Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Krótki przewodnik po rodzinie” Ks.Piotr Pawlukiewicz


 "Krótki przewodnik po rodzinie" 

Ks. Piotr Pawlukiewicz 

Wydawnictwo: ZNAK 

Data premiery: 2023-05-15 

 

 

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Krótki przewodnik po rodzinie” 

Ks.Piotr Pawlukiewicz

 

Dzisiaj, kiedy przeżywamy upadek kościoła, każde słowo Kapłanów takich jak Piotr Pawlukiewicz, Jan Kaczkowski, Józef Tischner czy też zmarły w tym tygodniu Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest bardzo cenne.

Niesie ze sobą mądrości życiowe, wzorce do naśladowania i nadzieję, ale kreśli również przed nami problemy rodziny XXI wieku. Dlaczego rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, a dzieci unikają rozmów ze swoimi rodzicami? Błędne koło, z którego trudno znaleźć wyjście.

Młody wiek cechuje się buntowniczym nastawieniem, tajemnicami skrywanymi przed czujnym okiem rodziców, odkrywaniem nowych dróg, nowych znajomych i idoli.

Autor zwraca uwagę, że to wszystko jest normalne, ale w tym całym chaosie dorastania, nie możemy zapomnieć, że drugich takich jak nasi rodzice, na swojej drodze już nie spotkamy. I to jest prawda.

Ale nie zapominajmy – jako rodzice -, że dzieci i młodzież potrafią być nadzwyczaj odpowiedzialni, jeżeli tylko są traktowani poważnie. Młody człowiek musi wiedzieć, że nie tylko się od niego wymaga. Powinien mieć świadomość, że pracując nad kształtowaniem swojego charakteru, uczestniczy w procesie jednej większe całości. To rodzice, nauczyciele, wykładowcy i całe otoczenie, z którym spotyka się młody człowiek powinno mu zapodawać pozytywne przykłady. Takie, z których wyciąga naukę na przyszłość. Dzieciom łatwiej jest pokonywać problemy dnia codziennego kiedy w rodzinie panuje harmonia, miłość i zrozumienie dla każdej sytuacji życiowej. Tej dobrej i tej złej. Nasze dzieci muszą wiedzieć, że mogą na nas liczyć ZAWSZE. One nie mogą się bać przyjść do nas z problemem. Wręcz przeciwnie. To my musimy je ZAWSZE wspierać, bez względu na okoliczności w jakich się znalazły. Zaufanie i bezgraniczna i bezwarunkowa miłość to zadanie dla każdego rodzica i to na całe życie. Podarujcie to swoim dzieciom. Ich rozwój jest normalną koleją rzeczy.

I nie zapominajcie o zasadzie, którą powtórzę za Ks. Pawlukiewiczem „Każdy z nas przechodzi przez trzy etapy mądrości. Pierwszy, gdy jako dziecko myślimy, że mama i tata wszystko potrafią. Drugi, kiedy odkrywamy, że my wiemy wszystko lepiej. I trzeci, kiedy odkrywamy, że ten pierwszy etap nie był wcale taki głupi.”

W tym przewodniku znajdziecie słów kilka rozwodach i o tym jak dzieci próbują sobie z nimi poradzić, o alkoholizmie i o tym czym powinna być emerytura dla człowieka: czasem drugiej młodości człowieka trzeba korzystać z życia póki starcza nam sił.

W rodzinie człowiek najlepiej poznaje drugiego człowieka. Tutaj nie można nic ukryć, tutaj wszystko wychodzi i to dobre i  to złe.

Ks. Pawlukiewicz nie bał się zadawać w swoich książkach trudnych pytań, a w niniejszej publikacji zgrabnie prowadzi nas poprzez skomplikowane meandry problemów i relacji rodzinnych.

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz do recenzji.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw