Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” Jarosława Molendy
"Nienacki.Skandalista od Pana Samochodzika"
Jarosław Molenda
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data premiery: 2023-08-22
Recenzja dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” Jarosława Molendy
Napisanie tej recenzji nie będzie sprawą łatwą. Jako zagorzały FAN całej serii o Panu Samochodziku i jako wielbicielka głównego jej bohatera, odgrywanego przez BOSKIEGO Stanisława Mikulskiego, moją rolę mogę porównać do obecnej fanki Keanu Reevsa czytającej na prawie 500 stronach same szokujące informacje na temat reżysera topowych filmów w jakich zagrał.
Ideał upadnie? Raczej nie. Seria o Panu Samochodziku pozostanie w moim sercu na zawsze, a Stanisław Mikulski nikomu swojego kunsztu aktorskiego udowadniać nie musi, zaś autor książek o Panu Samochodziku … No cóż, książka, którą trzymam w dłoniach oparta jest na materiałach źródłowych, na faktach, a zebrał ich autor tej biografii nie mało, wręcz, powiedziałabym, dokonał tytanicznej pracy i książkę zaopatrzył w taką mnogość zdjęć samego Nienackiego, maszynopisów i wycinków z gazet, że jedynie pozazdrościć iż tyle, po latach zachowało się dokumentacji po tym autorze.
Powrócę jeszcze może na chwilkę do początku: otóż w czasach mojej, i podobnych mojemu rocznikowi, młodości nie mieliśmy takiego wyboru filmów i programów młodzieżowych z jakim mamy do czynienia obecnie. Seria o Panu Samochodziku, Teleranek, Pomysłowy Dobromir, Pora na Telesfora czy też Zrób to sam Pana Słodowego, to w zasadzie podstawy naszych „ramówek” z tamtych czasów. No można by tu dołożyć jeszcze słynną Podróż za jeden uśmiech, Czterdziestolatka, czy Czterej Pancerni i pies, ale na tym powoli kończymy repertuar.
Tak, że trudno się dziwić, iż Pan Samochodzik stał się hitem i główną rozrywką, którą znał każdy – młody czy stary.
I tu nagle taka sensacja. Biografia Nienackiego wywraca nasze ideały. Poznajemy jego tajemnice, charakter, wypowiedzi, a nawet sięgamy po jego historię z alkoholem i skandale, których był bohaterem. A nazbierało się tego, co najmniej tyle ile materiałów źródłowych. Ja w czasach mojej młodości nie doszukiwałam się w powieściach o słynnym Panu Tomaszu ani ideologicznego przesłania, jakim podobno seria jest obdarzona, ani nie wyczuwałam niedomówień, eufemizmów czy jakiejkolwiek sztuki manipulacji. Przepraszam, może coś przeoczyłam w moim życiu, ale piszę jak było w moim przypadku i nie każdy musi się ze mną zgodzić. Na obronę powyższych słów dodam, że serial ściągał tłumnie młodzież i dorosłych przed telewizory, boiska i parki pustoszały – bo właśnie w telewizji pojawić się miał tajemniczy Pan Samochodzik, harcerze i piękne panie, które kradły serce pana Tomasza.
W książce Jarosława Molendy odnajdujemy nagromadzenie nazwisk, szczegółów i wydarzeń z życia Nienackiego zebranych na dodatek z tak niesamowitą pieczołowitością, że przyznam szczerze tak szczegółowej i opasłej biografii dawno nie czytałam.
Wszystkim, którzy chcą się zapoznać z niezwykle burzliwym życiem znanego wszystkim Nienackiego mogę jedynie polecić tę pozycję, z pewnością nie raz i nie dwa autor Was zaskoczy.
Komentarze
Prześlij komentarz