Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Obsesja i inne formy miłości" autorki Sarah Crossan

 
 


 

 

„Obsesja i inne formy miłości”

Autorka: Sarah Crossan

Wydawnictwo: ZNAK

Data premiery: 2022-02-23

Przekład: Maria Makuch

 

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Obsesja i inne formy miłości" 

autorki Sarah Crossan 

 

Irlandzka autorka Sarah Crossan jest znana z powieści dla młodzieży, a tu tymczasem „popełniła” książkę dla dorosłych i to jeszcze jaką. Jestem urzeczona tą opowieścią, jej prostym i wydawałoby się już wiele razy poruszanym tematem: miłość, przerwany romans, emocje, zdrada męża, zdradzona żona. A jednak ten scenariusz, ten pomysł na powieść uważam za ciekawy i oryginalny.

Ogrom emocji i forma narracji sprawiły, że odleciałam przy tej powieści.  Wprowadziła mnie w inny świat i może to właśnie poprzez tę szczerą do bólu snutą opowieść na moment poczułam się jakbym była jej częścią.  

Czytało mi się ją wyjątkowo dobrze i jakoś tak szczególnie inaczej. Nie wiem czy sprawiła to właśnie forma pisania wierszem, która mnie osobiście bardzo przypadła do gustu, w wydaniu tej autorki, czy sprawiło to upalne lato, bo wtedy ja delektowałam się właśnie tą opowieścią.

Bohaterowie kreśleni powoli, ale bardzo namacalnie, z którymi ja zżyłam się bardzo mocno.

Nietuzinkowa fabuła i zaskakujące zwroty akcji, na dodatek tempo trzymające w napięciu, ale takie niespieszne, wręcz niekiedy powolne, aby dać Czytelnikowi czas do przemyślenia.

Wkraczając krok po kroku w ich świat, dwóch kobiet, z których  jedna wbrew całej tej sytuacji dodaje siły tej drugiej i mężczyzny będącego w ich życiu tym wyjątkowym, tym jedynym.

Jak bardzo można się mylić.

Zapraszam Was serdecznie do przeczytania i mogę jedynie polecić. Zobaczycie, to będzie niezwykłe przeżycie. Coś innego, coś czego z pewnością warto spróbować.

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz do recenzji.

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw