Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „W Paryżu możesz być kim chcesz” Agnieszki Łopatowskiej

 

"W Paryżu możesz być kim chcesz" 

Autorka: Agnieszka Łopatowska

Wydawnictwo: ZNAK 

Data premiery: 2022-05-22
Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK 

„W Paryżu możesz być kim chcesz” Agnieszki Łopatowskiej

 

Książka Agnieszki Łopatowskiej „W Paryżu możesz być kim chcesz” to wyjątkowy przewodnik po mieście zakochanych. Napisany z królującą na każdej stronie miłością do tego miasta, niesłychanym umiłowaniem detali, które uwielbiam, oraz z dawką humoru jakże zawsze potrzebną.

Do tego dołączają ciekawe zdjęcia z nietuzinkowych zakamarków miasta świateł oraz potrawy charakterystyczne dla tego zakątka ziemi i mamy gotowy oryginalny przewodnik po Paryżu.

Ale po kolei, bo tak trzeba.

Na samym wstępie autorka wysyła nas do tego miasta po marzenia i opowiada  historię francuskiej bagietki i to w sposób tak interesujący, że oderwać się nie można. Ileż można pisać o zwykłej bagietce?

Okazuje się, że dużo, co Agnieszka Łopatowska w swojej książce udowodniła.   

Któż w Polsce nie pamięta słynnej historii, o której rozpisywały się wszystkie gazety i portale internetowe, a mianowicie chodzi o zawisłego na drzewie croissanta, który został określony „lagunem”, który został pomylony z legwanem. I teraz w historię croissantów wkracza nasza autorka i opowiada tak „smacznie o historii ich powstawania, że każdy czytający od razu dostaje ślinotok i nietrudno mu będzie uwierzyć, że: „…Paryż to bezapelacyjnie raj dla fanów słodkości i cel eskapady obowiązkowy dla wszystkich, którzy interesują się cukiernictwem…”  – cytuję za autorką.

Dopiero co opanowałeś swój smak na słodkiego croissanta, a tu już na następnej stronie czeka na ciebie: przepis na crème chantilly, a jakby ci i tego było Czytelniku mało, to kolejna strona serwuje przepis na: eklery według książki z przepisami cukierniczymi LE LIVRE DE PATISSERIE JULES’A GOUFFEGO ( ROK WYDANIA 1837).

Potem przechodzimy przez słynne francuskie makaroniki, lody oraz świnki … tak, naprawdę te ciastka tak się nazywają, ale odpowiednikiem jakich krakowskich oraz warszawskich wypieków są te świnki, nie zdradzę Wam tutaj. To musicie sami przeczytać, w tej niezwykle barwnej, smacznej i ciekawej wyprawie do Paryża widzianego oczami Agnieszki Łopatowskiej.

Ale Paryż nie tylko wyjątkowo smakuje, lecz również mieni się kolorami tęczy, manifestuje poglądy, racje, nieszczęścia i żądania bardzo zróżnicowanych grup społecznych.

Spacerując po stolicy Francji z autorką trafimy w miejsca, w których prowadzili dysputy i popijali absynt wielcy i sławni, między innymi: Pablo Picasso, Amadeo Modigliani, Edith Piaf, Charles Aznavour, Jacques Brel, Albert Camus …

  Ten przewodnik czytamy niczym bardzo intrygującą powieść, a miejsca prezentowane nam przez autorkę wprowadzają nas w świat zgoła inny aniżeli w standardowych przewodnikach turystycznych po stolicy Francji. Tutaj poznamy miejsca w których prezentowana jest nie tylko kultura i sztuka popularna, ale dotrzemy do miejsc, w których rozpatruje się klimaty społeczne oraz problemy i nastroje całego świata.

Oczywiście nie może zabraknąć wzmianki o szyku słynnych paryżanek, francuskim berecie i gorsetach, a akapity o Marii Medycejskiej, Marii Antoninie i Napoleonie Bonaparte dodadzą całości elegancji i nutkę historii ubioru.

Całość okraszona jest mrożącymi krew w żyłach opowieściami o paryskich mordercach, a chcąc podkręcić stopień przerażenia Czytelnika, autorka zabiera nas do Muzeum Zbrodni i nie szczędząc nam szczegółów ani słownych, ani wizualnych oprowadza nas po nim snując swoją historię. Muszę przyznać, że momentami przerażającą.

W książce nie zabrakło również rozdziału o Wieży Eiffla, a już pod koniec Agnieszka Łopatowska rozwiewa mity i legendy o Paryżu, typu:

- Paryż jest brudny i śmierdzi

- Paryż jest drogi

- Paryż jest niebezpieczny

- Paryż jest pełen imigrantów

Jestem oczarowana lekkością pióra i ilością zgromadzonych materiałów, dzięki którym ta książka powstała.

Dla każdego kto kiedykolwiek był w mieście świateł, będzie ona idealnym przypomnieniem lub uzupełnieniem miejsc, w których kiedyś byliśmy, lub tych, które koniecznie jeszcze zobaczyć musimy, a dla tych, przed którymi jeszcze rozpościera on swoje bajeczne podwoje, może stanowić ciekawą inspirację jak ułożyć  własny plan zwiedzania tego wyjątkowego i bajecznie kolorowego miasta.

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw