Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Włoska balerina” Kristy Cambron

"Włoska balerina"

Autorka: Kristy Cambron 

Wydawnictwo ZNAK 

Data premiery: 2023-01-25

Przekład: 

 


Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Włoska balerina” 

Kristy Cambron

 

 

Kto czytał poprzednie książki tej autorki, ten wie, że czeka na niego z pewnością nietuzinkowa opowieść. I tak jest tym razem.

Historia włoskiej baletnicy  w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale to tylko jeden z kilku wątków książki. Narracja ulokowana w czasach II Wojny Światowej, w połączeniu z drugim współczesnym wątkiem, trzyma w napięciu i nie pozwala odpocząć. Kristy Cambron kreśli wyrazistych bohaterów w realiach okrutnego i niebezpiecznego życia w czasach bezlitosnej i barbarzyńskiej  wojny, a po czasach współczesnych prowadzi Czytelnika drogą odkrywania tajemnic rodzinnych, dalekiej podróży Delaney Coleman do Tivoli we Włoszech i skrywanych w walizce bezcennych wspomnień.

Ciepła, serdeczna i zarazem tajemnicza postać baleriny Calli Santini i przystojny Matteo, skrywający swoje własne tajemnice, sprawia, że momentami zatapiamy się w ciszy i urokach luksusowej posiadłości rodzinnej Villi Adriano. Zwalniamy tempo, w oczekiwaniu na idylliczny i spokojniejszy moment, ale na próżno. Ponieważ akcja właśnie nabiera tempa i prowadzi nas na Wyspę Tyberyjską, na której to … a tego Wam nie zdradzę. To tam bowiem wymyślono sprytny fortel, który ocalił wiele istnień ludzkich.

Wątek Courta Colemana i Penn stanowiący trzon całej powieści, na którym osadzone są pozostałe wątki. Czy tak jest na pewno? Każdy Czytelnik odbierze i przeanalizuje inaczej, a w związku z tym wybierze może inną kolejność, inną hierarchię wartości. W tym wypadku Cambron pozostawia właśnie Czytelnikowi wolny wybór.

Tutaj nie ma wątków ważnych i ważniejszych, tutaj wszystko się zazębia, stanowiąc zgrabnie skonstruowaną całość.

Bo czyż można umniejszyć rolę wątku Julii, baleriny z okładki, która udaje się w tournée tancerzy dobrej woli, będącego swoistą misją gwiazd baletu? A przynajmniej w zamyśle, taką być się zdawała. Gdyby tylko hitlerowski Blietzkrieg  nie pokrzyżował szyków falą okrutnych bombardowań Londynu. Czytanie wymaga dużej koncentracji, z uwagi na wielowątkowość opowieści i stałe przeskakiwanie z jednego wątku na drugi, ale zastosowany manewr tytułów, z zawartą datą oraz miejscem fabuły poniżej w rozdziale, pomaga Czytelnikowi nie zgubić się w tej stosunkowo skomplikowanej historii.

Autorka wprowadza postać znanego pisarza Johna Steinbecka, którego frontowe sprawozdania w prasie, nierzadko przejmujące do szpiku kości i brutalnie prawdziwe, dawały amerykańskim rodzinom w kraju obraz frontowych doświadczeń żołnierzy, aczkolwiek w przypadku tej stricte opowieści Cambron zależało bardziej na nakreśleniu obrazu żołnierzy nieliniowych, a szczególnie tych osób, które ze względu na przekonania odmawiały służby wojskowej, a którym przydzielano najniebezpieczniejsze funkcje sanitariuszy frontowych.

Tajemnicza postać kobiety z walizką na okładce utwierdzi nas tylko w przekonaniu, że to właśnie ocalone życie pewnej żydowskiej dziewczynki, tej która dorosła i została naszą włoską baleriną, stanowi jednak centralny motyw tej porywającej powieści. I tu właśnie również pojawia się Court Colemana.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje również sposób przedstawienia wpływu poszczególnych postaci na ocalenie Calli: AJ Nelsona, Courta Colemana, Julii Bradbury, Delaney i Matteo oraz cały zespół Szpitala Bonifratrów na Wyspie Tyberyjskiej.

I tym razem resaerch przeprowadzony przez autorkę pomógł nam poznać niezwykłą historię o niebywałej determinacji w ratowaniu innych osób, o odnalezieniu wiary w sercu i ogromnej przemianie duchowej, odkrywaniu sensu własnego powołania oraz wpływu jaki może wywrzeć jedno życie na życie wielu innych osób.

Pojawiający się od początku do samego końca wątek epickiej podróży z dzieła Homera „Odyseja” stanowił dla mnie dodatkowe nawiązanie do  naszych korzeni, do historii człowieka w ujęciu homeryckim: czyż pomimo wielu przeciwności losu, wielu okrucieństw jakie spotykają człowieka podczas jego wędrówki, nie jest jego pragnieniem największym powrócić kiedyś do domu, do rodziny? Czyż to nie są dwie największe wartości do których tęskni każdy człowiek?

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz książki do recenzji, a autorce za wszystkie momenty wzruszeń podczas czytania.

 

 

 


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja dla Wydawnictwa ZACZYTANI "Sobie pisani" Jolanty Kosowskiej

    Jolanta Kosowska   "Sobie pisani"  Wydawnictwo ZACZYTANI  Premiera: 2023-02-10   ,,Sobie pisani'' to opowieść napisana lekkim piórem i z zaskakującą fabułą. Chętnie sięgałam po nią nawet po ciężkim dniu, ponieważ czytanie jej było bardzo odprężające, dlatego książkę przeczytałam jednym tchem. Uważam, że autorka włożyła wiele serca w tę historię i dzięki temu jest ona tak ujmująca a zarazem kojąca.   Opowiada historię młodej kobiety, która została bardzo mocno zraniona przez swojego partnera i przeżywa chwile pełne smutku i tęsknoty za swoim ukochanym. Nowa codzienność jest dla Marty bardzo trudna ale w ciężkich chwilach wspiera ją przyjaciółka oraz sąsiadka, które bardzo się o nią troszczą.   Na początku sytuacja Marty wydaje się jasna - została zdradzona i musi poukładać całe swoje życie na nowo. Jednak z czasem dowiadujemy się, że nie wszytko jest czarne albo białe. Okazuje się bowiem, że ktoś postanowił zawładnąć losem dwóch kochających się os