Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz” , z księdzem Manfredem Deselaersem rozmawia Piotr Żyłka


 

"Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz" 

Z ks.Manfredem Deselaersem rozmawia Piotr Żyłka 

Wydawnictwo ZNAK 

Premiera: 2022-08-29

 

 

 

 

„Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz” recenzja dla Wydawnictwa ZNAK

Z księdzem Manfredem Deselaersem rozmawia Piotr Żyłka

 

Piotr Żyłka

Wrażliwy i empatyczny reporter, autor bestsellerowego wywiadu z ks. Janem Kaczkowskim „ Życie na pełnej petardzie” oraz słynnego reportażu „Siostry z Broniszewic” i wielu innych wyjątkowych materiałów o wyjątkowych ludziach, żyjących TU obok nas.

Manfred Deselaers

Na okładce czytamy: niemiecki ksiądz katolicki. Od ponad 30 lat mieszka w Oświęcimiu, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy. W 1996 roku obronił pracę doktorską pt. „Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hoessa, komendanta Auschwitz. Laureat Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania (2000).

W obecnych bardzo trudnych czasach, w których przyszło nam żyć, mądrości zawarte w tej książce mogą być nam wszystkim bardzo potrzebne.  Wojna na Ukrainie, nienawiść szerząca się pośród ludzi wokoło, olbrzymie różnice społeczne, kryzys emigracyjny, konflikty na całym świecie  – to jedynie kilka z setek innych problemów z jakimi boryka się człowiek XXI wieku.

Tym bardziej historia księdza, Niemca, który przed 30-laty zdecydował się opuścić kraj rodzinny i osiąść na stałe w miejscu owianym okrutnym mrokiem, powinna nieść dla nas DZISIAJ nadzieję, że zło nie może zwyciężyć.

Bardzo ważna lektura, która powinna być obowiązkową dla każdego człowieka.

Auschwitz-Birkenau to przytłaczający mrok, upadek człowieczeństwa i przestroga przed niebezpiecznymi ideologiami oraz ludźmi chorymi z nienawiści. To miejsce najbardziej przerażających  zbrodni w dziejach ludzkości.

Piotr Żyłka pyta jak to jest być Niemcem mierzącym się z nazistowską przeszłością swojego narodu i zadając sobie  fundamentalne pytanie:

„Gdzie jest Bóg, kiedy dzieje się zło?”

Jak to możliwe, że człowiek inteligentny, i taki sam jak inni, nagle staje się zdolny do tak bestialskiego okrucieństwa?

Dlaczego człowiek ulega zbrodniczym ideologiom?

O czym woła do nas ziemia Auschwitz – szczególnie dziś?

Co ciekawsze ksiądz Manfred 23 lutego 2022 roku uczestniczył w Moskwie w spotkaniu poświęconym rosyjskiej premierze jego doktoratu o Rudolfie Hoessie.

24 lutego Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie.

Dziś w czasach ogólnego niepokoju, kiedy człowiek wydaje się być atakowany z wielu różnych stron, potrzebujemy wokoło nas ludzi, którzy swoją postawą i działaniami będą nam na co dzień udowadniać, że ostatnie słowo nie należy do zła, lecz do dobra.

Ksiądz Manfred zdecydowanie jest taką osobą, a historia opowiadana przez niego wzruszy i poruszy w każdym kto ją przeczyta niejedna strunę.

Bo jak mówi sam ksiądz:

„ Którejś nocy nagle się obudziłem, usiadłem na łóżku i zrozumiałem, że ja tez przecież jestem w stanie zabić. Jeśli chcemy, żeby piekło, jakie się wydarzyło w Auschwitz, nigdy więcej się nie powtórzyło, musimy pamiętać, że nie ma prostego podziału na „dobrych nas” i „złych ich”. Każdy człowiek może robić dobro albo zło. Nigdy o tym nie zapominajmy. To oznacza, że każdy z nas ma ogromną odpowiedzialność. „  

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz recenzencki.

WYJĄTKOWO WAŻNA KSIĄŻKA !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw