Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” Jarosława Molendy


 "Nienacki.Skandalista od Pana Samochodzika" 

Jarosław Molenda 

Wydawnictwo Prószyński i S-ka 

Data premiery: 2023-08-22 

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” Jarosława Molendy

 

 

Napisanie tej recenzji nie będzie sprawą łatwą. Jako zagorzały FAN  całej serii o Panu Samochodziku i jako wielbicielka głównego jej bohatera, odgrywanego przez BOSKIEGO Stanisława Mikulskiego, moją rolę mogę porównać do obecnej fanki  Keanu Reevsa czytającej na prawie 500 stronach same  szokujące informacje na temat reżysera topowych filmów w jakich zagrał. 

Ideał upadnie? Raczej nie. Seria o Panu Samochodziku pozostanie w moim sercu na zawsze, a Stanisław Mikulski nikomu swojego kunsztu aktorskiego udowadniać nie musi, zaś autor książek o Panu Samochodziku … No cóż, książka, którą trzymam w dłoniach oparta jest na materiałach źródłowych, na faktach, a zebrał ich autor tej biografii nie mało, wręcz, powiedziałabym,  dokonał tytanicznej pracy i książkę zaopatrzył w taką mnogość zdjęć samego Nienackiego, maszynopisów i wycinków z gazet, że jedynie pozazdrościć iż tyle, po latach zachowało się dokumentacji po tym autorze.

Powrócę jeszcze może na chwilkę do początku: otóż w czasach mojej, i podobnych mojemu rocznikowi, młodości nie mieliśmy takiego wyboru filmów i programów młodzieżowych z jakim mamy do czynienia obecnie. Seria o Panu Samochodziku, Teleranek, Pomysłowy Dobromir, Pora na Telesfora czy też Zrób to sam Pana Słodowego, to w zasadzie podstawy naszych „ramówek” z tamtych czasów. No można by tu dołożyć jeszcze słynną Podróż za jeden uśmiech, Czterdziestolatka, czy Czterej Pancerni i pies,  ale na tym powoli kończymy repertuar.

Tak, że trudno się dziwić, iż Pan Samochodzik stał się hitem i główną rozrywką, którą znał każdy – młody czy stary. 

I tu nagle taka sensacja. Biografia Nienackiego wywraca nasze ideały. Poznajemy jego tajemnice, charakter, wypowiedzi, a nawet sięgamy po jego historię z alkoholem i skandale, których był bohaterem. A nazbierało się tego, co najmniej tyle ile materiałów źródłowych. Ja w czasach mojej młodości nie doszukiwałam się w powieściach o słynnym Panu Tomaszu ani ideologicznego przesłania, jakim podobno seria jest obdarzona, ani nie wyczuwałam niedomówień, eufemizmów czy jakiejkolwiek sztuki manipulacji. Przepraszam, może coś przeoczyłam w moim życiu, ale piszę jak było w moim przypadku i nie każdy musi się ze mną zgodzić. Na obronę powyższych słów dodam, że serial ściągał tłumnie młodzież i dorosłych przed telewizory, boiska i parki pustoszały – bo właśnie w telewizji pojawić się miał tajemniczy Pan Samochodzik, harcerze i piękne panie, które kradły serce pana Tomasza.

W książce Jarosława Molendy odnajdujemy nagromadzenie nazwisk, szczegółów i wydarzeń z życia Nienackiego zebranych na dodatek z tak niesamowitą pieczołowitością, że przyznam szczerze tak szczegółowej i opasłej biografii dawno nie czytałam.

Wszystkim, którzy chcą się zapoznać z niezwykle burzliwym życiem znanego wszystkim Nienackiego mogę jedynie polecić tę pozycję, z pewnością nie raz i nie dwa autor Was zaskoczy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw