Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa FLOW "Dobra Pani" Sylwii Winnik"Dobra Pani" 

Autorka: Sylwia Winnik 

Wydawnictwo FLOW 

Premiera: 2024-05-15

 

     Recenzja dla Wydawnictwa FLOW 

"Dobra Pani" Sylwii Winnik

 

Powieść równie pełna kolorów purpury i nagłych zwrotów akcji, co jej okładka. Tym razem Sylwia Winnik postanowiła ukazać Czytelnikowi historię niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej, a zaprezentowała nam  obraz bohaterki nadzwyczaj barwny i wielowymiarowy jak na tamte czasy, językiem plastycznym i obrazowym. Prawdziwa „dobra pani”, jak zwykli o niej mawiać ludzie, to bohaterka na miarę wszystkich epok, a  jej życie przeplatane uczuciami, rozterkami, uniesieniami rozkoszy, smutku i cierpienia, posłużyło autorce do wykreowania historii, którą się czyta na jednym wdechu, której tempo nie zwalnia ani na chwilę.  

Poznajemy sztywną etykietę dworską i życie w tamtych czasach spętane przez panujące ówcześnie  zasady. Dzisiaj trudne do zrozumienia, wtedy ogólnie przyjęte i wręcz niemożliwe do obejścia. Zagłębiamy się również w tajemnice dynastii Oranje-Nassau, będące niekiedy bardzo pikantnymi i z pewnością nie łatwe do zaakceptowania dla młodej królewny. Każde z bolesnych przeżyć pozostawia ślad i kształtuje charakter oraz osobowość młodej panny, będąc równocześnie podwaliną pod kolejne coraz mocniejsze i coraz boleśniejsze koleje losu królewny  Marianny.

To normalne i w dobrym tonie, jak na tamte czasy, wybieranie mężów dla panien z dobrych domów, poprowadziło ją na dwór pruski, który miał ją kształtować, a o którym sama zwykła mawiać: skąpstwo pruskie, chłodne i szare pałace, powaga i oddanie Prusom, zachowują się jakby umarli za życia, pruska norma.

Brakowało zaś jej tu  sielskości Het Loo, poznawania świata, rozmów ze zwykłymi ludźmi, a z czasem  również miłości, bliskości oraz zrozumienia nie tylko ze strony małżonka, ale od wszystkich wokoło.

Mówiąc „burzliwe życie” księżnej, to jakby nic nie powiedzieć. Ileż żalu i łez, ileż straconych istnień musiało znieść jej tu i teraz bytowanie.

Czytając tę powieść miałam momentami wrażenie, że czytam „Opowieść z tysiąca i jednej nocy” , tyleż tu cudownych opisów i miejsc wspaniałych.

Ale gdzie podróżowała i kogo kochała Marianna Orańska musicie się sami przekonać, czytając tę porywająca powieść.

Życzę udanej lektury, a Wydawcy FLOW dziękuję za egzemplarz recenzencki.   

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw