"Teraz będziemy szczęśliwi"
Autorka: Małgorzata Lis
Wydawnictwo EMOCJE
Data premiery: 2024-08-28
Współpraca z Wydawnictwem EMOCJE powieść Małgorzaty Lis
„Teraz będziemy szczęśliwi”
Kontynuacja opowieści o tragicznych wydarzeniach w malowniczo położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej Żarkach, sprawia, że już na zawsze ta mała wioska i jej dramatyczna historia pozostaną ze mną. I tym razem powieść przepełniona jest zgrozą i okrucieństwem tamtych czasów, ale nie tylko.
Poprowadzona dwutorowo narracja łącząca czasy współczesne z okresem II Wojny Światowej i przewodni temat Holocaustu oraz rozliczenia tamtego okresu i to po obydwu stronach konfliktu, prowadzi Czytelnika przez skomplikowane meandry tej jakże wielowarstwowej problematyki.
Problematyki tym bardziej skomplikowanej, bo czas nie zatrzymał się na tamtych wydarzeniach. Jak cytuje autorka na pierwszych stronach, za Eli Zborowski ( Wioletta Wajs Pozostało nas tak niewielu, str.90):
…”Stale powtarzam, że nie wolno uogólniać. Nie wolno obwiniać następnych pokoleń. Trzeba myśleć o tych, którzy byli winni, i o tych, którzy ryzykowali swoje życie po to, by ratować Żydów. …”.
Tymczasem na naszych oczach historia pisze swój dalszy ciąg i jest on tak samo problematyczny i sporny w wieku XXI, jak był wtedy, w wieku XX. Temat okrucieństwa, jego skala oraz liczba pomordowanych w II Wojnie Światowej nie pozostawia nikogo obojętnym i jest ewidentną zbrodnią przeciwko ludzkości. To zadaniem ludzi żyjących współcześnie, jest zadbanie aby nie dopuścić do zapomnienia pomordowanych.
Każda opowieść o jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata pozwala utrwalić w naszej pamięci ofiary i miejsca, które ta właśnie opowieść opisuje. Dla ofiar i ich bliskich to bardzo ważny akt. Dowodzący istnienia w naszej pamięci ich życia i jakże dramatycznej ich śmierci.
Bardzo trudno byłoby zbudować społeczeństwo idealne i raczej nie jest to w ogóle możliwe, ale można próbować czynić dobro na każdym kroku, bo dobro powraca. To pamięć jest takim dobrem, którym możemy odwrócić się w stronę poległych dla nas istnień, pochylić się przed nimi i cichutko powiedzieć: „Dziękuję Wam”.
W książce Małgorzaty Lis, w obronie życia jednego człowieka zginęła cała rodzina. Autorka opisuje jeden przypadek, w małej podkrakowskiej wsi. Ileż takich można zgromadzić na całym świecie? Tysiące, miliony …? Któż to wie, ale jedno jest pewne: do każdej formy życia człowiek powinien podchodzić z należytym szacunkiem.
A obraz świata kreślony przez pisarkę daleki jest od takiego poglądu. W tym świecie panuje reżim faszyzmu, masowego wyniszczania narodu żydowskiego, masowych egzekucji i wiecznych prześladowań.
Autorka łączy realia postrzegania świata w tamtych czasach i czasach nam współczesnych. Ukazuje zupełnie inny system wartości wtedy i obecnie.
Systematycznie wprowadzane w fabułę fragmenty odnalezionego pamiętnika, przesiąknięte są bólem, rozpaczą i dramatem wydarzeń rozgrywających się w Żarkach podczas okupacji hitlerowskiej.
O ileż bardziej
dojrzalsi byli ówcześni młodzi ludzie, a jakże infantylna wydawała mi się
momentami główna bohaterka Magda. Zresztą co do niej, to opisałam się już przy
części pierwszej i niestety część druga prowadzi ten typ bohaterki bez zmian,
wywołując tym samym we mnie momentami
chęć uduszenia jej gołymi rękoma.Także tutaj bez zmian.
Jej zachowanie, podejmowane decyzje, rozważania … no nie, jak bardzo można być takim … no właśnie, jakim?
Wspaniale poprowadzeni bohaterowie, wywołujący z pewnością u każdego czytelnika różne emocje od wzruszenia, zadziwienia, po wściekłość włącznie.
Do tego wartka akcja i jej zaskakujące i trzymające w napięciu zwroty, powodują, że książkę czyta się z zaciekawieniem, zapominając o upływającym czasie. A kiedy dochodzimy do zakończenia to żal, że trzeba się rozstać, bo zżyliśmy się z bohaterami, nawet Magdą, która w końcu podejmuje dobrą decyzję. Jaką? A to już przeczytajcie sami J
Dziękuję za egzemplarz do recenzji oraz miłą współpracę Wydawnictwu EMOCJE.
Komentarze
Prześlij komentarz