Przejdź do głównej zawartości

Współpraca z Wydawnictwem Ścieżki Mocy „Mózg pod wpływem sztuki” Susan Magsamen i Ivy Ross

"Mózg pod wpływem sztuki"

Susan Magsamen, Ivy Ross

Wydawnictwo Ścieżki Mocy 

Premiera: 2023-12-12

Przekład: Magdalena Nikiforuk 

 

 

Współpraca z Wydawnictwem Ścieżki Mocy „Mózg pod wpływem sztuki”

Susan Magsamen i Ivy Ross

 

Zacznę moją recenzję po pierwsze od tego, dla kogo przeznaczona jest ta publikacja. Spodoba się z pewnością wszystkim miłośnikom sztuki oraz osobom zainteresowanym zgłębianiem swojej świadomości oraz czynników, dzięki którym odczuwamy z wielką uważnością świat wokół nas.

Dlaczego tak się dzieje, że jedni są bardziej sensorycznie nastawieni do odczuwania tego świata, a inni mniej? Tym zagadnieniem zajmowali się psychologowie od wielu dziesięcioleci. Niniejsza książka również pełna jest nazwisk wybitnych naukowców, badaczy i znawców funkcjonowania psychiki ludzkiej, którzy chcieli odkryć i odkrywają  co dzieje się w naszym mózgu i ciele gdy przeżywamy doznania estetyczne. Czy nasza percepcja jest naszą rzeczywistością?

Komu z nas nie zdarzyło się zatracić w sztuce? I nie ma tutaj kompletnie znaczenia jaki to jest rodzaj sztuki. Ile niezwykłych doznań odczuwamy słuchając muzyki, oglądając film lub spektakl teatralny, bądź analizując plakat, obraz lub rzeźbę? Niewątpliwie sztuka wnosi w nasze życie zadowolenie, poczucie szczęścia, ale pomaga również zapomnieć o nurtujących nas zmartwieniach. Czyż tak nie jest? Każdy z nas powinien pracować nad swoją mentalnością estetyczną, a nasz mózg został stworzony po to, aby pomóc dostosować się nam do środowiska, w którym przyszło nam żyć. Wraz ze zmianami w tym środowisku przeobrażeniom ulegają również nasze połączenia neuronalne. Dzieje się tak ponieważ reagujemy na różne bodźce i te bardziej wydatne i te słabsze. Każdy mózg jest unikatem i nie ma drugiej takiej osoby, która przeżywałaby dokładnie to samo w ten sam sposób co ty.

Tak naprawdę sztukę i estetykę wykorzystuje się w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, jak chociażby do wspierania naszego dobrostanu psychicznego, poprawy zdrowia i umiejętności uczenia się, wspierania społeczności oraz zdolności do samorozwoju.

Wszyscy znamy trudne chwile, nękające nas niepokoje czy wypalenie zawodowe. W tych momentach „do akcji wkracza” sztuka. Ponieważ jest aktywnością zmieniającą stany emocjonalne i naszą biologię, poprawiającą samopoczucie psychiczne. Osoby zaangażowane w aktywności związane ze sztuką posiadają znacznie wyższy poziom zadowolenia z życia, niższy poziom napięcia psychicznego, lepiej funkcjonują psychicznie, a i jakość ich życia jest na wyższym poziomie.

Jednym z najgroźniejszych czynników zagrażających naszemu pozytywnemu postrzeganiu świata jest stres, a my sami, jesteśmy codziennie narażeni na działanie wokół nas wielu stresorów. Jak sobie z nimi radzić? Czy wiedziałaś (wiedziałeś), że brak szybkiego złagodzenia powstałego z jakiegoś powodu stresu, może oznaczać jego przyswojenie? A to oznacza, że Twój organizm odebrał sygnał, od nikogo innego tylko od Ciebie, że zapowiada się długa walka. A więc wydziela jeszcze więcej hormonów stresu, co może prowadzić do uczucia senności, bólu mięśni, niestrawności, alergii, a nawet dawać objawy przeziębienia? Możesz czuć się zniecierpliwiony, rozdrażniony i możesz mieć problemy z koncentracją. To wszystko przez stres.

Przyjrzymy się czasom w jakich żyjemy, bo to przez te uwarunkowania wiele osób może odczuwać niepewność, zagrożenie, ciągłe zamartwianie się, a więc finalnie podwyższony poziom stresu, a może u niektórych przerodziło się to już w długotrwały stres połączony z ciągłym niepokojem. Z czego wynikają powyższe objawy? Wystarczy się rozejrzeć wokoło. Co widzimy?

- niestabilna geopolityka i gospodarka

- zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi

- globalna pandemia

- przemoc systemowa

- tożsamość płciowa i rasizm

To tylko podstawowe podsumowanie otaczającej nas rzeczywistości. Na szczęście nasze ciało jest inteligentne i potrafi doskonale sobie radzić z pokonaniem reakcji stresowych i to zarówno tych rzeczywistych jak i tych wyimaginowanych. Medycyna chińska trafnie opisuje wewnętrzny chaos, jakim jest lęk, jako wewnętrzny wiatr – a przecież człowiek tęskni za łagodnymi bryzami i za wszystkim co wymaga od nas skupienia, równocześnie odwracającego naszą uwagę od niespokojnych, kłębiących się w naszej głowie myśli. Idealnym sposobem na odpoczynek i naszą regenerację jest kontakt z naturą. Już samo patrzenie na przyrodę wpływa pozytywnie na naszą fizjologię, łagodzi niepokój, wpływa na sposób postrzegania otoczenia.

W książce tej przeczytamy o wielu traumach i niezliczonych wyzwaniach psychicznych, wprowadzi nas ona również w różnorodne rodzaje wsparcia procesów zdrowienia właśnie poprzez sztukę. Mam wrażenie, po przeczytaniu tej pozycji, jakby sztuka w połączeniu z nauką razem tworzyły potężne lekarstwo, zdolne radykalnie wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. A wszystkie narzędzia  mamy na wyciągnięcie ręki.

Przejmij więc kreowanie własnego otoczenia według Twoich gustów i preferencji, a nie według kultury popularnej, bo to Twoje środowisko odzwierciedla Twoją estetykę. Bo czasami wystarczy już 20 minut szkicowania, rzeźbienia, ogrodnictwa, robienia na drutach, pisania etc. aby osiągnąć stan w którym Twój  umysł może swobodnie wędrować, a ty – osiągnąć stan flow. Poprzez pracę z gliną, przędzą, farbami, ziemią pobudzamy wewnętrzne receptory czuciowe, przez co stajemy się uważni, przebudzeni, otwarci. Znajdując czas na obcowanie z naturą, podziwianie zachodu słońca, sikorek na drzewie, kołysanej przez wiatr glicynii, czucie wiatru we włosach i zapachu koszonej trawy, łączymy się ponownie z rytmami natury, a to wspiera nasz dobrostan i niezauważalnie motywuje nas do działania oraz uzdrawia.

Poznaj metody jak dzięki sztuce możesz przekształcić swój sposób postrzegania świata. 

Fragment książki do przeczytania tutaj

 https://sciezkimocy.pl/p/mozg-pod-wplywem-sztuki/

 

Dziękuję Wydawcy Ścieżki Mocy za egzemplarz do recenzji.  


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw