Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA „Przeprawa” Jacka Ketchuma

"Przeprawa" 

Autor: Jack Ketchum 

Wydawnictwo SKARPA WARSZAWSKA

Data premiery: 2024-02-14


 

Recenzja dla Wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA 

„Przeprawa” Jacka Ketchuma

 

Nie lubię westernów i to zarówno tych klimatów w filmach jak i w książkach. Jednak tę opowieść czytałam z ciekawością i prawdziwą przyjemnością, a surowy klimat dzikiego zachodu jedynie podkręcał atmosferę krwawych scen, mordów i gwałtów.

Zaintrygowała mnie szata graficzna tej książki, no i oczywiście sam autor i jego warsztat autorski. A kiedy trafiła w moje ręce, potwierdziła jedynie oczekiwania: bardzo ciekawe i nieszablonowe wydanie, dzięki któremu ta wydawałoby się prosta nowela nabiera tego jedynego i wyjątkowego wydźwięku. Założę się, że o to chodziło Wydawcy J

Całość jest pełna syków i warknięć matki natury, dziczy, szelestu wijących i jadowitych węży, piramid czarnych czaszek, brzęczenia roju pszczół, skowytu kojota czy też syczących płomieni, w blasku których ujrzeć można ducha z krwi i kości.

Wcale mnie nie zdziwiło, że i w tej opowieści,  bóstwa takie jak Tezcalipoca, Tlazolteotl czy Xipe są wymienione tylko z imienia i nic poza tym. Bo to człowieka należy się bać i to właśnie człowiek jest zdolny do okrucieństwa i to wyrządzanego tym najbardziej uciśnionym. Czy te stwierdzenia jeszcze kogokolwiek dziwią?

W wielu momentach autor w sposób bardzo brutalny, prawdziwy i przeszywający odbiorcę dreszczykiem emocji ukazuje bezwzględne okropności zadawane niewinnym.

Niewola, handel ludźmi, gwałty, sadyzm i  morderstwa to dla mistrza grozy i horroru temat przewodni. Tym razem Arizona, rok 1848 i zakończenie wojny meksykańskiej. Obrazowo poprowadzeni bohaterowie, sceny bolesne i bardzo brutalne. Oszczędność słów i szybka akcja. Cóż można chcieć więcej od niezwykle zgrabnie i centrycznie poprowadzonej opowieści – fragmentu z życia kilku osób, skrzętnie i bardzo plastycznie opisanego wycinka czyjegoś życiorysu? A może to wydarzyło się kiedyś naprawdę? Kto to wie.

Polecam, a sama powrócę z miłą chęcią jeszcze raz do tej krwawej i mrocznej opowieści. Po co? Aby wyjść z własnego spokojnego świata i zobaczyć jak to może być poza nim.

Dziękuję Wydawcy SKARPA WARSZAWSKA za egzemplarz do recenzji.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova „Belcanto” Ann Patchett

"Belcanto"  Ann Patchett  Wydawnictwo ZNAK litera nova  Przekład: Anna Gralak  Data premiery: 2022-08-29  ( tego wydania )                     Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK litera nova   „Belcanto” Ann Patchett     Znana z wyjątkowo dobrego pióra, wyróżniona kilkoma nagrodami literackimi autorka Ann Patchett za książkę „Belcanto” zbiera bardzo różnorodne oceny. Jedni są zachwyceni miarową i wolną akcją, barwnym i niemalże poetyckim stylem powieści oraz mistrzowskim doprecyzowaniem szczegółów, w tej niespiesznie płynącej opowieści. Inni są znudzeni powolnym tempem, brakiem fajerwerków, zbyt szczegółowym rozpracowywaniem poszczególnych elementów scen, brakiem jakiegokolwiek przyspieszania akcji i to od początku do samego końca, który swoją drogą, zaskoczy chyba każdego Czytelnika. Mnie zaskoczył wyjątkowo osobliwie. Osobiście należę do pierwszej grupy i ksią...

Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton

  „Sabotażysta z Auschwitz” Autor: Colin Rushton Wydawnictwo BELLONA Premiera: 2022-01-26 Przekład: Tadeusz Woźniak    Recenzja dla Wydawnictwa BELLONA „Sabotażysta z Auschwitz” autor Colin Rushton    Kolejny, jakże ważny głos naocznego świadka, dzisiaj jeszcze żyjącego, któremu udało się przeżyć piekło II Wojny Światowej. Autor Colin Rushton spisał autentyczną historię brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który podczas II Wojny Światowej służył w armii brytyjskiej, a   w roku 1942 dostał się do niewoli niemieckiej. Do   niewoli trafił w Afryce Północnej i jako jeniec wojenny spędził dwa lata w E715, obozie jenieckim wchodzącym w skład Auschwitz III ( Monowitz). Historia ukazana w książce Rushtona jest   kolejnym, bardzo ważnym świadectwem oblicza II Wojny Światowej, ale i zarazem świadectwem barbarzyńskiego i bezsensownego okrucieństwa, którego my ludzie żyjący na przełomie XX i XXI wieku, jesteśmy również naocznymi świadkami we współcze...