej  Warszawie.

Opowiada o życiu ludzi, którzy przeżyli wojnę, o trudach ich okrutnej codzienności w ruinach miasta oraz o kobietach, które mimo swych strasznych przeżyć próbują radzić sobie jak najlepiej potrafią, a przy życiu trzymają je głównie śpiew oraz drobne przyjemności życia codziennego.

Śpiewaczki operowe marzą o wielkiej karierze, sławie oraz stabilności finansowej. Są w stanie zrobić

naprawdę wiele aby odnieść sukces. Wszystkie zmagają się z problemami związanymi z głodem, biedą, brakiem perspektyw oraz wieloma traumami związanymi z wojną. Każda z nich stara się na swój sposób znaleźć drogę by przeżyć w tym trudnym świecie, w którym brakuje dosłownie wszystkiego: pracy, jedzenia, środków życia do codziennego w miarę normalnego bytowania, możliwości edukacji i wielu innych rzeczy. Miasto bowiem dopiero zaczyna powstawać na nowo.

 

Szansą na lepsze życie może okazać się puszcza, do której kobiety wyjeżdżają z nadzieją, że ich talent zostanie doceniony podczas koncertów dla mieszkańców tego tajemniczego miejsca. Każda z nich walczy według swoich schematów o nowe, lepsze życie z dala od ruin, gruzu i głodu.

Podczas trwania występów dochodzi do tragicznych wydarzeń:  trzy śpiewaczki zostają otrute. Podejrzanych jest wiele osób, a równocześnie pojawia się także kilka potencjalnych motywów zbrodni.

Śledząc sprytnie skonstruowaną akcję  możemy snuć domysły, kto dopuścił się otrucia kilku osób, kto walcząc o swoją przyszłość posunął się aż tak daleko. Książka ta jest niesamowicie wciągająca emocjonująca, a opisy powojennego miasta przyprawiają o dreszcze i skłaniają do refleksji.

Dziękuję Wydawcy ZNAK za egzemplarz do recenzji.

 

 

Recenzje Claudii

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Sobie pisani" Jolanty Kosowskiej

    Jolanta Kosowska   "Sobie pisani"  Wydawnictwo ZACZYTANI  Premiera: 2023-02-10   ,,Sobie pisani'' to opowieść napisana lekkim piórem i z zaskakującą fabułą. Chętnie sięgałam po nią nawet po ciężkim dniu, ponieważ czytanie jej było bardzo odprężające, dlatego książkę przeczytałam jednym tchem. Uważam, że autorka włożyła wiele serca w tę historię i dzięki temu jest ona tak ujmująca a zarazem kojąca.   Opowiada historię młodej kobiety, która została bardzo mocno zraniona przez swojego partnera i przeżywa chwile pełne smutku i tęsknoty za swoim ukochanym. Nowa codzienność jest dla Marty bardzo trudna ale w ciężkich chwilach wspiera ją przyjaciółka oraz sąsiadka, które bardzo się o nią troszczą.   Na początku sytuacja Marty wydaje się jasna - została zdradzona i musi poukładać całe swoje życie na nowo. Jednak z czasem dowiadujemy się, że nie wszytko jest czarne albo białe. Okazuje się bowiem, że ktoś postanowił zawładnąć losem dwóch kochających się os