Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Opowieści wigilijne" Marzena Rogalska

"Opowieści wigilijne" 

Marzena Rogalska

Wydawnictwo ZNAK 

Data premiery:
 

 

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK "Opowieści wigilijne" 

Marzena Rogalska

 

Opowieści wigilijne Marzeny Rogalskiej to zbiór kilku pozornie niepowiązanych ze sobą opowiadań. Każde z nich dotyczy innej, lecz równie wzruszającej historii. 

Z początku wydawać by się mogło, że nic nie łączy ze sobą tych historii. Każda z nich przedstawia zupełnie różne od siebie losy bohaterów, a także toczy się w zupełnie odległych czasach. 

Jednak w każdej z tych opowieści możemy zauważyć samotność oraz tęsknotę do bliskiej osoby, do miejsca, do młodości, czy do wspomnień. 

Wigilia to czas rodziny, szczęścia i radości, jednak często zapominamy o tym, że nie dla wszystkich tak jest. 

Niektórzy, tak jak bohaterka ostatniej opowieści Karla, są samotni z wyboru, inni z przyzwyczajenia, lub z powodu smutnego losu, jaki ich spotkał. 

Tak, jak samotny wdowiec we Lwowie w 1909 roku, który miał wszystko, lecz brakowało mu najważniejszego: ukochanej osoby. 

Opowieści wigilijne pokazują jednak, że mimo tego, iż los czasem przynosi nam więcej smutków niż radości, warto otworzyć się na ludzi wokół nas. Czasem drobny gest, lub rozmowa z życzliwą osobą potrafi zmienić spojrzenie na świat, a najcenniejsza rzecz, jaką możemy podarować drugiej osobie to wspólnie spędzony czas. 

Pamiętajmy o tym zwłaszcza w czasie Świąt. To właśnie jest według mnie przesłanie, jakie niesie ze sobą ta urocza i wzruszająca powieść.

 

Recenzja Claudii :) 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw