Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Kochając wroga. Tajemnice łączniczki” Gosi Nealon

"Kochając wroga. Tajemnice łączniczki"

Autorka: Gosia Nealon 

Wydawnictwo: ZNAK 

Premiera: 2024-01-10

Przekład: Antoni Górny
 

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Kochając wroga. Tajemnice łączniczki” 

Gosi Nealon

 

Niewielka objętościowa książka, a taka historia w niej zawarta i tak napisana, że aż mi dech zapierało. Nie spodziewałam się, aż takiego „kina”.

Autorka wykreowała dwóch  bohaterów przeciwstawnych: dobry i zły, a dla podkręcenia fabuły są oni bliźniakami.

Historia ulokowana w czasach II Wojny Światowej, a więc nietrudno się domyślić, że jeden z braci jest okrutnym faszystowskim oprawcą, a drugi … ale bez spojlerów, a tu się sytuacja zdecydowanie komplikuje i w historię wplata nam się przepiękny ale jakże pogmatwany i pełen intryg  romans Wandy, pięknej młodej kobiety.

Losy Wandy również nie należą do prostych i w najmniej dla niej spodziewanych okolicznościach dowiaduje się prawdy o swojej matce, o rodzicach, o tym co łączy, a co dzieli tę rodzinę.

Okoliczności i cała historia sprawiają, że okrutna prawda, bardziej łączy, aniżeli dzieli obydwie kobiety, ale ten wątek to sprytnie przemyślany element fabuły ciągnący się tak naprawdę od początku książki do jej samego końca.

Zaskakujące okoliczności i sytuacje, plejada różnorodnych postaci i niezwykłe zwroty akcji powodują, że książkę czytamy na jednym wdechu od deski do deski.

Barwne więzi rodzinne i to kilku rodzin, tragedie rozgrywające się w Niemczech w czasach tworzenia się partii nazistowskiej NSDAP i okrutne dylematy oraz decyzje jakie podejmowali ludzie żyjący w tamtych czasach. Decyzje dla nas dzisiaj niezrozumiałe, ale wystarczy popatrzeć za okno, dzisiaj, poobserwować tylko sytuację w Europie, również w Polsce, a zrozumiemy, że od okrutnej dyktatury, od zgotowania ludziom piekła na ziemi, wcale teraz nie jesteśmy zbytnio oddaleni.

Ludzie bestie, ludzie ślepo podążający za ideologią gotowi są poświęcić najbliższych, aby obsesyjnie wręcz, jak otumanieni podążać za swoim przywódcą. Bez analizy konsekwencji, bez serca i bez duszy. Ludzie wyzbyci z wszelkich skrupułów, wpatrzeni w dyktatora.

A po drugiej stronie mamy walczących,  uciśnionych ludzi. W książce Gosi Nealon bohaterskich powstańców, którzy za wolność oddawali własne życie. Kto przeżył ten koszmar w Warszawie w roku 1944 już nigdy nie mógł powrócić do normalności.

Ale dotyczy to nie tylko bohaterskich Powstańców, dotyczy to WSZYSTKICH ofiar DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ I WSZYSTKICH WOJEN PROWADZONYCH NA TYM ŚWIECIE. Kto przeżyje koszmar wojny, niesie ze sobą traumę przez całe życie, a po śmierci obarczeni są tą jego traumą bliscy. Bowiem niektórych traum nie sposób przepracować w jednej generacji. Przechodzą one na kolejne pokolenia, tworząc tak zwane obciążenia genetyczne. Ale to już temat na  inną recenzję.

Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz recenzencki.        

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw