Przejdź do głównej zawartości

Współpraca z Wydawnictwem Ścieżki Mocy „Mózg pod wpływem sztuki” Susan Magsamen i Ivy Ross

"Mózg pod wpływem sztuki"

Susan Magsamen, Ivy Ross

Wydawnictwo Ścieżki Mocy 

Premiera: 2023-12-12

Przekład: Magdalena Nikiforuk 

 

 

Współpraca z Wydawnictwem Ścieżki Mocy „Mózg pod wpływem sztuki”

Susan Magsamen i Ivy Ross

 

Zacznę moją recenzję po pierwsze od tego, dla kogo przeznaczona jest ta publikacja. Spodoba się z pewnością wszystkim miłośnikom sztuki oraz osobom zainteresowanym zgłębianiem swojej świadomości oraz czynników, dzięki którym odczuwamy z wielką uważnością świat wokół nas.

Dlaczego tak się dzieje, że jedni są bardziej sensorycznie nastawieni do odczuwania tego świata, a inni mniej? Tym zagadnieniem zajmowali się psychologowie od wielu dziesięcioleci. Niniejsza książka również pełna jest nazwisk wybitnych naukowców, badaczy i znawców funkcjonowania psychiki ludzkiej, którzy chcieli odkryć i odkrywają  co dzieje się w naszym mózgu i ciele gdy przeżywamy doznania estetyczne. Czy nasza percepcja jest naszą rzeczywistością?

Komu z nas nie zdarzyło się zatracić w sztuce? I nie ma tutaj kompletnie znaczenia jaki to jest rodzaj sztuki. Ile niezwykłych doznań odczuwamy słuchając muzyki, oglądając film lub spektakl teatralny, bądź analizując plakat, obraz lub rzeźbę? Niewątpliwie sztuka wnosi w nasze życie zadowolenie, poczucie szczęścia, ale pomaga również zapomnieć o nurtujących nas zmartwieniach. Czyż tak nie jest? Każdy z nas powinien pracować nad swoją mentalnością estetyczną, a nasz mózg został stworzony po to, aby pomóc dostosować się nam do środowiska, w którym przyszło nam żyć. Wraz ze zmianami w tym środowisku przeobrażeniom ulegają również nasze połączenia neuronalne. Dzieje się tak ponieważ reagujemy na różne bodźce i te bardziej wydatne i te słabsze. Każdy mózg jest unikatem i nie ma drugiej takiej osoby, która przeżywałaby dokładnie to samo w ten sam sposób co ty.

Tak naprawdę sztukę i estetykę wykorzystuje się w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, jak chociażby do wspierania naszego dobrostanu psychicznego, poprawy zdrowia i umiejętności uczenia się, wspierania społeczności oraz zdolności do samorozwoju.

Wszyscy znamy trudne chwile, nękające nas niepokoje czy wypalenie zawodowe. W tych momentach „do akcji wkracza” sztuka. Ponieważ jest aktywnością zmieniającą stany emocjonalne i naszą biologię, poprawiającą samopoczucie psychiczne. Osoby zaangażowane w aktywności związane ze sztuką posiadają znacznie wyższy poziom zadowolenia z życia, niższy poziom napięcia psychicznego, lepiej funkcjonują psychicznie, a i jakość ich życia jest na wyższym poziomie.

Jednym z najgroźniejszych czynników zagrażających naszemu pozytywnemu postrzeganiu świata jest stres, a my sami, jesteśmy codziennie narażeni na działanie wokół nas wielu stresorów. Jak sobie z nimi radzić? Czy wiedziałaś (wiedziałeś), że brak szybkiego złagodzenia powstałego z jakiegoś powodu stresu, może oznaczać jego przyswojenie? A to oznacza, że Twój organizm odebrał sygnał, od nikogo innego tylko od Ciebie, że zapowiada się długa walka. A więc wydziela jeszcze więcej hormonów stresu, co może prowadzić do uczucia senności, bólu mięśni, niestrawności, alergii, a nawet dawać objawy przeziębienia? Możesz czuć się zniecierpliwiony, rozdrażniony i możesz mieć problemy z koncentracją. To wszystko przez stres.

Przyjrzymy się czasom w jakich żyjemy, bo to przez te uwarunkowania wiele osób może odczuwać niepewność, zagrożenie, ciągłe zamartwianie się, a więc finalnie podwyższony poziom stresu, a może u niektórych przerodziło się to już w długotrwały stres połączony z ciągłym niepokojem. Z czego wynikają powyższe objawy? Wystarczy się rozejrzeć wokoło. Co widzimy?

- niestabilna geopolityka i gospodarka

- zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi

- globalna pandemia

- przemoc systemowa

- tożsamość płciowa i rasizm

To tylko podstawowe podsumowanie otaczającej nas rzeczywistości. Na szczęście nasze ciało jest inteligentne i potrafi doskonale sobie radzić z pokonaniem reakcji stresowych i to zarówno tych rzeczywistych jak i tych wyimaginowanych. Medycyna chińska trafnie opisuje wewnętrzny chaos, jakim jest lęk, jako wewnętrzny wiatr – a przecież człowiek tęskni za łagodnymi bryzami i za wszystkim co wymaga od nas skupienia, równocześnie odwracającego naszą uwagę od niespokojnych, kłębiących się w naszej głowie myśli. Idealnym sposobem na odpoczynek i naszą regenerację jest kontakt z naturą. Już samo patrzenie na przyrodę wpływa pozytywnie na naszą fizjologię, łagodzi niepokój, wpływa na sposób postrzegania otoczenia.

W książce tej przeczytamy o wielu traumach i niezliczonych wyzwaniach psychicznych, wprowadzi nas ona również w różnorodne rodzaje wsparcia procesów zdrowienia właśnie poprzez sztukę. Mam wrażenie, po przeczytaniu tej pozycji, jakby sztuka w połączeniu z nauką razem tworzyły potężne lekarstwo, zdolne radykalnie wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. A wszystkie narzędzia  mamy na wyciągnięcie ręki.

Przejmij więc kreowanie własnego otoczenia według Twoich gustów i preferencji, a nie według kultury popularnej, bo to Twoje środowisko odzwierciedla Twoją estetykę. Bo czasami wystarczy już 20 minut szkicowania, rzeźbienia, ogrodnictwa, robienia na drutach, pisania etc. aby osiągnąć stan w którym Twój  umysł może swobodnie wędrować, a ty – osiągnąć stan flow. Poprzez pracę z gliną, przędzą, farbami, ziemią pobudzamy wewnętrzne receptory czuciowe, przez co stajemy się uważni, przebudzeni, otwarci. Znajdując czas na obcowanie z naturą, podziwianie zachodu słońca, sikorek na drzewie, kołysanej przez wiatr glicynii, czucie wiatru we włosach i zapachu koszonej trawy, łączymy się ponownie z rytmami natury, a to wspiera nasz dobrostan i niezauważalnie motywuje nas do działania oraz uzdrawia.

Poznaj metody jak dzięki sztuce możesz przekształcić swój sposób postrzegania świata. 

Fragment książki do przeczytania tutaj

 https://sciezkimocy.pl/p/mozg-pod-wplywem-sztuki/

 

Dziękuję Wydawcy Ścieżki Mocy za egzemplarz do recenzji.  


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...