Przejdź do głównej zawartości

Recenzja dla Wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA „Przeprawa” Jacka Ketchuma

"Przeprawa" 

Autor: Jack Ketchum 

Wydawnictwo SKARPA WARSZAWSKA

Data premiery: 2024-02-14


 

Recenzja dla Wydawnictwa SKARPA WARSZAWSKA 

„Przeprawa” Jacka Ketchuma

 

Nie lubię westernów i to zarówno tych klimatów w filmach jak i w książkach. Jednak tę opowieść czytałam z ciekawością i prawdziwą przyjemnością, a surowy klimat dzikiego zachodu jedynie podkręcał atmosferę krwawych scen, mordów i gwałtów.

Zaintrygowała mnie szata graficzna tej książki, no i oczywiście sam autor i jego warsztat autorski. A kiedy trafiła w moje ręce, potwierdziła jedynie oczekiwania: bardzo ciekawe i nieszablonowe wydanie, dzięki któremu ta wydawałoby się prosta nowela nabiera tego jedynego i wyjątkowego wydźwięku. Założę się, że o to chodziło Wydawcy J

Całość jest pełna syków i warknięć matki natury, dziczy, szelestu wijących i jadowitych węży, piramid czarnych czaszek, brzęczenia roju pszczół, skowytu kojota czy też syczących płomieni, w blasku których ujrzeć można ducha z krwi i kości.

Wcale mnie nie zdziwiło, że i w tej opowieści,  bóstwa takie jak Tezcalipoca, Tlazolteotl czy Xipe są wymienione tylko z imienia i nic poza tym. Bo to człowieka należy się bać i to właśnie człowiek jest zdolny do okrucieństwa i to wyrządzanego tym najbardziej uciśnionym. Czy te stwierdzenia jeszcze kogokolwiek dziwią?

W wielu momentach autor w sposób bardzo brutalny, prawdziwy i przeszywający odbiorcę dreszczykiem emocji ukazuje bezwzględne okropności zadawane niewinnym.

Niewola, handel ludźmi, gwałty, sadyzm i  morderstwa to dla mistrza grozy i horroru temat przewodni. Tym razem Arizona, rok 1848 i zakończenie wojny meksykańskiej. Obrazowo poprowadzeni bohaterowie, sceny bolesne i bardzo brutalne. Oszczędność słów i szybka akcja. Cóż można chcieć więcej od niezwykle zgrabnie i centrycznie poprowadzonej opowieści – fragmentu z życia kilku osób, skrzętnie i bardzo plastycznie opisanego wycinka czyjegoś życiorysu? A może to wydarzyło się kiedyś naprawdę? Kto to wie.

Polecam, a sama powrócę z miłą chęcią jeszcze raz do tej krwawej i mrocznej opowieści. Po co? Aby wyjść z własnego spokojnego świata i zobaczyć jak to może być poza nim.

Dziękuję Wydawcy SKARPA WARSZAWSKA za egzemplarz do recenzji.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tatra Premium Magazine - wywiad

Artykuł: "Pasja czytania (i pisania)" (wywiad udzielony przez Mariolę Sternahl dla Tatra Premium Magazine) Publikacja: Tatra Premium Magazine, numer 01/2019, str.96-97

"Sonderfuehrer w Warszawie" autor Dietmar Martin Apel, przekład Mariola Sternahl, Wydawnictwo BELLONA

"Sonderfuehrer w Warszawie" Autor: Dietmar Martin Apel Wydawnictwo: BELLONA Data premiery: 2018-05-17 Przekład:  Mariola Sternahl  Wielowątkowa powieść historyczna o niemieckich naukowcach zmobilizowanych do Wehrmachtu i wysłanych do okupowanej Warszawy. "Warszawa, noc niemieckiej okupacji. Żydów spędzają do getta, na ulicach nazistowski terror i wszechobecny strach. Strach, który jednych paraliżuje i skłonni są do każdej podłości, ale innych pobudza do czynu, do sprzeciwu, do w alki. W takiej scenerii do Warszawy przybywa z Rzeszy trzech naukowców; entomologów, zmobilizowanych do Wehrmachtu. Nikt im nie wyjaśnił, w jakim celu jadą do okupowanej Polski. Na czym tak naprawdę polega ich zadanie? Nad czym mają pracować w tajnym laboratorium? Wstrząsający obraz polskich realiów wojennych oczami niemieckiego autora. W tle polskie Podziemie, zagłada ludności żydowskiej - i jako punkt kulminacyjny - Powstanie 1944 roku."    Fragmenty: "Panów

Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią" Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej

 "Kiedy miłość była zbrodnią" Autorka: Joanna Krupińska - Trzebiatowska  Wydawnictwo:  Premiera: 2023-06-23    Recenzja powieści "Kiedy miłość była zbrodnią"  Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej  Najnowsza powieść Joanny Krupińskiej - Trzebiatowskiej, to kolejna książka, w bogatym dorobku literackim tej autorki,   a natrafimy   w nim nie tylko na ciekawe powieści, ale również na   ambitne   tomiki   wierszy. Jest to powieść historyczna, która idealnie wkomponowała się w   kanon jakże dzisiaj popularnej literatury   obozowej i wojennej.   Proza poruszająca nie   tylko tematykę II Wojny Światowej, ale również   czasu   „po” tym traumatycznym okresie.   Czasu rozliczeń , w który zaangażowane były jednostki wojskowe i wywiadowcze z wielu krajów. Okres w historii   trwający wiele lat, a   pozostawiający za sobą dramaty wielu rozbitych rodzin, osamotnionych dzieci, rodziców oraz tragedii rodzinnych   rozgrywających   się w wielu przyszłych pokoleniach, po akty najw